data publikacji

Aż 90 proc. kosztów operacyjnych przedsiębiorstw to wydatki na pracowników. Nawet więc niewielkie podniesienie komfortu pracy i związanej z tym efektywności może przynieść firmom zauważalne oszczędności.

 

Co można zrobić, aby pracowało się lepiej i wydajniej? World Green Building Council zebrało 60 ekspertów z 40 organizacji i 20 krajów, którzy przeanalizowali setki badań i przygotowali raport. Wskazał on, że klucz tkwi w… znalezieniu biurowego ZEN.

Komfort w zielonym biurze

Zdrowy, zadowolony pracownik ma dla firmy ogromną wartość, a do jego zdrowia znacząco przyczynia się odpowiednio wyposażone i zaaranżowane biuro w zielonym budynku. – Strategia zrównoważonego rozwoju to kilka obszarów: wybór certyfikowanego budynku biurowego i rozwiązań technicznych, które przełożą się na oszczędności wody czy energii elektrycznej, a także wdrożenie programów z obszaru Sustainability, edukujących pracowników, że nawet zmiana prostych nawyków przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Kolejny obszar to świadomość wpływu zrównoważonych rozwiązań na samych pracowników, ich samopoczucie i wydajność, a w ujęciu długofalowym również na kondycję przedsiębiorstwa – wylicza Ewelina Karpińska, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju, Dział Zarządzania Nieruchomościami w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL.

Światło, sen, zdrowie

Badania dowodzą, że osoby mające w biurze dostęp do naturalnego światła lepiej i dłużej (o 46 min.) śpią w nocy. Co za tym idzie – lepiej też funkcjonują podczas dnia.
Znaczenie dla produktywności i zdrowia ma wiele różnorodnych czynników – od wentylacji i jakości powietrza, poprzez dostęp do światła dziennego, komfort termiczny, akustykę aż po aranżację przestrzeni, zieleń w biurze i wokół niego, kolor ścian oraz bliskość udogodnień. Większość z tych czynników regulują standardy zielonego budownictwa.
– Przeprowadzka do zielonego budynku może zmniejszyć liczbę godzin nieobecności w pracy spowodowanych chorobami nawet o 40 proc. Żeby zapewnić pracownikom optymalne warunki, można wprowadzić również regulację temperatury w małych strefach. Dzięki temu w zielonym budynku po prostu dobrze się pracuje, a efektywność zespołu może wzrosnąć o 5-15 proc. – wyjaśnia Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.

Aktywność zespołu - przede wszystkim

Poza rozwiązaniami na poziomie budynku, raport Office As Effective As Outsourcing szczegółowo omawia kwestie związane z aranżacją przestrzeni biurowej. Podkreśla, że do  efektywności przyczynia się system urządzenia biur w oparciu o aktywności zespołu, czyli tzw. activity based workplace.
Udowodnili to managerowie ujętej w raporcie firmy Plantronics. Redukcja liczby sal konferencyjnych z osiemnastu do pięciu, stworzenie miejsc dla pracy zespołowej czy  indywidualnych i nieformalnych spotkań przyniosły redukcję nieobecności w biurze z 12,7 do 3,5 procent! Z kolei satysfakcja związana z miejscem pracy wzrosła o niemal do 85 proc.
W Polsce przykładem takiego biura jest Skanska – jej warszawska siedziba w Atrium 1 raport wskazuje jako wzorcowy zastosowania wielu zielonych rozwiązań, mających wpływ na efektywność pracy. – Nowa aranżacja biura była dla naszego zespołu małą rewolucją. Na przykład musieliśmy odzwyczaić się od zasiadania przy własnym biurku. Teraz codziennie mamy możliwość wyboru innego miejsca do pracy, nie mamy już biurek przypisanych do osób, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń kreatywną, miejsca do pracy cichej, relaksu czy nieformalnych spotkań. Całość aranżacji sprzyja zaś komunikacji i lepszej integracji – mówi Katarzyna Zawodna.

Pamiętajmy o ergonomii!

Ważnym aspektem organizacji przestrzeni biurowej w oparciu o aktywności zespołu jest również zapewnienie ergonomii stanowisk pracy. Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy należą do najbardziej zapracowanych europejskich narodów. Pracujemy o dwie godziny tygodniowo dłużej, niż statystyczny obywatel UE.
– Ergonomia rozwiązań biurowych jest podstawą, jeśli chcemy uniknąć dolegliwości będących skutkiem długotrwałej pracy przy komputerze. Na dyskomfort fizyczny w biurze skarży się aż 70 proc. pracowników – przypomina Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki i Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – Pozostawanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy cukrzycy. Dlatego na popularności zyskują rozwiązania typu sit&stand, czyli stanowiska pracownicze wyposażone w funkcję regulacji wysokości blatu. Pozwalają one na swobodne przejście od pracy siedzącej do stojącej i wprowadzenie większej aktywności w ciągu dnia pracy.

Patrzeć na zieleń

Już ponad 20 lat temu udowodniono, że pracownicy mający dostęp do „zielonych” widoków czują się mniej sfrustrowani i bardziej cierpliwi. Ostatnie badania, przywołane przez WGBC niezbicie potwierdzają fakty: w jednym z kalifornijskich call center pracuje się od 7 do 12 proc. szybciej, jeśli można wyjrzeć przez okno i zobaczyć zieleń. Brak dostępu do okien sprawia też, że programiści spędzają o 15 proc. więcej czasu na wykonywaniu najważniejszych zadań i 15 proc. dłużej rozmawiają z kolegami przez telefon.
- W certyfikowanych budynkach dostęp do światła dziennego jest zapewniony na 75 proc.powierzchni biur. Jest to zasługa nie tylko samych okien, które dostosowuje się do głębokości pięter, ale też odpowiednio zaprojektowanej fasady czy zagwarantowania stosownej powierzchni typowego piętra. Wiele zależy także od aranżacji samego biura: ważne jest umiejscowienie biurek przy oknach, ograniczanie ilości ścian działowych lub wykonanie ich ze szkła po to, by zyskać jak najwięcej światła – mówi Katarzyna Zawodna.
Pamiętajmy, że obrazy przedstawiające naturę są wskazywane jako czynniki pozytywnie wpływające na poziom koncentracji i zdolność do regeneracji umysłowych sił.

Zarządzaj komfortem

Wiele firm posiada wiedzę w kwestii polepszenia warunków pracy, pochodzącą z działów HR, finansowych czy od zarządców nieruchomości. Zgromadzenie tej wiedzy i odpowiednie jej przełożenie na środowisko pracy można by powierzyć osobie, które zajmie nowe stanowisko: Chief Wellbeing Officer, czyli dyrektor ds. dobrego samopoczucia lub komfortu. W sytuacji, kiedy blisko 90 procent kosztów firmy to koszty pracownicze – może okazać się to strzałem w dziesiątkę!


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0