data publikacji

Sezon letni zbliża się dużymi krokami. Nie masz jeszcze klimatyzacji? Dla małych lub domowych biur szybkim rozwiązaniem może być klimatyzacja typu Split.

Anna Adamiak | Technical & Service Assistant w Panasonic Appliances Air Conditioning Europe (PAPAEU)
Fot. Panasonic

Jakie rozwiązania są optymalne dla małych biur? Jakie urządzenia powinniśmy wybrać i na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Na nasze pytania odpowiada ekspert: Anna Adamiak, Technical & Service Assistant w Panasonic Appliances Air Conditioning Europe (PAPAEU)


Jak możemy wybrać optymalne urządzenie? Jakie parametry należy przede wszystkim brać pod uwagę, aby uzyskać zadowalający efekt finalny?
Wybierając optymalny system klimatyzacyjny należy przede wszystkim kierować się jego jakością. W tym celu warto zdecydować się na sprawdzonego producenta, który zaoferuje nam solidne urządzenia, mogące służyć przez lata.
Druga rzecz to dobór jednostki do obiektu, w którym ma ona pracować. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na urządzenie o niewłaściwej mocy, może ono albo nie chłodzić dostatecznie pomieszczenia, albo generować zbyt wysokie koszty utrzymania. Dlatego wybór sprzętu i zaprojektowanie systemu warto jednak powierzyć specjalistom. Oprócz tego pamiętajmy, że zakup klimatyzacji to inwestycja długoterminowa, a zatem dobrze pomyśleć o tym, by rozwiązanie zapewniało oszczędność energii i było jak najtańsze w utrzymaniu. Warto zwrócić uwagę na współczynnik efektywności chłodniczej SEER oraz klasę energetyczną urządzenia. Dodatkowo dobrze przyjrzeć się możliwościom sterowania systemem i dostosowania jego pracy do funkcjonowania biura. Dzięki takim funkcjom można przykładowo ograniczyć chłodzenie w godzinach nocnych czy w weekendy, gdy nie jest ono konieczne.
Oprócz tego trzeba brać pod uwagę wielkość urządzenia i elastyczności instalacji, tak by można je było zamontować w optymalnym miejscu i aby nie zabierało zbyt dużo przestrzeni. Dbając o komfort pracowników, nie można też zapomnieć o tym, by jednostki wewnętrzne generowały jak najmniej hałasu.

Co daje zainstalowanie takich nowoczesnych urządzeń? Jakie dodatkowe korzyści – poza możliwością sterowania temperaturą – ma użytkownik?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że urządzenia klimatyzacyjne mogą oprócz chłodzenia oferować także ogrzewanie i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza, co wpływa zarówno na komfort termiczny pracowników, jak i ich samopoczucie. Jeśli chodzi o wyposażenie, to istotnym jego elementem są filtry, które są coraz bardziej zaawansowane i niemal całkowicie oczyszczają powietrze ze szkodliwych mikroorganizmów, zapewniając czystsze i zdrowsze powietrze.
Niewątpliwą zaletą nowoczesnych rozwiązań są także inteligentne technologie, które pozwalają obniżać zużycie energii, a także dopasować pracę jednostek do rytmu dnia pracowników. Takie systemy nie tylko niosą ze sobą oszczędności w budżecie, ale również zapewniają wyższy komfort. Mogą to być na przykład czujniki wykrywające obecność czy też ruch osób w pomieszczeniu, które na tej podstawie automatycznie dostosowują pracę urządzeń do panujących warunków. To pozwala ograniczyć zużycie energii, gdy na przykład pomieszczenia są puste lub też zwiększyć produkcję zimnego powietrza, kiedy aktywność przebywających w biurze osób jest wysoka.

Jak powinniśmy dbać o taki system, aby pracował bezproblemowo? Jak często wymagane są przeglądy serwisowe?
Aby urządzenie klimatyzacyjne pracowało bezproblemowo, wystarczy, że będzie dopasowane do potrzeb użytkowników i pomieszczenia, a następnie systematycznie serwisowane. Przeglądów należy dokonywać co najmniej dwa razy w roku. Równie często trzeba pamiętać o czyszczeniu zarówno jednostek wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które narażone są na różne warunki atmosferyczne oraz kurz i pył. Jeśli zadbamy o regularne czyszczenie filtrów, to w dużym stopniu pozwoli wyeliminować z powietrza szkodliwe bakterie i wirusy. W przeciwnym razie urządzenie może niedostatecznie chłodzić, a jego praca będzie głośniejsza.

Jakie konkretne urządzenia zarekomendowalibyście Państwo dla potrzeb niedużego lub domowego biura?
Oferta klimatyzatorów dostępnych na rynku jest oczywiście bardzo szeroka, dlatego każdy klient może wybrać system dopasowany do swoich wymagań. W przypadku małych biur najlepiej wziąć pod uwagę jednostki do zastosowań komercyjnych, ale te o mniejszych mocach, jak na przykład urządzenia Panasonic VRF Mini ECOi. Jednostki te, dostępne w trzech wielkościach, o wydajności chłodniczej od 12,1 do 15,5 kW, zostały stworzone specjalnie z myślą o niewielkich obiektach komercyjnych. System można łatwo zaprojektować i skonfigurować, co zapewnia zarówno oszczędność kosztów, jak i czasu w momencie instalacji. Dodatkowo urządzenia dają możliwość podłączenia do dziewięciu jednostek wewnętrznych.
Ważną ich zaletą jest też elastyczność instalacji, szczególnie że w małych biurach dysponujemy dość ograniczoną przestrzenią. Klimatyzatory Mini ECOi mają stosunkowo niewielkie rozmiary, a płaska obudowa jednostek zewnętrznych umożliwia ich lokalizację np. na balkonie czy w ciasnych przestrzeniach. Z kolei bardzo duża długość orurowania pozwala na umieszczenie jednostki zewnętrznej nawet na dachu.
Jeśli biuro jest bardzo małe, to oczywiście można też zdecydować się na urządzenie do zastosowań domowych, jak jednostki z serii Panasonic Etherea. Są to urządzenia o wydajności od 2,2 do 8 kW, charakteryzujące się wysoką klasę energetyczną na poziomie A++ , a dzięki wykorzystaniu systemu inwerterowego zapewniają niższe zużycie energii, jak również mniejszy poziom hałasu, co ma istotne znaczenie dla komfortu pracowników.
Dodatkowo jednostki te są wyposażone w inteligentny system EcoNavi, który kontroluje poziom nasłonecznienia w pomieszczeniu, a także obecność i aktywność znajdujących się w nim osób. Dzięki temu może on dostosować wydajność urządzenia do rozkładu dnia pracowników i poziomu ich aktywności, jak również do warunków panujących w biurze. Zaletą tej serii jest też nowoczesny system nanoe-G, który eliminuje aż 99 proc. rozproszonych w powietrzu szkodliwych wirusów, bakterii i zarodników pleśni.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0