data publikacji

To już jedna z ostatnich Lumii, nosząca logo Nokii - następne będą nosić już logo Microsoftu. Ale widać, że producent odchodzi z klasą.

Oto w dłoni trzymamy „solidny kawał smartfona” - o przekątnej 5 cali, ciężkiego (167 gramów), otoczonego solidną, aluminiową ramką. To nie tylko ozdoba, ale i praktyczność – ramka świetnie odprowadza ciepło, gdy telefon się czasem grzeje, pozwala na solidny chwyt, można nawet na niej postawić telefon w pozycji pionowej. Spód jest gładki (nie pozwala na tak dobrą kontrolę, jak choćby Samsung Alpha), ale jest twardy i solidny. No i żadnych rys!
Szybkość pracy imponuje, widać to nie tylko po płynnym przeglądaniu internetu, ale też po pisaniu wiadomości czy maili.

Bateria już nie jest tak dobra - wytrzymuje przy intensywnym korzystaniu dobę, może troszkę dłużej. Drugim minusem jest brak złącza na karty pamięci. Na szczęście jest dużo pamięci wbudowanej - 32 GB (RAM - 2 GB), pliki można przesyłać od razu na One Drive (czyli do microsoftowej chmury).
Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Windows 8.1. Użytkownicy komputerów czy tabletów mogą więc łatwo synchronizować urządzenia, poza tym zyskują dostęp do pakietu office online.

Dzięki temu, że pracujemy w środowisku Windows, mamy płynność i szybkość działania lepszą niż w niejednym telefonie wysokiej klasy, chodzącym na androidzie. Z androida zapożyczono za to pasek powiadomień, wychodzący z góry ekranu.
Robienie zdjęć Nokią to sama przyjemność, bo aparat na tylnej ściance ma imponującą rozdzielczość 20 Mpix i stabilizację optyczną. Zdjęcia wychodzą (oczywiście w świetle dziennym) świetne. Poza tym imponujący jest edytor zdjęć, który pozwala choćby na wprowadzenie do czarno białego zdjęcia jednego, wybranego koloru.
Ten model można śmiało polecić początkującym użytkownikom, choćby z tego względu, że menu ma czytelny interfejs z napisami, a nie symbolami. A ekran ma tak doskonałą wyrazistość, że z przyjemnością się na niego patrzy. Cena urządzenia - od 1520 zł.


Parametry
Wymiary: 137 x 71 x 9,8 mm
Masa: 167 g

Ekran
Przekątna - 5,0"
Rozdzielczość - 1080x1920 px, 16 M kolorów, OLED

Procesor:
CPU: 2,2 GHz, 4 rdzenie
Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974
GPU: Adreno 330

Pamięć - RAM: 2 GB
Wbudowana - 32 GB

Bateria - 2420 mAh

Deklarowany czas pracy
Rozmowa: 1302 min, czuwanie: 432 h

Zdjęcia i filmy:
20 Mpx (tył), 1,2 Mpx (przód), podwójna lampa LED, stabilizacja optyczna, autofokus, geotagging, detekcja twarzy, zapis do formatu RAW, nagrywanie HD - 1920x1080 px

Internet:
4G LTE, 3G, Wi-Fi

Złącza:
GPS, Bluetooth 4.0, NFC, micro USB, słuchawkowe

Gadżety:
akcelerometr, kompas cyfrowy, radio FM, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
4.9