data publikacji

Recepcje jeszcze do niedawna przypominały zwykłe poczekalnie dla klientów. Obecnie coraz częściej zmieniają nie tylko swój wygląd, ale i funkcje.

Lady o prostych kształtach, które swoją fakturą i barwą przypominają powierzchnię kamienia, dają wrażenie obcowania z naturą | Fot. Mikomax Smart Office
Często wyzwaniem w projektowaniu recepcji jest hałas i nieodpowiednia akustyka pomieszczenia | Fot. Mikomax Smart Office

Recepcje biurowe pełnią nierzadko rolę firmowej strefy relaksu, wyposażonej w sofy i fotele, miejsca, gdzie można swobodnie porozmawiać z klientem, a nawet przestrzeni, w której przeprowadzane są rozmowy rekrutacyjne. Wyposażone w nowoczesne rozwiązania typu smart, odpowiadają na potrzebę elastyczności i swobody w wykonywaniu służbowych zadań, stanowiąc przy tym biznesową wizytówkę firmy.
Recepcja przyszłości ma być wielozadaniowa, nowoczesna i zaaranżowana tak, by w pełni oddawać charakter przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim, by jak najlepiej spełniać swoje funkcje.

Rynek pracownika stał się niezaprzeczalnym faktem. Spadek bezrobocia oraz deficyty kadrowe powodują, że firmy z coraz większym zaangażowaniem rywalizują na rynku o najlepszych pracowników, zarówno tych obecnych oraz przyszłych. Liczy się wszystko – od atrakcyjnego wynagrodzenia, pakiet benefitów i odpowiednią organizację pracy, po funkcjonalną przestrzeń biurową czy w końcu wielofunkcyjną strefę recepcji, która często niedoceniana, ma ogromny wpływ na postrzeganie całej organizacji.

- Tworząc projekty aranżacji biura dla naszych klientów zauważyliśmy, że coraz większą wagę przykłada się do recepcji, nie tylko do kwestii wizualnych, ale także do jej funkcjonalności. Dlaczego? Jedno pomieszczenie może oddać charakter całej firmy i zadecydować o pierwszym wrażeniu, dlatego właściciele biur decydują się na wdrożenie przemyślanej i spójnej z komunikacją firmy: koncepcji aranżacji strefy klienta – wyjaśnia Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu oraz Członek Zarządu firmy Mikomax Smart Office. – Z drugiej strony stawia się na wielofunkcyjność tego pomieszczenia, wyposażając je w sofy i fotele dla gości, a także w strefę do krótkich rozmów i spotkań z klientami czy potencjalnymi kandydatami.

Odchodzi się od myślenia o biurze jako zbiorze kilku pomieszczeń na rzecz stref dedykowanych różnym zadaniom. W ten sposób możemy w pełni wykorzystać potencjał biura, w tym niedocenianej recepcji.


Trendy w aranżacji strefy klienta

Recepcja to coraz częściej wnętrza ciekawe i intrygujące, na pierwszy rzut oka często nie przypominające tradycyjnej „poczekalni” biurowej. Strefa ta ma zaskakiwać oryginalnością, wywierać pozytywne wrażenie na gościach i przede wszystkim odzwierciedlać charakter przedsiębiorstwa.

Większa potrzeba elastyczności

To zdecydowanie główna zmiana w trendach aranżacji recepcji. Rozwiązania dedykowane temu pomieszczeniu są dobierane tak, by umożliwiać wykonywanie różnych zadań. W nowoczesnej recepcji klient może poczekać w specjalnie zaaranżowanej strefie relaksu czy wykonać telefon bez potrzeby wychodzenia z siedziby firmy, w specjalnych budkach wyciszających.

W zależności od rozmieszczenia recepcji i jej powierzchni, może ona również stanowić również doskonałe miejsce do rozmowy rekrutacyjnej z potencjalnym kandydatem.

– Częstym wyzwaniem w projektowaniu recepcji jest hałas i nieodpowiednia akustyka pomieszczenia, szczególnie jeśli pomieszczenie pełni różne funkcje. Zakładając, że w miejscu tym będzie przebywać więcej osób, a także pracownicy recepcji, warto zadbać o rozwiązania, które pomogą zniwelować problem nadmiernego hałasu – dodaje Zuzanna Mikołajczyk. – Jednym z nich są kabiny akustyczne, w których można rozmawiać przez telefon czy przeprowadzać krótką rozmowę z klientem. Takie rozwiązania zapewniają przede wszystkim dyskrecję, a ich modułowy charakter pozwala wpasować się tak naprawdę w przestrzeń każdego biura.

Sztuka wchodzi do biur

Kolejny trend, który w Polsce dopiero się rozwija, natomiast w krajach Europy funkcjonuje znakomicie od kilkunastu lat, to usługa wynajmu dzieł sztuki do biur. Dla wielu może być zaskoczeniem, jednak niewątpliwie stanowi ona ciekawą alternatywę w aranżacji biura i recepcji. Sztuka wzbogaca wnętrza, podnosi ich prestiż, a odpowiednio wkomponowana w projekt może nadać niepowtarzalny charakter pomieszczeniu.

Ogrody na ściany

Dominującą tendencją w projektowaniu przestrzeni biurowej jest wprowadzanie motywów roślinnych. Występują one zarówno w pomieszczeniach dedykowanych pracownikom, jak również w specjalnych strefach relaksu. Coraz częściej przenikają również do recepcji, jako element komunikacji firmy, jej przywiązania do natury i ekologii. Ściany z żywych roślin w kolorze soczystej zieleni wprowadzają ciepły klimat, uspokajają i wpływają na budowanie zaufania do firmy. Ogólny trend powrotu do natury od kilku lat zyskuje na sile.

– W związku z tym projektując wnętrza recepcji stosujemy lady, o prostych, nowoczesnych kształtach, ale swoją fakturą i barwą przypominających powierzchnię kamienia. Takie detale tworzą klimat, a także dają wrażenie obcowania z naturą – mówi Zuzanna Mikołajczyk.

Zmiany w 6 tygodni?

Każda firma chcę mieć nowoczesne i funkcjonalne biuro oraz reprezentacyjną recepcję, ale nie każdy ma na to budżet. Dlatego w wielu przypadkach inwestuje się w odpowiednie wyposażenie przestrzeni do pracy, ale z pominięciem strefy recepcyjnej. Skutkiem tego miejsce pierwszego kontaktu z klientem odstaje od pozostałej części biura.

W takich przypadkach polski rynek wychodzi z usługą biurowej metamorfozy. „Pimp my office" to kilkutygodniowy program rearanżacji, proponowany przez Mikomax Smart Office oraz firmę Xplan. Lifting całego biura lub wybranego pomieszczenia to rozwiązanie, które w krótkim czasie może zmienić miejsce pracy w wielofunkcyjną przestrzeń typu smart.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0.0