data publikacji

Ruszyła najwyższa inwestycja biurowa w centrum Warszawy.

Szczególną atrakcją Varso będzie taras widokowy, położony na wysokości 230 metrów - dwukrotnie większej, niż ten w Pałacu Kultury i Nauki
Najwyższy budynek w Polsce, zaprojektowany przez międzynarodową pracownię Foster + Partners, pomieści m.in. komfortowe biura

Varso to wyjątkowe miejsce  – nie tylko dla biznesu, ale też dla mieszkańców i turystów – powstaje w sercu Warszawy, tuż przy Dworcu Centralnym. Budowa już się rozpoczęła i zakończy się w 2020 roku.

Wśród trzech budynków wyróżni się wieżowiec (Varso Tower), zaprojektowany przez renomowaną międzynarodową pracownię architektoniczną Foster + Partners. Z jego dachu na wysokości 230 metrów warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać wyjątkową panoramę stolicy – będzie to jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych.

Na tętniących życiem parterach dwóch niższych budynków zaprojektowanych przez polską pracownię architektoniczną Hermanowicz Rewski Architekci, pracownicy biurowi i sąsiedzi znajdą niewielkie sklepy, punkty usługowe, restauracje i kawiarnie. Wygodne pasaże pod dachem będą służyć warszawiakom przez cały rok.

Varso powstaje na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej.

– Dzięki Varso tworzymy nowy, przyjazny fragment Warszawy. Jest to możliwe dzięki połączeniu międzynarodowego doświadczenia pracowni Foster + Partners z lokalnym „czuciem” miasta, jakie gwarantuje warszawska pracownia Hermanowicz Rewski Architekci  – podkreśla Stanislav Frnka, prezes zarządu firmy HB Reavis Poland. – Varso to nasz flagowy projekt w Europie i miejsce, jakiego w Warszawie jeszcze nie było. Zaprojektowany z myślą o ludziach, dbający o ich potrzeby w ciągu dnia pracy i po godzinach, otwarty na sąsiadów i gości z zewnątrz, którzy z tarasu widokowego ujrzą piękno, historię i rozwój całej stolicy. Jestem przekonany, że trafi do serc zarówno młodszych jak i starszych, warszawiaków i gości stolicy, z czasem stając się nowym, na miarę XXI wieku, symbolem Warszawy.

Wieża z widokiem na miasto

Od strony al. Jana Pawła II stanie smukły, 53-piętrowy wieżowiec o eleganckiej szklanej elewacji, zwieńczony 80-metrową iglicą. Najwyższy budynek w Polsce, zaprojektowany przez międzynarodową pracownię Foster + Partners, pomieści przede wszystkim komfortowe biura.
Jednak jego szczególną atrakcją będzie taras widokowy, położony na wysokości 230 metrów, a więc dwukrotnie większej, niż ten w Pałacu Kultury i Nauki. Spektakularne widoki Warszawy i jej okolic czekają też gości restauracji na 46. i 47. piętrze budynku.

– Varso zajmie szczególne miejsce w Warszawie, przywracając do życia duży fragment centrum miasta. W zaprojektowanym przez nas budynku znajdą się najwyższej klasy biura, ale też wiele udogodnień i atrakcji dla wszystkich mieszkańców, w tym przeszklony dziedziniec na parterze oraz wyjątkowy taras widokowy z restauracją na szczycie. Z niecierpliwością czekamy na moment, w którym budynek zacznie piąć się ku górze – komentuje Grant Brooker, Partner Zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners, stojący na czele zespołu projektowego, w skład którego wchodzą też Jędrzej Kolesiński i Krzysztof Górnicki.

Kaskady z zielenią

Niższe budynki Varso stworzą nową, śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Dwa budynki biurowe „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji. Na ich dachach powstaną zielone tarasy.

– Zachowanie przyjaznej skali zabudowy Varso wzdłuż ulicy Chmielnej, otwartość na otoczenie i sprzyjanie ruchowi pieszemu wokół i wewnątrz budynków to nasze główne założenia. Ogólnodostępne partery sprawią, że Varso wtopi się w sieć śródmiejskich uliczek. Dzięki licznym przeszkleniom, budynki zyskają lekkości, a ich wnętrza będą zachęcały spacerowiczów do wejścia do środka. Goście i pracownicy biur w Varso będą mogli skorzystać z kawiarnianych ogródków na zewnątrz czy przestrzeni wypoczynkowej na dachach budynków – mówi Stanisław Rewski, wspólnik w biurze projektowym HRA Architekci.

