data publikacji

Open space złożony z małych boksów, wyposażonych w biurka z komputerem – powoli staje się przeszłością.


Nowoczesne biura zmieniają się, tak jak zmieniają się potrzeby pracowników. Biura stają się miejscami, gdzie na pierwszy plan wysuwa się komunikacja.
Wiedzą o tym doskonale projektanci, wcielając w życie nowe trendy i aranżując miejsca pracy tak, by służyły one przede wszystkim pracownikom, którzy są w centrum zainteresowania. Standardy określane przez pracodawców są oczywiście istotne, ale to pracownicy są w centrum zainteresowania, ich opinie są istotne przy tworzeniu biur i organizowaniu przestrzeni do pracy.

Komfort, kreatywność

Najnowsze przykłady projektów biur pokazują, że są one ukierunkowane przede wszystkim na pracownika, jego zdrowie, komfort i pobudzanie kreatywności.
- Wykwalifikowany manager już nie potrzebuje przestronnego gabinetu z witrynką na swoje trofea. Dostęp online do zasobów firmy i mnogość procesów, w których uczestniczy powodują, że jego obecność w biurze nie jest konieczna przez cały czas. Po przyjściu do pracy  wystarczy skorzystać z inteligentnego biurka, które automatycznie dopasuje szereg parametrów do jego indywidualnych preferencji i pozwoli na dostęp do odpowiednich danych w systemie komputerowym – mówi Darius Urlakis, Brand Manager ROL Ergo, producent iDrive - stelaża do inteligentnego biurka.

Aktywność i przestrzeń

Coraz więcej mówi się o tzw. Activity Based Office, czyli biurze zróżnicowanym, dopasowanym do dziennych aktywności pracownika. Nikt nie spędza całego dnia pracy wyłącznie przy biurku. Przez jakiś czas jest potrzeba pracy w miejscu wymagającym większego wyciszenia i koncentracji, jest też potrzeba interakcji z innymi pracownikami, krótkich zebrań z całym zespołem, spotkań zewnętrznych, a także spożycia posiłku.
Z pewnością przyda się także przestrzeń pobudzająca kreatywność. Jeśli bazą do tego wszystkiego ma być biuro, to jego przestrzeń powinna być niezwykle ergonomiczna. Biurka z regulacją wysokości (do pracy siedzącej lub stojącej), oświetlenie dopasowane do rodzaju pracy oraz zamienne miejsca pracy - to tylko kilka przykładów podstawowych rozwiązań, które już teraz projektanci biur wykorzystują w swoich aranżacjach.

Spontaniczne spotkania w biurze

Z badań przeprowadzonych przez ROL Ergo wśród architektów przestrzeni biurowej wynika, że ponad 50 proc. z nich wykorzystuje minimum trzy rozwiązania, oparte na ergonomii. Zyskują na znaczeniu także te miejsca w biurze, które sprzyjają spontanicznym spotkaniom, a dzięki temu nieformalnym rozmowom, które często też prowadzą do powstawania nowych, twórczych rozwiązań. Zwykłe spotkanie w biurowej kuchni może być początkiem ważnego dla firmy projektu. O tym coraz częściej pamiętają projektanci, tworząc przestrzeń wspólną dla pracowników.

Projekty i kooperacje

W projektowaniu przestrzeni biurowej należy wziąć pod uwagę charakter wykonywanej pracy przez różne osoby. Rzadko się zdarza, aby biuro miało charakter jednorodny. Analitycy, handlowcy, informatycy i osoby z działu marketingu mają inne potrzeby wynikające z codziennych obowiązków, ale często funkcjonują w ramach jednego biura. Należy to uwzględnić, planując przestrzeń dedykowaną do ich pracy osobistej.
Coraz częściej jednak tworzy się zespoły projektowe, które pracując wspólnie (czasem w jednym pokoju) lub w bezpośrednim sąsiedztwie tworzą własne reguły kooperacji. - Takie zespoły nastawione są na realizację konkretnego projektu. Czasem potrzebują krótkich spotkań w szerszym gronie, a innym razem pracy indywidualnej. Biuro musi być na to gotowe. Dlatego w nowych projektach aranżacyjnych stawiamy nacisk na możliwość szybkiej re-aranżacji przestrzeni, zgodnie z zapotrzebowaniem pracowników w danym momencie. Stoliki mają małe kółka, możliwość rozkładania i podnoszenia. Wszystko służy także inspiracji i pobudzaniu kreatywności zespołu – podkreślają eksperci.


Koncepcja Activity Based Office polega na rezygnacji z „przywiązania” pracownika do konkretnego miejsca pracy i „swojego” biurka. Swoje obowiązki wykonuje się tam, gdzie akurat w danej chwili jest to potrzebne i wygodne dla pracownika. W wielu przypadkach pracodawca jest otwarty nawet na częściowe wykonywanie pracy w domu, choć z tego powodu z pewnością biura nie znikną. Są one potrzebne właśnie choćby do generowania interakcji między pracownikami, organizacji bezpośrednich spotkań i wymiany idei.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0