data publikacji

Dobry pomysł to w biznesie połowa sukcesu. Aby go zrealizować, potrzeba właściwych ludzi i odpowiedniego finansowania.

Fot. Compass Money

Szczególnie ten ostatni warunek jest często trudny do spełnienia i może być sporą przeszkodą w rozwoju działalności gospodarczej. Poszukując optymalnych rozwiązań, coraz więcej przedsiębiorców odkrywa jednak wyjątkowe zalety leasingu.

Kamil Muskus - Dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money wyjaśnia, co stanowi o szczególnej atrakcyjności tej metody finansowania, także dla osób prywatnych.

Bufor bezpieczeństwa

Na podstawie umowy leasingu, leasingodawca nabywa wskazaną przez leasingobiorcę rzecz i udostępnia mu ją do korzystania za określonym wynagrodzeniem, co najmniej równym cenie nabytej rzeczy. Wynagrodzenie spłacane jest w ratach leasingowych, a po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot umowy na własność.

– Taka forma finansowania inwestycji umożliwia zatrzymanie gotówki i przeznaczenie jej na inne, niezbędne działania. Pozwala to stworzyć bufor bezpieczeństwa na trudne, nieprzewidziane sytuacje biznesowe, i w efekcie zachować firmie płynność finansową – wyjaśnia Kamil Muskus, Dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money.

Finansowa płynność i… niższe podatki

W Polsce z leasingu korzysta zaledwie co piąty przedsiębiorca, podczas gdy w zachodniej Europie średnia ta jest ponad dwa razy wyższa. Wynika to głównie z niskiego poziomu wiedzy na temat zalet tej formy finansowania.

Niski wkład własny i oprocentowanie, możliwość uzyskania leasingu już od pierwszego dnia działalności oraz korzystanie z atrakcyjnych produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenia czy karty paliwowe – to tylko niektóre argumenty szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ale wciąż za słabo kojarzone z leasingiem.

– Rata leasingowa zmniejsza podstawę opodatkowania, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami jest kosztem uzyskania przychodu – podkreśla ekspert firmy Compass Money. Warto także wspomnieć o braku branżowych ograniczeń w zakresie finansowania oraz elastyczności przy spłacie zobowiązania, najczęściej dostosowanej do potrzeb i możliwości przedsiębiorcy.

Realizacja pomysłów na wyciągnięcie ręki

Leasing pozwala wyposażyć firmę w niezbędne środki trwałe, takie jak samochody, maszyny budowlane, sprzęt biurowy czy nieruchomości. – Niemal zawsze ich zakup za gotówkę jest mniej opłacalny. W połączeniu z nieskomplikowanymi formalnościami czyni to leasing najtańszym i najbardziej dostępnym sposobem na sfinansowanie pomysłów na biznes – podkreśla Kamil Muskus. 

Od 2011 roku na rynku obecny jest także leasing konsumencki, dotyczący samochodów nowych i używanych. W przeciwieństwie do leasingu tradycyjnego, jest usługą stworzoną dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

Pomocna dłoń

W uzyskaniu optymalnie dopasowanego leasingu warto korzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, takich jak Compass Money, która bazując w stu procentach na polskim kapitale współpracuje z ponad 20 sprawdzonymi i renomowanymi bankami oraz firmami leasingowymi. Dzięki temu pomaga klientom  znaleźć najatrakcyjniejsze oferty, dostosowane do ich spersonalizowanych potrzeb i możliwości finansowych. Doświadczeni doradcy stawiają sobie za cel pomoc w optymalnym wykorzystaniu wszystkich możliwości, jakie stwarza leasing.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0