data publikacji

Wyniki wielu badań są zgodne: przedstawiciele najmłodszego pokolenia (tzw. pokolenia Y) najbardziej cenią pracę w elastycznych, mobilnych biurach. Taki system pracy sprzyja interakcji i współpracy, jest korzystne dla kreatywności i atmosfery w miejscu pracy.


Według danych Oxygenz, prawie 1/3 z najmłodszych pracowników nie ma nic przeciwko braku własnego, stałego biurka w pracy (tzw. share desking). 73 proc. przedstawicieli pokolenia Milenium preferuje mniej formalne miejsca spotkań, niż sale konferencyjne.

Dwa punkty widzenia

A jak to wygląda z punktu widzenia pracodawcy? Dla niego przy podejmowaniu decyzji odnośnie nowej aranżacji biura bardzo istotny jest czynnik finansowy.
Dowodzi tego „Fit-out cost guide” - poradnik przygotowany przez CBRE we współpracy z wiodącymi dostawcami rozwiązań biurowych. Jak wynika z analiz zawartych w przewodniku, koszt aranżacji powierzchni biurowej w modelu elastycznym może być nawet niższy od modelu tradycyjnego.
Elastyczne biuro jest odpowiedzią na zmieniający się styl pracy, w szczególności zwiększającą się mobilność pracowników. Jego rosnąca popularność jest też wynikiem rosnącej świadomości na temat tego, że różne formy pracy wymagają odpowiednio dopasowanej przestrzeni biurowej. Dlatego w elastycznych biurach powstają tzw. hot desks (tzw. gorące biurka), ale także strefy dostosowane do różnych rodzajów aktywności: małe salki konferencyjne i miejsca do nieformalnych spotkań, pokoje do pracy cichej, rozmów telefonicznych, relaksu.

Jakie koszty?

Opisany w „Fit-out cost guide” koszt aranżacji biura opiera się na modelu typowej przestrzeni biurowej o powierzchni 1 tys. mkw., dedykowanej 95 pracownikom, zlokalizowanej w centralnej części biurowej Warszawy. Z zaprezentowanych wyliczeń wynika, że przy utrzymaniu średniego standardu wyposażenia, koszt aranżacji takiego biura w modelu elastycznym nie tylko nie przekracza, ale jest nawet nieco niższy niż w przypadku modelu standardowego (odpowiednio 470 i 475 tys. zł).
- Elastyczne biuro to korzyść zarówno dla pracodawców jak i pracowników. 48 proc. ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Dell, twierdzi, że pracując w biurze są często rozpraszani. Jeden na pięciu badanych korzysta natomiast ze słuchawek żeby odciąć się od hałasu. Biuro, które zapewnia strefy do różnych form pracy pozwala pogodzić potrzeby osób pracujących indywidualnie i w skupieniu, jak i tych, których zadania opierają się na interakcji z innymi – wyjaśnia Zuzanna Mikołajczyk, Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

Wiedza i doświadczenie

„Fit-out cost guide”, przygotowany przez CBRE i partnerów, jest zestawem wskaźników rynkowych niezbędnych przy planowaniu przearanżowania powierzchni biurowej bądź zmianie lokalizacji biura. Na ich podstawie ustalone zostały koszty budowy i wykończenia biura w trzech najbardziej popularnych standardach – zarówno dla modelu biura tradycyjnego oraz dla nowego na naszym rynku konceptu biura elastycznego.
- „Fit-out cost guide” został opracowany z myślą o naszych klientach, których w kwestii aranżacji biur na całym świecie łączy pytanie: Ile to będzie nas kosztować? Wszyscy najemcy oraz właściciele biurowców, a także klienci w Polsce planując zmianę siedziby bądź modernizację obecnego biura, chcą wiedzieć, na jakie koszty muszą się przygotować. Nasz informator, stworzony w oparciu o wieloletnie doświadczenie CBRE, wiedzę naszych partnerów oraz informacje z lokalnego rynku powierzchni biurowych, ma za zadanie dostarczyć im tych niezbędnych informacji w procesie podejmowania decyzji o pozostaniu bądź relokacji – podsumowuje Karina Kreja, zastępca dyrektora działu doradztwa budowlanego, liderka Strategii Środowiska Pracy w CBRE.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0