data publikacji

Firmy są coraz bardziej świadome faktu, że odpowiednia aranżacja przestrzeni w miejscu pracy wywiera pozytywny wpływ na efektywność oraz zadowolenie pracowników. Przestrzeń biurowa jest coraz bardziej zróżnicowana, aby optymalnie wspierać wykonywanie zadań o różnym charakterze.

Fot. Ecophon
Fot. Ecophon


W Polsce w ubiegłym roku powstało 600 tys. mkw. powierzchni biurowych – wynika z raportów branży budownictwa biurowego. Biura przestają być postrzegane wyłącznie jako przestrzeń potrzebna pracownikowi do wykonywania określonych czynności służbowych. Coraz większego znaczenia nabierają indywidualne potrzeby osób zatrudnionych w firmie.

Nowoczesna aranżacja przestrzeni biurowej uwzględnia fakt, że w ciągu dnia pracownicy wykonują wiele czynności, których efektywna realizacja wymaga różnych, nieraz wykluczających się warunków. 

Pożegnanie z tradycją

Rozwiązania aranżacyjne odzwierciedlają globalne trendy, które rozpowszechniają się również Polsce. Zaobserwowano, że pracownicy spędzają prawie połowę swojego czasu poza biurkiem, a większość zadań wykonywanych przy nim mogą wykonać lepiej w innym miejscu.
Dlatego też w nowoczesnej aranżacji biura ogranicza się przestrzeń zajmowaną przez standardowe stanowiska pracy w postaci biurek. Firmy coraz odważniej decydują się na system shared desking, gdzie biurek jest mniej niż pracowników i – co najważniejsze – nie są one przypisane do konkretnych pracowników. Biurka są też często węższe i ustawione w mniejszej odległości od siebie.

Kluczowa komunikacja

Nowoczesne biura promują bezpośrednie rozmowy jako najszybsze, najbardziej efektywne formy komunikacji między pracownikami. Często sprawy omawiane w kilkunastu mailach można sfinalizować w krótkiej rozmowie, dlatego w centralnej części biur coraz chętniej umieszcza się kanapy, punkty z ekspresami do kawy – wszystko to, co może zachęcić pracowników do rozmowy w bardziej swobodnej atmosferze.

Komfort ciszy

Badania wskazują, że umieszczenie roślin w biurze może zwiększyć produktywność pracowników nawet o 15 proc. Dostęp do okna i dziennego światła może przełożyć się na jakość snu oraz wydłużyć czas spania w nocy o średnio 46 minut, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlatego w najnowszych biurach znajduje się coraz więcej zieleni, a wykorzystane oświetlenie jest możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego.
W nowoczesnym biurze dużą rolę odgrywa także środowisko akustyczne, które wpływa na jakość i komfort pracy. Praca w hałasie, szumie rozmów może obniżyć poziom efektywności pracownika nawet o połowę, nie wspominając o negatywnym wpływie na jego samopoczucie.
To właśnie na hałas najczęściej narzekają pracownicy biur w aranżacji open space, nawet tych znajdujących się w nowoczesnych budynkach biurowych. By ograniczyć propagację hałasu między stanowiskami pracy i poszczególnymi strefami, biura wycisza się przy pomocy sufitów akustycznych i paneli ściennych.

Zero gabinetów

Coraz częstszą praktyką staje się również rezygnacja z oddzielnych gabinetów dla managerów. Praca w jednej przestrzeni przyspiesza transfer wiedzy, a tym samym podejmowanie decyzji. Pomaga też przełamać bariery, związane z hierarchią w firmie. Na pewno w dłuższej perspektywie sprzyja to budowaniu głębszego wzajemnego zaufania i usprawnieniu funkcjonowania całej firmy.

Autor: Magda Szubert, Concept Developer Manager w Ecophon Saint-Gobain

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0