data publikacji

Znamy laureatów nagrody Red Dot Award 2016. Aż 15 realizacji z Polski nagrodzono w tej edycji!

W gronie nagrodzonych znalazło się 15 polskich projektów, wśród nich meble biurowe Play&Work Grupy Nowy Styl

Międzynarodowe jury składające się z 41 ekspertów wzornictwa (projektantów, wykładowców akademickich i dziennikarzy) wybrało najlepiej zaprojektowane produkty, które miały swoją premierę w ostatnich latach. W gronie nagrodzonych znalazło się 15 polskich projektów, wśród nich meble biurowe Play&Work Grupy Nowy Styl.

W stylu Bauhasu

– Projektując system Play&Work chcieliśmy stworzyć  produkt o bardzo wyrazistym designie. To zadanie powierzyliśmy niemieckim projektantom ze studia WertelOberfell. Wiedzieliśmy, że sprostają zadaniu, bo pracowaliśmy z nimi już przy meblach menadżerskich eRange. Ich główną inspiracją był styl Bauhausu – opowiada Katarzyna Pluta, menadżer marketingu w Grupie Nowy Styl.

Noga biurka w kształcie litery U wykonana z okrągłego profilu nawiązuje do podstawy krzesła Waltera Gropiusa z początku XX wieku. Panel pionowy w formie drabinki do złudzenia przypomina balustrady balkonowe budynku Bauhausu. Kluczowe dla wzornictwa systemu są również wykończenia –nietypowe materiały takie jak linoleum czy wełna oraz specjalnie dobrana kolorystyka.

– Nie bez powodu wróciliśmy do szkoły Bauhausu. Projektanci tego nurtu głosili, że design jest nie tylko sztuką, ale  też środkiem do celu. W Grupie Nowy Styl design i estetykę mebli traktujemy jako narzędzie tworzenia efektywnej i estetycznej przestrzeni, więc z tym poglądem w pełni się zgadzamy – dodaje Katarzyna Pluta.

Biurowy fit-out

Zgodnie z badaniami, 76 proc. pracowników uważa, że niestandardowy fit-out biura może mieć pozytywny wpływ na ich produktywność. Współpraca, szybka wymiana informacji, adaptacja i elastyczność – to słowa klucze nie tylko dla współczesnych biur, ale i codziennego życia.

Meble Play&Work to rozwiązania, które pozwolą nie tylko podążać za dynamicznie zmieniającymi się zadaniami, ale również rozwijać się wraz z nimi. I pomagają stworzyć wyróżniające się biuro, w którym pracownicy pokolenia Y czują się jak w domu i które swoim stylem wzmacnia indywidualny charakter organizacji. Premiera systemu Play&Work odbyła się podczas targów Orgatec 2014 w Kolonii, do sprzedaży meble trafiły w 2015 roku.

Red Dot

Nagroda Red Dot  Design Award, przyznawana przez Design Zentrum w Essen, jest nazywana Oscarem designu i po raz pierwszy została wręczona w 1955 roku. Tylko w kategorii Product Design w tym roku zgłoszono do niej ponad 5200 produktów i innowacji z 57 krajów.

Oficjalne przyznanie nagród odbędzie się 4 lipca podczas Red Dot Gala w Aalto-Theater w Essen. Nagrodzone projekty będą później prezentowane w muzeach współczesnego wzornictwa – Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz w oddziale Red Dot Design Museum w Singapurze. Są to niezwykłe miejsca, w których wszystkie eksponaty można dotykać i testować.

To nie pierwsza „czerwona kropka” dla produktów Grupy Nowy Styl – znak został przyznany trzem fotelom marki Sitag: WOODI (projekt Anny Vonhausen), SITAGEGO (Volkera Eysinga) i SITAGWAVE (projektu Uli Witziga).

System Play&Work otrzymał już wyróżnienie za design – na początku roku zwyciężył w konkursie Iconic Awards.

Laureaci Red Dot 2016

Po rekordowym 2015 roku, kiedy polskie produkty uzyskały 12 nagród Red Dot, w tym roku „czerwone kropki” uzyskało 15 realizacji z Polski:
- wielkoformatowe płytki Star Maker – proj. Massive Design Maca Stopy dla Laminam (Włochy)
- fotel Tulli – proj. Tomka Rygalika dla Noti
- kolekcja mebli Twins – od Koło
- wanna Silvia firmy Marmite (Marmite Design Team: design Marta Gębska, konstrukcja Zbigniew Piasecki)
- fotelik samochodowy Avionaut Ultralite – proj. Ergo Design dla Karwala
- okno DEF-D U6 od Fakro
- listwa oświetleniowa QL002 – proj. Bogumiła Zawada dla Mardom Decor
- pilot radiowy G3+ – proj. Joanna Leciejewska oraz Piotr Kijo dla Mobilius Motor
- mozaiki ścienne Pabble Collection – proj. Massive Design Maca Stopy dla Mosaico Digitale
- płytki podłogowe Trakt od Ceramika Paradyż
- notesy Qbook od Edica
- telewizory Sharp od UMC Poland

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0