data publikacji

Nowe biurowce projektowane są w oparciu o jakość, ale też z myślą o atrakcyjności. Eksperci Armstrong wskazują jako jeden z przykładów nowego standardu warszawski biurowiec Proximo.

Najemcy w Proximo z okien biur podziwiają widok na centrum i na Rondo Daszyńskiego | Fot. Armstrong
Fot. Armstrong

Rekordowy rozwój rynku biur w Polsce przekłada się nie tylko na wielkość oddanej powierzchni. Powoli kończy się era szybkiego, taniego budowania.

Pierwsze podsumowania rynku biurowego w Polsce wskazują, iż 2016 rok był absolutnie rekordowy dla Polski. Do użytku oddano ok. 800 tys. mkw. nowych biur. Zmianą w porównaniu z ostatnimi latami jest jednak nie tylko wzrost wielkości oddanej powierzchni biurowej, ale także wzrost jakości.

– Nowe inwestycje, w których realizacji bierzemy czynny udział, wyraźnie pokazują, iż zmienia się myślenie o standardzie budynków i wygodzie najemców, ale też funkcjonowania biurowca w dłuższej perspektywie czasowej – przyznaje Sebastian Staniewicz, projekt manager w polskim oddziale firmy Armstrong, produkującej akustyczne sufity podwieszane. I jako przykład zupełnie nowego podejścia do procesu inwestycyjnego wskazuje biurowiec Proximo budowany przez firmę Hines. Deweloper oddał już do użytku pierwszą część kompleksu, druga jest w budowie.

Z widokiem na nową Warszawę

Proximo powstaje w najbardziej topowej obecnie lokalizacji na rynku biznesowym w stolicy – przy Rondzie Daszyńskiego, tuż przy stacji II linii metra. Autorami bryły budynku są architekci z brytyjskiej pracowni Rolfe Judd, za aranżację lobby recepcyjnego oraz wejścia do patio odpowiada włoskie biuro Pininfarina. W sumie kompleks składający się z dwóch etapów dostarczy na rynek łącznie 49 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Oddana część biurowca jest już praktycznie w całości wynajęta. Na 12 piętrach swoje siedziby ulokowały znane korporacje m.in. AXA Assistance, Stanley Black & Decker, Manpower Group, Takeda. Z myślą o najemcach, ale także funkcjonowaniu budynku za kilka lub nawet kilkanaście lat, Hines dobierał rozwiązania zainstalowane we wnętrzach. Mają one zapewniać komfort użytkownikom i pozwolić budynkowi funkcjonować zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa (obecnie budynek posiada certyfikat ekologiczny BREEAM na poziomie VERY GOOD).
Duże panoramiczne okna zapewniają nieograniczony dostęp do światła dziennego, a za oknem roztacza się widok na wieżowce w ścisłym centrum i coraz nowocześniejsze otoczenie Ronda Daszyńskiego.

Hines mówi: sprawdzam

Zarówno inwestor jak i najemcy Proximo podeszli z pełną świadomością do kształtowania w biurach przyjaznej dla uszu pracowników akustyki. Na wielu piętrach zainstalowano sufity podwieszane Armstrong, które w zależności od funkcji pomieszczenia pochłaniają, ale też izolują dźwięki, by nie przenikały pomiędzy wnętrzami.

– Zaangażowanie dewelopera było dla nas sporym, bardzo miłym zaskoczeniem, a jednocześnie wyznaczeniem nowej jakości na rynku biurowców. Dotychczas sam inwestor nie włączał się aż tak mocno w proces wyboru rozwiązań, pozostawiając to architektom. Tym razem było inaczej. Przed podjęciem decyzji o wyborze sufitu, który ma zapewnić przyjazną akustykę, Armstrong i inne firmy konkurencyjne musiały zbudować sufit próbny. Dopiero po tak szczegółowej analizie inwestor zdecydował o wyborze – wyjaśnia Sebastian Staniewicz.

Odważna, świadoma decyzja Hines zaowocowała wyborem sufitów o wysokiej jakości, gdyż decyzja opierała się o wiele kryteriów, a nie tylko cenę, jak jeszcze często zdarza się na rynku. W efekcie powierzchnie biurowe w Proximo zapewniają przyjazne akustycznie warunki do pracy. I co nie mniej ważne – ciekawe, designerskie aranżacje wnętrz.
Na sufitach powierzchni open space, kuchni pracowniczych, sal konferencyjnych i korytarzy biurowych zamontowano aż kilkanaście rodzajów sufitów z szerokiej oferty Armstrong: sufity modułowe mineralne, metalowe, pionowe akustyczne Baffles, czy w końcu tzw. wyspy – czyli akustyczne panele o różnych kształtach (np. kół i trapezów).

Deweloper mocno zaangażowany w proces realizacji inwestycji już na etapie jej wyposażania wewnątrz, stał się także prawdziwym partnerem dla przyszłych najemców.


W obliczu coraz silniejszej rywalizacji na rynku biurowym, mocnym zaangażowaniu funduszy inwestycyjnych w zakup nieruchomości w Polsce i perspektywie wejścia REIT w naszym kraju, tak świadome i perspektywiczne myślenie o budynku przez inwestora staje się konieczne.  


 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0