data publikacji

Navigo Smart to nowe zastosowanie technologii Internetu Rzeczy dla smart offices.

Navigo Smart to nowoczesne krzesło obrotowe, wyposażone w mikrokomputer Gemsense i technologię ULE | Fot. Grupa Nowy Styl

Krzesło wspiera pracowników w ergonomicznym siedzeniu i pomaga firmom optymalnie aranżować biura, przyczyniając się do większego komfortu, zdrowia i efektywności pracy.
Inteligentne krzesło to efekt współpracy Grupy Nowy Styl z Gemsense i DSP Group. Jego premiera miała miejsce podczas największych targów technologii konsumenckich CES 2017 w Las Vegas. 

Navigo Smart to nowoczesne krzesło obrotowe, wyposażone w mikrokomputer Gemsense (Red Amber) i technologię ULE, która umożliwia efektywną komunikację z urządzeniami takimi jak komputer czy smartfon.

Dzięki nim posiada cztery unikatowe funkcjonalności:
- Monitoring ustawienia krzesła – z pomocą czujnika IR krzesło mierzy wysokość siedziska;
- Obserwacja zachowań użytkowników – sześć czujników nacisku (cztery umiejscowione w siedzisku i dwa w oparciu) monitoruje pozycję ciała; czujniki żyroskopowe i akcelerometr sczytuje ruchy (odchylenie i rotację) oparcia;
- Pomiar warunków fizycznych  – czujniki temperatury, wilgotności i ciśnienia precyzyjnie mierzą warunki środowiska pracy;
- Analiza zajętości stanowisk –  dane z czujników są też analizowane pod kątem oceny zajętości biurek w całym biurze i jego poszczególnych strefach.

Jakie zastosowanie dla użytkowników i przedsiębiorstw mogą znaleźć powyższe funkcje?

Ergonomia –  problemy z kręgosłupem, ale też choroby nadgarstków czy krążenia wynikające z niezdrowego siedzenia, to jedna z głównych chorób cywilizacyjnych.

– Od lat pracujemy nad coraz bardziej ergonomicznymi meblami i krzesłami, bo wiemy, że zdrowie pracowników to czynnik, w który firmy muszą inwestować. Kiedy oddajemy nowe biuro, edukujemy użytkowników, jak korzystać w pełni z jego funkcjonalności, zapewniamy szkolenia i instrukcje obsługi. Ale w codziennej praktyce i tak okazuje się, że większość pracowników nie stosuje się do zasad ergonomii – mówi Piotr Wróblewski, współtwórca Navigo Smart z Grupy Nowy Styl.

Inteligentne krzesło, które będzie nam na bieżąco przypominało, jak należy siedzieć, jest najlepszym sposobem, by wyrobić sobie dobre nawyki. Poprzez zabawę stymulowana będzie  też niezbędna aktywność fizyczna (użytkownicy będą mieli dostęp do specjalnej gry VR, która wymusza ruch).

Optymalizacja przestrzeni pracy  – dokładna analiza zajętości biurek pomaga w określeniu stylu pracy poszczególnych zespołów i jednostek, co jest podstawą dobrej aranżacji biura.

Komfortowe warunki pracy – zgodnie z badaniami dla 87 proc. pracowników temperatura jest ważnym lub bardzo ważnym czynnikiem, który kształtuje ich komfort pracy. Precyzyjny monitoring warunków pomaga w zapewnieniu optymalnych warunków fizycznych.

Optymalizacja zużycia mediów w biurze – dzięki integracji z systemem automatyki budynkowej Navigo Smart staje się częścią systemu smart office. Dostarcza precyzyjnych danych na temat warunków fizycznych  i pomaga optymalnie nimi zarządzać.

Technologie internetu rzeczy

Dane gromadzone przez inteligentne krzesło – zarówno te dotyczące warunków, jak i ergonomii – są na bieżąco transferowane do telefonu użytkownika oraz urządzeń w chmurze, w której są przechowywane.
W inteligentnym krześle wykorzystano technologię komunikacji bezprzewodowej ULE firmy DSP Group. Komunikacja ULE należy do niezawodnych i odbywa się przy minimalnym zużyciu prądu, które pozwala urządzeniom zasilanym przez baterie pracować nawet przez lata.

 – Cieszy nas stały wzrost zainteresowania technologią ULE – mówi Tali Chen z DSP Group. – Jej zalety, zwłaszcza  wykorzystanie pasma częstotliwości wolnego od zakłóceń, daleki zasięg oraz wsparcie dwustronnej komunikacji głosowej, sprawiają, że świetnie sprawdza się zarówno w obszarze automatyki domowej, smart city, zastosowaniach przemysłowych, a teraz także jako rozwiązanie dla inteligentnych biur.

Inteligentne biura to duże pole do wykorzystania technologii  z obszaru internetu rzeczy.
– Pracodawcy i organizacje szukają nowych „smart” rozwiązań, dzięki którym będą zbierać cenne dane na temat środowiska pracy. Dlatego współpracujemy z liderami rynku, by tworzyć dla nich pewne i atrakcyjne produkty – podkreśla Avi Rabinovich, CEO z Gemsense.

Więcej informacji na stronie Grupy Nowy Styl

 


Krzesło Navigo Smart jest prezentowane w dniach 5-8 stycznia br. na stoisku DSP Group w Marriott Courtyard @CES2017. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0.0