data publikacji

Epidemia niezadowolenia w polskich biurach?

Przeciętny polski pracownik przyznał, że dwa razy dziennie odczuwa frustrację wynikają z korzystania urządzeń technicznych w biurze

Polskie firmy trawi epidemia negatywnego nastawienia. Badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Sharp wykazało, że blisko dwie trzecie (65 proc.) pracowników biurowych ma negatywny stosunek do swojego miejsca pracy, a przestarzałe metody i technologie obniżają morale i motywację w firmach.

Sharp nawiązał współpracę ze Stefanem Heafligerem, profesorem zarządzania strategicznego i innowacyjności w Cass Business School, żeby pomóc firmom zmienić sposób, w jaki pracownicy postrzegają miejsce swojej pracy. Powstała w ten sposób biała księga, która zawiera osiem prostych rozwiązań pomagających zwiększyć motywację w firmie.

Badanie obejmujące ponad sześć tysięcy  pracowników biurowych w Europie, w tym 500 w Polsce, wykazało, że miejsce pracy opisywane jest jako nieinspirujące (20 proc.), a niektórzy określają je nawet jako „ponure”, „opresyjne” lub „toksyczne”. Jedna trzecia pracowników stwierdziła, że ich biuro jest nudne, a 43 proc. postrzega je jako ciche.
Zaledwie 14 proc. ankietowanych uznało, że ich miejsce pracy jest motywujące.

Na pytanie, dlaczego opisują swoje biuro w ten sposób, co najmniej jedna czwarta z ankietowanych obwiniała przestarzałe metody pracy (25 proc.), a 28 proc. stwierdziło, że spędza zbyt wiele czasu nad nudnymi zadaniami administracyjnymi. 12 proc. narzekało, że wszyscy komunikują się poprzez e-mail zamiast porozmawiać.

Bardzo istotnym problem w miejscu pracy okazała się technologia – blisko połowa (44 proc.) respondentów stwierdziła, że jest ograniczająca. Przeciętny polski pracownik przyznał, że dwa razy dziennie odczuwa frustrację wynikają z korzystania urządzeń technicznych w biurze, przez co 31 proc. pracowników woli korzystać z własnego sprzętu.

W Europie pracownicy z pokolenia tzw. millenialsów (urodzonych po roku 1982), którzy nie znają pracy bez Google, częściej niż inne grupy wiekowe stwierdzali, że czuliby się bardziej zmotywowani, jeśli w ich biurach dostępne byłyby najnowsze rozwiązania technologiczne (39 proc.). Połowa tych pracowników czasami unika dostępnych rozwiązań technologicznych, ponieważ są zbyt skomplikowane.

– Zapewnienie atmosfery, w której wszyscy czują się zmotywowani, jest kluczowe dla stworzenia szczęśliwego miejsca pracy, w którym pracownicy chcą i mogą w najlepszy możliwy sposób wykonywać swoje obowiązki. Technologia zwiększa motywację, ale tylko wtedy, gdy jest pomocna i łatwa w obsłudze. W przeciwnym razie staje się elementem demotywującym, świadomie unikanym, a nawet wywołującym frustrację – podkreśla Szymon Trela, Product Manager, Sharp Electronics CEE. – Spójrz na narzędzia, z których korzystasz, zastanów się, jakich narzędzi potrzebujesz i wprowadź udoskonalenia, które pomogą ludziom czerpać radość z przychodzenia do pracy. W ciągu następnych 10 lat milennialsi będą stanowili większość naszych pracowników, a więc bardzo istotne jest, abyśmy potrafili uczyć się od naszych młodszych kolegów, powitali nowe idee i punkty widzenia, a także wprowadzali lepsze rozwiązania technologiczne, które są tak łatwe w obsłudze jak urządzenia przeznaczone do użytku prywatnego.

W badaniu wzięło udział 6045 pracowników biurowych z dziewięciu państw europejskich: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji, Polski, Holandii, Czech i Węgier.


 

Wskazówki eksperta, dotyczące motywacji w miejscu pracy, można znaleźć na stronie: www.sharp.pl/unlock


Dodatkowe informacje:
www.sharp.pl
www.linkedin.com/company/sharp-eu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0