data publikacji

Pracownicy biurowi marnują więcej czasu, niż … trwa ich urlop! Winna jest przestarzała technologia. Jak to się dzieje?

Przestoje mogą prowadzić do niewykorzystania cennych możliwości biznesowych, zmniejszenia zysków, a nawet utraty pracowników

Przeciętny polski pracownik biurowy każdego roku traci przynajmniej 19 dni przez powolną i mało wydajną technologię – wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Sharp.

Zdecydowanie najwięcej czasu pracownicy tracą na poszukiwanie plików na serwerze: ta czynność zajmuje im aż 21 minut dziennie. Inny pożeracz czasu wśród rutynowych czynności biurowych to korzystanie z urządzeń wielofunkcyjnych: pracownicy spędzają sześć minut dziennie, czekając, aż nagrzeje się drukarka, oraz dodatkowe dziesięć minut w oczekiwaniu na wydruki.

Ankieta, przeprowadzona wśród 500 pracowników biurowych w Polsce wykazała, że powyższe czynności składają się na ponad 35 minut straconego czasu każdego pracownika dziennie, co równa się straconym 148 godzinom lub czterem tygodniom każdego roku. Z powodu nieefektywnej technologii na każdego polskiego pracownika przypada średnio 19 straconych dni pracy firmy rocznie, czyli więcej, niż podczas trzytygodniowych wakacji.

Aż 73 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich miejsce pracy dysponuje przestarzałą technologią. Niemal połowa pracowników (46 proc.) uznała, że gdyby ich biura były bardziej zaawansowane technologicznie, mogliby być bardziej produktywni, a prawie jeden na siedmiu pracowników (13 proc.) przyznał, że w takim przypadku przestałby szukać innej pracy.
Wyniki te powinny uświadomić firmom, że technologiczne unowocześnienie biur byłoby świetnym sposobem na poprawienie rezultatów oraz zmniejszenie rotacji personelu.

– Technologia ma ułatwiać nam życie i pomagać pracować szybciej. Jednak w rzeczywistości przestarzałe i trudne w użytkowaniu rozwiązania technologiczne często spowalniają pracowników, sprawiając, że tracą czas – komentuje Adam Bieniewski, Marketing Manager, Sharp Electronics CEE. – Przestoje mogą prowadzić do niewykorzystania cennych możliwości biznesowych, zmniejszenia zysków, a nawet utraty pracowników. Firmy muszą zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest technologia dopasowana do zmieniających się potrzeb pracowników i umożliwiająca jak największą produktywność zespołów, a jednocześnie zwiększająca poziom motywacji i produktywności w miejscu pracy.


O badaniu:

Badania przeprowadzono z udziałem 6045 pracowników z dziewięciu krajów europejskich (Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji, Polski, Holandii, Czech i Węgier), w tym 500 pracowników z Polski. W obliczeniach założono, że dzień pracy trwa 8 godzin, a rok ma 250 dni (wyłączając weekendy oraz średnią liczbę dni świąt państwowych w dziewięciu krajach, w których przeprowadzono ankietę). Polscy pracownicy mają prawo od 20 do 26 dni urlopu płatnego.

Dodatkowe informacje: www.sharp.pl, www.linkedin.com/company/sharp-eu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0.0