data publikacji

Motywacja jest jednym z najważniejszych elementów osiągania sukcesu - zarówno z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa, jak i pracownika.


Ludzie tworzący firmę to nieoceniona wartość, a odpowiedni system motywacyjny zachęca ich do działania i wydobywa drzemiący potencjał, co z kolei umożliwia skutecznie zarządzanie organizacją. Bonusy, które oferowane są pracownikom jako dodatek do pensji, dają im świadomość, że pracodawca docenia ich pracę i widzi w nich wartość dla organizacji. Pomijając systemy finansowe, które bardzo często stanowią formę motywacji, równie skutecznym narzędziem jest oferowanie wszelkiego rodzaju świadczeń pozapłacowych, np. kart rabatowych czy podarunkowych.
– Pracowników można motywować na wiele różnych sposobów: od premii przyznawanej za ponadprzeciętne wyniki pracy, aż po wyjazdy zagraniczne. Tutaj nie ma złych rozwiązań. Wszystko, co zachęci pracownika do działania, jest dozwolone. Skuteczne zarządzanie firmą wiąże się z uświadomieniem każdemu pracownikowi, że jest on indywidualną wartością budującą przedsiębiorstwo. Świadomy pracownik wie, że oprócz pensji, która przysługuje mu za wykonaną pracę, może otrzymać również szereg pozapłacowych dodatków motywacyjnych – mówi Paweł Kosmala, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego.

Bony, pakiety, karnety

Wśród wielu pozapłacowych systemów motywacyjnych dla pracowników najczęściej spotykane są pakiety ubezpieczeniowe, bony świąteczne, dofinansowanie do zajęć sportowych i edukacyjnych (np. darmowa nauka języków obcych) czy karnety do kin i teatrów. Poza zwyczajnym dodatkiem do wynagrodzenia, systemy te oferują przede wszystkim rozwijanie indywidualnych pasji i umiejętności pracowników. Poligloci ucieszą się z możliwości nauki kolejnych języków obcych bądź polepszenia znajomości poznanego już języka, a osoby lubiące sport – skorzystają z bogatej oferty siłowni czy zajęć fitness. Inwestowanie w pracowników przynosi również duże korzyści dla firmy – osoby prowadzące zdrowy tryb życia czują się lepiej, mogą więc pracować efektywniej.

Nietuzinkowo i wielotorowo

Górnośląskie Towarzystwo Finansowe od lat wspiera swoich pracowników szerokim wachlarzem pakietów motywacyjnych. W ciągu roku spółka organizuje m.in. konkursy dla współpracujących Agencji Kredytowych. Pula nagród jest różnorodna, od sprzętu RTV po bony paliwowe. W ubiegłym roku, w wewnętrznym konkursie zorganizowanym przez GTF, agenci mogli wygrać wycieczki w ciekawe i nietuzinkowe miejsca, takie jak Laponia, Chiny czy Kuba.


Przy działaniach motywacyjnych bardzo ważne jest, aby prowadzone były one wielotorowo i równolegle. Jeśli są efektywne, zmotywowani pracownicy czy współpracownicy sami będą poszukiwali lepszych sposobów pracy. Będzie im bardziej zależało na jakości wykonywanych zadań, a przede wszystkim będą bardziej produktywni i zmniejszy się ich rotacja.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0