data publikacji

8 proc. użytkowników ukrywa swoje komputery, aby zachować poufność danych. Czy są skuteczniejsze metody?

Jeden na pięciu (20 proc.) użytkowników przyznaje, że zasłania swoją kamerę internetową

Strzegąc swojej prywatności, wrażliwi na tym punkcie użytkownicy wykorzystują wiele metod, aby ochronić swoje dane osobiste przed wścibskimi osobami w świecie online, łącznie z ukrywaniem swoich komputerów. Jednak badania Kaspersky Lab wskazują, że wciąż niewielu użytkowników jest świadomych ryzyka płynącego z internetu. Z kolei osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę, stosują niewłaściwe metody, aby zachować bezpieczeństwo online.

Z badań wynika, że internauci wykorzystują wiele różnych metod, aby chronić swoją prywatność:

- Jeden na pięciu (20 proc.) użytkowników przyznaje, że zasłania swoją kamerę internetową. Sposób ten sam w sobie jest przydatny, należy jednak pamiętać, że nie zapobiega on przechwytywaniu dźwięku, zatem nie chroni przed podsłuchem ze strony hakerów czy cyberprzestępców.  

- Ponad jedna czwarta internautów (28 proc.) przechowuje swoje poufne dane na urządzeniach, które nie posiadają dostępu do internetu, błędnie wierząc, że w ten sposób zapewni im bezpieczeństwo. Jednak chociaż teoria ta opiera się na logice i jest niezbędna dla zabezpieczenia kopii zapasowych danych przed skutkami ataku przy użyciu oprogramowania wyłudzającego okup, w rzeczywistości połączenie z internetem nie jest niezbędne, aby zainfekować komputer – może on zostać zarażony za pośrednictwem smartfona połączonego z Siecią lub nośnika USB.  

- 8 proc. respondentów przyznało się do ukrywania komputerów przed innymi osobami, chociaż nie chroni ich to przed zagrożeniami internetowymi.

- 7 proc. badanych przyznało, że podczas dokonywania płatności online wprowadza, a następnie kasuje dane dotyczące karty kredytowej, aby „zmylić wirusy” – mimo że szkodliwego oprogramowania nie można w ten sposób oszukać (zwłaszcza keyloggerów). 

O ile niektórzy użytkownicy stosują te ekstremalne, chociaż nieskuteczne metody, z danych statystycznych wynika, że inni internauci mają poważne braki, jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą cyberzagrożeń.
I tak zaledwie 23 proc. badanych uważa, że może stanowić cel ataków online, a 23 proc. stwierdziło, że rozwiązanie bezpieczeństwa nie jest niezbędne, co poddaje w wątpliwość ich wiedzę na temat internetu oraz ogranicza możliwość zabezpieczenia się na wypadek szkody.  

– Wyniki badania ukazują dwa ekstrema: z jednej strony istnieją osoby, które uważają, że mogą ochronić swoje dane za pomocą takich metod, jak np. ukrywanie komputera. Z drugiej strony nadal istnieje rzesza tych, którzy po prostu nie stosują niezbędnych środków bezpieczeństwa online – komentuje David Emm, główny badacz bezpieczeństwa z Kaspersky Lab. – Ludzie powinni stać się bardziej świadomi zagrożeń. Dzisiejsze rozwiązania bezpieczeństwa umożliwiają ochronę przed cyberzagrożeniami bez konieczności chowania komputera i odłączania go od internetu.

Użytkownicy nie muszą uciekać się do drastycznych (i często nieskutecznych) metod, aby zabezpieczyć się przed zagrożeniami online.
Kaspersky Internet Security może chronić użytkowników, nie wpływając negatywnie na komfort ich życia cyfrowego. Funkcja ochrony kamer internetowych dla systemów Mac i Windows pomaga użytkownikom zachować prywatność, podczas gdy specjalistyczne technologie, takie jak Surfowanie incognito, mogą przydać się użytkownikom, którzy nie chcą być śledzeni przez strony internetowe – poprzez całkowite usunięcie danych użytkownika z ruchu internetowego.  


Aby sprawdzić własną wiedzę dotyczącą haseł i innych aspektów cyberbezpieczeństwa, można skorzystać z quizu przygotowanego przez Kaspersky Lab


W informacji prasowej wykorzystano wyniki badania Consumer Security Risks Survey 2015 przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Pełne wyniki quizu Kaspersky Lab są dostępne tutaj

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0