Generalnym wykonawcą Varso jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis. Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2016 roku. Oddanie do użytku całości inwestycji nastąpi w 2020 roku.

Pasaże dla wszystkich

Varso będzie przyjazne pieszym – wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zamiast obecnego wyjścia z podziemi dworca w narożniku ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II powstaną wygodne schody ruchome i winda – otwarte całodobowo i pozwalające łatwo przejść na drugą stronę Al. Jana Pawła II czy najbliższe przystanki tramwajowe.

Pracownicy biur i okoliczni mieszkańcy znajdą na parterach Varso wszystko, co potrzebne dla codziennej wygody. Wzdłuż pasaży Varso ulokowane zostaną restauracje, kawiarnie, nieduże sklepy spożywcze oraz praktyczne punkty usługowe. Część z nich będzie dostępna także z zewnątrz, z poziomu ulicy Chmielnej, a niektóre lokale gastronomiczne będą dysponowały ogródkami na świeżym powietrzu.

Nowoczesne miejsce pracy

Biuro w Varso znajdą zarówno największe firmy polskie i międzynarodowe, jak również start-upy, które chcą korzystać z prestiżowej, tętniącej życiem lokalizacji w samym centrum miasta. Z myślą o tych ostatnich, w Varso planowane jest otwarcie jednego z największych centrów co-workingowych w Warszawie.

Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso wyniesie ok. 1,5 tys. mkw., a w niższych budynkach od średnio 950-1250 mkw. nawet do 4 tys. mkw., co umożliwi elastyczną aranżację biur. Łącznie we wszystkich budynkach Varso znajdzie się 140 tys. mkw. doskonale wyposażonej powierzchni do wynajęcia.

Gruntowny remont otoczenia

Zaniedbany przez kilkadziesiąt lat teren w ścisłym centrum Warszawy zmieni się nie do poznania. Wokół budynków Varso zostaną zasadzone drzewa i krzewy, powstaną też nowe trawniki, donice z kwiatami i ławki. Zieleń zachęci też do odpoczynku na wewnętrznych pasażach oraz dachach niższych budynków.

W trakcie budowy Varso przebudowany zostanie zachodni odcinek ul. Chmielnej, w tym nawierzchnia jezdni oraz chodniki i zatoki parkingowe po obu jej stronach. Zniknie też wiele uciążliwych przeszkód, takich jak zbyt wysokie krawężniki czy uskoki chodnika.

Rozwiązania ekologiczne na najwyższym poziomie

W budynkach Varso zastosowane zostaną nowoczesne technologie, ograniczające zużycie energii elektrycznej i wody oraz emisję zanieczyszczeń. Już na etapie budowy inwestor zadba o dobór certyfikowanych materiałów budowlanych oraz odpowiednie sortowanie, składowanie i wywóz odpadów.

Varso będzie pierwszą tak dużą inwestycją w Polsce z certyfikatem ekologicznym BREEAM na poziomie „Outstanding”.


Najważniejsze dane

- czas budowy: 2016-2020
- teren budowy: 18 tys. mkw.
- nowa pierzeja ul. Chmielnej: ponad 210 m długości

Wieża Varso:
- wysokość: 230 m do dachu z tarasem widokowym, 310 m z iglicą
- liczba kondygnacji nadziemnych: 53
- liczba wind w budynku: 16

Pozostałe dwa budynki:
- wysokość: 90 i 81 m
- liczba kondygnacji nadziemnych: 21 i 19
- liczba kondygnacji podziemnych: 4
- liczba miejsc dla rowerów: 750

Całkowita powierzchnia najmu: 140 tys. mkw.

Kubatura budynków: ponad 1 mln metrów sześciennych

Oprócz HB Reavis, Foster + Partners oraz Hermanowicz Rewski Architekci, za projektem Varso stoi liczne grono doświadczonych specjalistów z takich firm jak:
Epstein: projekt wykonawczy;
BuroHappold: projekt konstrukcji, efektywność energetyczna, MEP;
Benoy: projekt wnętrz pasaży handlowo-usługowych;
Sweco Consulting (d. Grontmij): konsultacje w zakresie BREEAM;
VDA: rozwiązania w zakresie komunikacji pionowej (windy, schody ruchome);
Emmer Pfenninger: fasada budynku wieżowego;
RS Architektura: architektura krajobrazu.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0