data publikacji

Gdy pada hasło „sezon letni w biurze”, pierwsze skojarzenia to urlopy i…  sprawna klimatyzacja.

Fot. Daikin
Fot. Daikin

Coraz więcej osób pracuje mobilnie, a więc z dala od korporacyjnych biurowców, gdzie facility i office managerowie troszczą się o wygody i komfort pracy zatrudnionych.
Rozwój technologii umożliwia pracę z dala od firmy coraz większej ilości osób – na ogół niezły internet, laptop, smartfon to wszystko, czego nam do pracy potrzeba. Do pełni szczęścia brakuje już tylko kawy oraz… klimatyzacji.

Jakie urządzenia możemy wybrać do małego lub domowego biura, by działały sprawnie, cicho, oszczędnie i do tego nieźle wyglądały?

Na nasze pytania odpowiadają eksperci z firmy Daikin

Jakie urządzenia warto zainstalować w małym biurze? Co Państwo rekomendujecie użytkownikom, którym zależy na sprawnym, bezproblemowym działaniu klimatyzacji, a przy tym na estetyce takiego urządzenia?
Oczywiście potrzeby biur są zróżnicowane pod względem osiągania komfortu w pomieszczeniach oraz oczekiwanego designu urządzeń, dlatego zaproponujmy dwa różne rozwiązania. Jeśli design, ekonomiczność, myślenie przyszłościowe - przy takich założeniach możemy zaproponować urządzenie Daikin Emura, które zdobyło kilka nagród za design, np. Red Dot Award 2014, IF Design Award 2015. Jest to rozwiązanie ekonomiczne (klasa energetyczna A+++), wykorzystujące liczne funkcje dodatkowe, pozwalające na kontrolę urządzenia on-line. Co ważne, jest bardzo ciche, a zatem nie przeszkadza w pracy. Jest jednym z nielicznych urządzeń, które wyprzedza regulacje prawne pod kątem stosowania czynników chłodniczych, już dziś pracuje na czynnik R32, który o 68 proc. zmniejsza oddziaływanie na środowisko w porównaniu z urządzeniami na R-410A. Dodatkowo klimatyzator posiada opcje grzania, więc będzie służył przez cały rok, nie tylko sezonowo.

A druga opcja?
Najnowsza technologia, dbałość o jakość i wilgotność powietrza, ekonomiczność - w tym wypadku rekomendujemy klimatyzator Daikin Ururu Sarara. To najnowsza technologia, łącząca w jednym urządzeniu pięć technik obróbki powietrza: chłodzenie, ogrzewanie, wentylację, oczyszczanie powietrza oraz nawilżanie i osuszanie. Taki system odpowiada na zapotrzebowanie rynku na urządzenia dostarczające komfort w każdych warunkach. Należy pamiętać, że przy tym klimatyzator pracuje w klasie energetycznej A+++  oraz wykorzystuje czynnik R-32, który ma bardzo niską wartość potencjału globalnego ocieplenia GWP.

Jak wybrać optymalne urządzenie dla siebie? Jakie parametry należy brać pod uwagę, aby osiągnąć zadowalający efekt?
Projektując klimatyzację w pomieszczeniu biurowym, nie wystarczy kierować się metrażem powierzchni i usytuowaniem czy nasłonecznieniem pomieszczenia. Równie ważne jest zapotrzebowanie na świeże powietrze, kalkulowane poprzez docelową ilość osób w pomieszczeniu oraz ilość dodatkowych emiterów ciepła, takich jak chociażby komputery. Wszystkie te czynniki powinny być uwzględniane przy doborze urządzenia, dlatego warto jednak skorzystać z porad fachowców w tej dziedzinie.

Pierwsze skojarzenie z klimatyzatorem to oczywiście funkcja chłodzenia. Ale nie wszyscy użytkownicy są świadomi faktu, że klimatyzator może spełniać o wiele więcej funkcji, niż sterowanie temperaturą pomieszczenia, prawda?
Aktualnie urządzenia klimatyzacyjne są w stanie nie tylko dostarczać chłód do pomieszczenia. Najnowocześniejsze urządzenia posiadają wiele bardzo przydatnych funkcji, zaczynając od możliwości sterowania on-line, poprzez tak praktyczne funkcje, jak np. inteligentne oko, które skanuje pomieszczenie i kieruje nawiew chłodnego powietrza z dala od osób, lub kontroluje pomieszczenie i jeśli nie przebywa w nim żadna osoba – wyłącza system, oszczędzając w ten sposób energię, poprzez możliwości tygodniowego programowania klimatyzacji.
Należy pamiętać, że urządzenia typy Split to nie tylko jednostki naścienne, mogą to być również urządzenia do montażu w podwieszanych sufitach lub przestrzeniach międzystropowych. I tu koniecznie warto zwrócić uwagę na zaawansowane technologicznie urządzenia, które posiadają panele samoczyszczące ( czyszczenia można wówczas dokonać za pomocą odkurzacza – samodzielnie, bez konieczności wzywania serwisu).

No właśnie, jak dbać o sprawne działanie takich urządzeń?
Każdy system klimatyzacyjny powinien być serwisowany zgodnie z zaleceniami producenta. Co do zasady odbywa sie to minimum dwa razy w roku. Wówczas usługa obejmuje czyszczenie filtrów oraz sprawdzanie ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Ważne jest, aby przeglądy odbywały się regularnie, bo to przede wszystkim przedłuża żywotność urządzenia, ale jeszcze ważniejsze, że zapewnia komfort i gwarancję czystego powietrza dla użytkowników pomieszczenia.


Więcej o klimatyzacji w biurze:

Powiew nowoczesności w biurowym klimacie

Klimat i jakość powietrza w biurze

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0