data publikacji

Co warto wiedzieć o świetleniu LED dla biur?

Niewątpliwie LED-y zwiększają komfort pracy w biurze. Jednak do uzyskania optymalnego efektu nie wystarczy zakup nowych opraw. Co więc należy zrobić, by inwestycja ta przyniosła pożądane skutki?
W ostatnich latach obserwujemy powstawanie coraz większej liczby przestrzeni biurowych segmentu „green office” – czyli obiektów, w których kładzie się szczególny nacisk na efektywność energetyczną, wpływ na środowisko, a także komfort i ergonomię pracy. Ekologiczny charakter budynku nie jest jednak domeną wyłącznie najnowszych inwestycji. Obecnie wiele biur decyduje się na modernizację w celu spełnienia obecnych i przyszłych norm, dotyczących ograniczenia zużycia energii oraz zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Jedną z metod jest wymiana systemu oświetlenia na ekologiczne i energooszczędne źródła LED. - Największymi zaletami diod LED jest ich minimalne zapotrzebowanie energetyczne i parametry świecenia, które zbliżone do światła naturalnego, wpływają korzystnie na nasz organizm – wyjaśnia Szymon Kowiel z firmy Lumiverso, specjalista realizacji oświetlenia w obiektach komercyjnych i biurowych.
Korzystny wpływ to między innymi polepszenie nastroju, brak zmęczenia wzroku, wsparcie kreatywności oraz wydajności pracowników biurowych.

Efektywne świecenie

- Zawsze trzeba mieć na uwadze efekt, jakim powinno być zagwarantowanie maksymalnego komfortu widzenia oraz wykreowanie wygodnego i dostosowanego do potrzeb pracowników środowiska świetlnego – podkreśla Szymon Kowiel.
Osoby nie będące profesjonalistami w zakresie oświetlenia często pomijają kwestie takie, jak np. dostosowanie ilości światła sztucznego do tego dostępnego naturalnie. W praktyce wygląda to tak, że lampy biurowe świecą z taką samą mocą, niezależnie od pory dnia oraz warunków panujących za oknem. W opinii specjalistów to błąd, który może przesądzić o tym, że system oświetlenia – choć nowy i w technologii LED – nie spełni swoich funkcji. - Dlatego w realizacji oświetlenia ogólnego LED dla biur warto wybrać rozwiązania dostosowujące ilość światła w oparciu o aktualne potrzeby – tłumaczy Szymon Kowiel. – To może być czujnik regulujący jego natężenie w zależności od pory dnia, a nawet urządzenie sterujące oświetleniem na podstawie informacji o obecności osób w budynku.
Specjalista podkreśla, że dzięki temu biura będą w stanie nie tylko zapewnić komfort pracownikom, ale też zwiększyć efektywność energetyczną obiektu i spełnić tym samym wymagania stawiane nowoczesnemu budownictwu biurowemu. 

Komfort w strefie pracy

Istotna jest także realizacja oświetlenia bezpośrednio w strefie pracy, czyli otoczeniu biurka i komputera. Monitory z łatwością odbijają rzeczy takie jak jasne okna czy same oprawy oświetleniowe. Takie zjawisko nazywa się olśnieniem i jest ono niekorzystne dla pracowników, którzy są przez to narażeni na nadwyrężanie wzroku, a dodatkowo nie mogą poprawnie rozpoznawać tekstów i obrazów wyświetlanych na ekranie. Problem dotyczy źle zaplanowanych systemów oświetlenia. Taka sytuacja dodatkowo powoduje, że pomimo wymiany opraw w biurze wciąż obecne są problemy, które docelowo miały zostać wyeliminowane. Ważny jest też fakt, że przedsiębiorca inwestując w nieefektywną modernizację oświetlenia traci pieniądze. - To kolejny, bardzo dobry przykład tego, jak nieprzemyślane decyzje w kwestii wymiany opraw świetlnych odbijają się na portfelu inwestora, a dodatkowo nie przynoszą spodziewanych efektów – mówi Szymon Kowiel.
Specjalista dodaje, że zarządcy budynków powinni zwracać uwagę także na powierzchnie takie, jak ściany, sufity lub blaty mebli. To też miejsca, które przy nieodpowiednio zaprojektowanym oświetleniu mogą tworzyć odbicia, a tym samym wpływać negatywnie na pracę i wydajność pracowników biurowych.


Modernizacja oświetlenia w biznesie, powinna odbywać się z udziałem wyspecjalizowanych firm. Najlepiej takich, które gwarantując kompleksową obsługę zadbają nie tylko o opłacalność i oszczędność inwestycji, ale również o komfort przebywania w pomieszczeniu. Tylko wtedy starania pracodawców w zakresie unowocześniania biur i podwyższania komfortu pracowników przyniosą spodziewane efekty.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0