data publikacji

Na przeprowadzkę do zielonego biura coraz częściej decydują się pracodawcy, którzy dbają o komfort i optymalne warunki pracy w firmie.

Pracownicy, ich produktywność i wykonywana praca przekładają się na zyski firmy. Pracodawcy są świadomi w coraz większym stopniu, że wydajność pracowników jest istotniejsza, niż ponoszone koszty za media (np. prąd, zużycie wody). Aby więc zadbać o kondycję swoich pracowników i zapewnić im najlepsze warunki do wykonywania pracy - przedsiębiorstwa przenoszą się do zielonych biur. Istotny jest też czynnik ekonomiczny, tzn. możliwość obniżenia kosztów eksploatacji nawet o kilkadziesiąt procent.

Zapobiec spadkowi energii (do pracy)

Czynnikiem niezmiernie ważnym dla prawidłowego funkcjonowania pracownika, jego dobrego samopoczucia i efektywności wykonywanych zadań, ma dostęp do naturalnego oświetlenia, które pobudza i mobilizuje organizm do pracy. Przykładem takiego biurowca, który zapewnia wysoki komfort pracy dzięki dostępowi naturalnego światła w prawie stu procentach oferowanej powierzchni, jest Alma Tower w Krakowie. O ile w sezonie wiosenno-letnim w ciągu dnia ilość światła sztucznego odgrywa w przypadku tego typu obiektów mniejszą rolę, to w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w sezonie jesienno-zimowym pracownicy nie obędą się bez wsparcia biurowych źródeł światła. Aby więc zapobiec spadkowi energii i motywacji do działania, oświetlenie wewnątrz biur powinno być dobrej jakości i optymalnie dostosowane do przestrzeni oraz potrzeb użytkowników.  
- W czerwcu bieżącego roku przenieśliśmy się ze starej kamienicy na Kazimierzu do biurowca Alma Tower, realizowanego zgodnie z założeniami certyfikacji LEED – mówi Marcin Rydz, Dyrektor Inwestycyjny Vistula Group, do której należą m.in. takie marki jak Vistula, W.KRUK czy Wólczanka. - Zależało nam na zwiększeniu standardów warunków pracy dla naszego personelu oraz komfortu i prestiżu pod kątem odwiedzających nas klientów.
Dla Vistula Group istotnym czynnikiem podnoszącym standard i polepszającym warunki pracy w nowym biurze jest oświetlenie LED od GE Lighting. Pół roku wcześniej spółka zainwestowała w podobne, energooszczędne rozwiązania w salonach Vistuli i W.KRUK. Wówczas oświetlenie odgrywało istotny element budowania nastroju i właściwej ekspozycji kolekcji, a jego walory doceniają zarówno personel, jak i odwiedzający klienci. W przypadku nowego biura, ze względu na wizyty kontrahentów i klientów, nowe oświetlenie także stanowi ważny element dekoracyjny. - Wartość wskaźnika oddawania barw w technologii zainstalowanej w biurze Vistula Group wynosi powyżej 80. Dzięki temu kolory oświetlonych przedmiotów są bardziej naturalne, a światło przez nie wytwarzane korzystnie wpływa na samopoczucie osób, które tam przebywają – wyjaśnia Aneta Ciereszko,  Dyrektor Sprzedaży, GE Lighting Polska i Kraje Bałtyckie. - Ze względu na duże przeszklone powierzchnie biurowca Alma Tower, zastosowane rozwiązania  mają temperaturę barwową 4000 kelwinów, poprzez co oprawy imitują wewnątrz światło dzienne i nie ma dużego dysonansu między światłem naturalnym a sztucznym”.

Oto kilka walorów oświetlenia LED, mających wpływ na zwiększenie komfortu pracy:
1.    dzięki niemu można dobrać odpowiedni poziom natężenia oświetlenia, czyli gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię oraz równomierność światła
2.    ważne jest zainstalowanie rozwiązań, które nie powodują zjawiska olśnienia, męczącego wzrok
3.    istotny jest wskaźnik oddawania barw (RA) oraz temperatura barwowa.

Rachunek za prąd

Dla firmy Vistula Group przejście na oświetlenie LED podyktowane było także możliwością obniżenia rachunków za oświetlenie - nawet o 35 proc. w stosunku do konwencjonalnych źródeł światła. Ważna była również gwarancja bezawaryjności i bezobsługowości technologii przez co najmniej pięć lat. Z racji mniejszego zużycia energii na oświetlenie, zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu zaledwie półtora roku. Dlatego też spółka zadecydowała, że kolejno modernizowane oraz nowo powstające salony grupy również będą wyposażone w rozwiązania LED.


Aby zapobiec spadkowi energii i motywacji do działania, oświetlenie wewnątrz biur powinno być dobrej jakości i optymalnie dostosowane do przestrzeni oraz potrzeb użytkowników.  

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0