data publikacji

Przedszkole w firmie, czyli jak pogodzić pracę i opiekę nad dzieckiem w jednym miejscu?

Elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej oraz pakiet szkoleń – to korzyści, które coraz częściej oferują firmy IT swoim pracownikom


Coraz więcej firm stawia na politykę rodzinną, zapewniając rodzicom szereg benefitów, a także inwestując przedszkola i żłobki.

Praca i opieka nad dzieckiem w jednym miejscu nie jest dziś dla nikogo zaskoczeniem. Możliwość zostawienia pociechy na kilka godzin w firmowym przedszkolu, zyskuje na znaczeniu szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to większość placówek jest nieczynnych. Na takie rozwiązanie zdecydowała się Grupa Kapitałowa Transition Technologies, polska firma IT.

Elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej oraz pakiet szkoleń – to korzyści, które coraz częściej oferują firmy IT swoim pracownikom. Choć w Transition Technologies blisko 20 proc. wszystkich zatrudnionych specjalistów IT stanowią kobiety, to stworzenie im odpowiednich warunków do łączenia życia prywatnego z zawodowym jest jednym z ważniejszych obszarów aktywności firmy. Dlatego też, od kilku lat w okresie wakacyjnym, w Warszawie oraz Ostrowie Wielkopolskim – dwóch oddziałach firmy, organizowane są letnie warsztaty dla najmłodszych „Przedszkole TT”. Zatrudnieni w specjalnie wydzielonej sali zabaw mogą zostawić swoje pociechy pod opieką zatrudnionych przedszkolanek, a po skończeniu pracy od razu je odebrać. W związku z tym, rodzice nie tracą cennego czasu na dojazd do innej placówki. 

– Mamy świadomość tego, jak trudne bywa niekiedy łączenie domowych obowiązków z zawodowymi. Chcemy zapewnić naszym pracownikom odpowiedni komfort pracy. Mając dziecko niemal przy sobie w ciągu dnia, nie muszą się obawiać, że pozostało ono w domu bez opieki. Podczas warsztatów najmłodsi mają zapewnione liczne gry i zabawy, a także zajęcia z plastyki czy muzyki. Z kolei W Białymstoku i Łodzi zachęcamy rodziny do wspólnego spędzania czasu podczas tzw. Family Day. Tego dnia nasi pracownicy mogą przyjść z dzieckiem do pracy, zamiast np. zostawiać swoją pociechę w domu – mówi Justyna Karczewska, Specjalista ds. komunikacji wewnętrznej w Transition Technologies.

To jednak nie wszystko. Grupa kładzie także mocny nacisk na budowę świadomości kobiet w zakresie prawa pracy. Raz w roku, we wszystkich naszych regionalnych oddziałach, realizowany jest projekt o nazwie „Etat Mama Etat Tata”. Jego celem jest przybliżenie młodym rodzicom ich praw i obowiązków rodzicielskich. Dodatkowo, tego dnia we wszystkich biurach odbywa się także wystawa prac plastycznych dzieci oraz rozdawane są broszury informacyjne.

– Projekt „Etat mama, Etat Tata” to dla nas także możliwość porozmawiania z pracownikami o kwestiach związanych z urlopami macierzyńskimi i opiekuńczo-wychowawczymi. Inicjatywa skierowana jest nie tylko do mam, ale także młodych ojców, którzy coraz chętniej uczestniczą w tego typu spotkaniach. Tym samym chcemy pokazać, że wspieramy swoich pracowników na każdym etapie ich życia – dodaje Justyna Karczewska.


Realizowane inicjatywy to przede wszystkim wyjście naprzeciw trudnościom na rynku IT, gdzie prym wiedzie rynek pracownika. Zapewnienie młodym rodzicom komfortu i przyjaznej atmosfery w pracy to szansa na zatrzymanie pracowników na dłużej w strukturach firmy, a w dobie deficytu na specjalistów IT,  jest to kluczowe.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0