data publikacji

Case Blitzkrieg – zespół złożony ze studentów warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej – będzie reprezentował nasz kraj podczas międzynarodowego finału CIMA 2015 Global Business Challenge.

Zwycięska drużyna Case Blitzkrieg w składzie: Aleksander Pernach, Michał Mądry, Jędrzej Małolepszy, Mateusz Matuszewski

O zwycięstwie studentów zadecydowały zdolności prezentacyjne, świetna znajomość angielskiego i dogłębna analiza konkursowego case study, osadzonego w realiach przemysłu naftowego i gazowego.

O tym, która z czterech konkursowych drużyn zmierzy się z reprezentantami 25 krajów i regionów świata zadecydowało jury w składzie:
Anna Tumidajewicz - F&A Delivery Lead Europe Infosys BPO Poland,
Aleksander Solski - Finance Director Unilever Poland & Baltics,
Iain Petrie - Vice President Tax Operations Shell,
Mike Webb - Head of Technology Centre, Prague, Barclays. 

SGH górą!

Trzy zespoły ze Szkoły Głównej Handlowej i jedna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – to właśnie te drużyny walczyły o wejście do międzynarodowego finału CIMA 2015 Global Business Challenge. Konkurs sprawdzający zdolności studentów, którzy w przyszłości chcieliby doskonalić się w dziedzinie rachunkowości zarządczej, da im szansę na pokazanie swoich umiejętności przed gronem międzynarodowych ekspertów reprezentujących świat biznesu i finansów.

W jury polskiego finału zasiedli przedstawiciele najbardziej liczących się organizacji, które istotę swojego funkcjonowania opierają m.in. na sprawnym rozliczaniu wewnętrznych procesów księgowych i finansowych. To właśnie m.in. w tych działach mogą realizować się specjaliści do spraw rachunkowości zarządczej, których rekomendacje, uwzględniające zarówno środowisko finansowe firmy, jak i jej zewnętrzne uwarunkowania, w realny sposób wpływają na kondycję rynkową całego przedsiębiorstwa.

Studium przypadku na wagę zwycięstwa

Zadaniem uczestników konkursu było zanalizowanie case study, które w tym roku odnosiło się do sytuacji fikcyjnej spółki YJ, operującej w segmencie naftowym i gazowym. Studenci mieli przekazać zarządowi swoje rekomendacje dotyczące krótko- i długoterminowych planów rozwoju firmy, a także zaproponować, w jaki sposób podmiot operujący m.in. w krajach afrykańskich powinien poradzić sobie z różnicami kulturowymi, protestami ekologów, a nawet przypadkami łamania prawa.

- Bardzo istotnym problemem w prowadzeniu biznesu są kwestie związanie z etyką. Cieszę się, że uczestnicy konkursu poważnie podchodzą do tych spraw. Pracuję w Shell od 21 lat i mogę powiedzieć, że tematy i pytania poruszane w czasie finału są faktycznie częścią naszej biznesowej rzeczywistości. Jestem pewien, że każdy z finalistów i finalistek będzie w przyszłości doskonałym konsultantem. Nic dziwnego, że już w tej chwili zwrócili uwagę osób zajmujących się procesami rekrutacyjnymi – mówi przewodniczący jury Iain Petrie, Vice President Tax Operations, Shell.  

Case i prezentacja

Członkowie jury zwrócili również uwagę na świetne merytoryczne przygotowanie wszystkich uczestników finałowej gali. Podkreślali też istotną w zawodzie specjalisty do spraw rachunkowości zarządczej umiejętność publicznego prezentowania swoich wniosków i zdolności interpersonalne.

– Jestem pod dużym wrażeniem wiedzy uczestników polskiego finału CIMA 2015 Global Business Challenge – podkreśla Anna Tumidajewicz, F&A Delivery Lead Europe Infosys BPO Poland. – Mam tu na myśli zarówno poziom ich merytorycznego przygotowania, jak i kompetencje miękkie, czyli zdolności autoprezentacyjne i umiejętność zwrócenia uwagi jury na najistotniejsze elementy wystąpienia. Tegoroczne case study było wyjątkowo trudne i wymagało od finalistów wzięcia pod uwagę aspektów nie tylko finansowych, ale również ekonomicznych i politycznych.
Co istotne, wszystkie prezentacje zostały przedstawione w języku angielskim. W takiej właśnie formie odbędą się również międzynarodowe rozgrywki.

Przed wielkim finałem

Międzynarodowy finał konkursu odbędzie się w tym roku w dniach 3-7 sierpnia w Warszawie. Weźmie w nim udział drużyna Case Blitzkrieg w składzie: Michał Mądry (nagrodzony przez jury tytułem najlepszego przemawiającego), Aleksander Pernach, Jędrzej Małolepszy i Mateusz Matuszewski.

– Analiza konkursowego case study zajęła nam trzy miesiące. W końcowym etapie spotykaliśmy się codziennie i zdarzało się, że przygotowaniom poświęcaliśmy większość dnia. Myślę, że tegoroczne case study było trudniejsze niż zeszłoroczne, wymagało dogłębnego poznania branży energetycznej i skupienia się na twardych danych. Cieszę się, że tym razem udało się nam zdobyć główną nagrodę. Myślę, że wyciągnęliśmy wnioski po zeszłorocznym finale, w którym zajęliśmy drugie miejsce. Teraz skupiamy się na przygotowaniach do międzynarodowego finału – mówi Michał Mądry, członek zespołu Case Blitzkrieg.

Portal biuro-kreacja.info był jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.


CIMA Global Business Challenge to rokroczna inicjatywa Instytutu CIMA – międzynarodowej organizacji, zrzeszającej 227 tys. członków i studentów ze 179 krajów. Celem Instytutu jest promowanie i wyznaczanie standardów w dziedzinie rachunkowości zarządczej – dyscyplinie łączącej wiedzę ekonomiczną i biznesową, której specjaliści mają realny wpływ na funkcjonowanie organizacji, w jakich pracują.



1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
4.8