data publikacji

Trzy czwarte internautów nie potrafi rozpoznać zagrożenia online – wynika z danych Kaspersky Lab.

45 proc. użytkowników internetu zetknęło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy z incydentem dotyczącym szkodliwego oprogramowania

Według danych Kaspersky Lab trzy czwarte aż 74 proc. internautów pobrałoby potencjalnie szkodliwy plik, ponieważ ich wiedza jest niewystarczająca, by dostrzec zagrożenia online!

Wyniki quizu, w którym 18 tys. internautów zbadało swoje zachowania w Sieci, wzbudzają obawy dotyczące zdolności użytkowników w zakresie rozpoznawania zagrożeń online.

wma, zip czy exe?

Świadomość cyberzagrożeń wśród użytkowników internetu została sprawdzona za pośrednictwem quizu, w którym uczestnicy zostali poproszeni m.in. o wskazanie, który plik wybraliby z podanej listy, gdyby chcieli pobrać utwór „Yesterday” grupy The Beatles. Spośród czterech opcji pobierania tylko jedna stanowiła bezpieczny plik .wma, który celowo posiadał nazwę z literówką - „Betles.Yesterday.wma”. Opcja ta została wybrana przez zaledwie jedną czwartą (26 proc.) respondentów, którzy zauważyli, że jest to bezpieczny typ pliku mimo literówki w nazwie. 

Najbardziej niebezpieczny wariant – wykonywalny plik .exe – zawierał dobrze znany termin MP3 w swojej nazwie („Beatles_Yesterday.mp3.exe”) i został wybrany przez jedną trzecią (34 proc.) respondentów. 14 proc. wybrało wygaszacz ekranu (.scr) – typ pliku, który ostatnio wykorzystywany był do rozprzestrzeniania szkodliwych materiałów, natomiast 26 proc. wybrało opcję .zip, która również mogła zawierać niebezpieczne pliki.     

Pułapki z wielu źródeł

Nieumiejętność dostrzeżenia zagrożenia online nie ogranicza się tylko do muzyki. Z badania wynika, że jeden na pięciu (21 proc.) użytkowników pobiera pliki z różnych źródeł online, przez co wzrasta ryzyko, że napotka szkodliwy plik.
Podczas badania jedynie 24 proc. użytkowników potrafiło rozpoznać prawdziwą stronę internetową, nie wybierając wersji phishingowej. Ponadto, mając określić strony internetowe, na których można podać swoje dane, ponad połowa (58 proc.) użytkowników wskazała wyłącznie fałszywe strony internetowe.  

Wyniki te są zgodne z badaniem konsumentów przeprowadzonym niedawno przez Kaspersky Lab i B2B International, które ujawniło, że 45 proc. użytkowników internetu zetknęło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy z incydentem dotyczącym szkodliwego oprogramowania, jednak 13 proc. tych, którzy zostali zaatakowani, nie miało o tym pojęcia.   

Instynkt w świecie online

– Użytkownicy muszą być bardziej świadomi zagrożeń w świecie online, aby móc chronić siebie i innych – komentuje David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT w Kaspersky. – Osoba, która znajduje się w podejrzanym barze, z pewnością nie zacznie przeliczać sporej sumy w gotówce, gdyż to po prostu nie byłoby ani sensowne, ani mądre. Ten sam instynkt powinien uruchamiać się w świecie online. Czujność wobec wszelkich oznak szkodliwej aktywności oraz umiejętność rozpoznania strony phishingowej lub niebezpiecznej opcji pobierania jest niezwykle istotna. Jednak niezależnie od tego, jak wiele wiesz na temat cyberbezpieczeństwa, korzystanie z internetu bez stosowania rozwiązań bezpieczeństwa jest niebezpieczne.

Cyberprzestępcy nieustannie wymyślają nowe sposoby atakowania użytkowników i tylko najbardziej aktualne oprogramowanie bezpieczeństwa może zabezpieczyć użytkowników przed nowoczesnymi i wyrafinowanymi zagrożeniami. 


Pełne wyniki badania dostępne są tutaj

Aby samemu wziąć udział w quizie przygotowanym przez Kaspersky Lab i przekonać się o poziomie własnej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, wystarczy wejść tutaj1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0