data publikacji

Czy za dwa lata zabraknie dostępnej powierzchni biurowej? Najemcy ostrożnie planują strategie biurowe.

Jak wynika z danych JLL, w I półroczu najemcy podpisali w Warszawie tradycyjne umowy najmu na niecałe 250 tys. mkw.

W budowie jest najmniej powierzchni od 2010 roku, co zapowiada lukę podażową w 2023 roku. Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym na koniec I półrocza 2021.

- Obostrzenia w gospodarce oraz kontynuacja hybrydowego modelu pracy wpłynęły na ogólne wyniki rynku biurowego w Warszawie w obszarze aktywności deweloperów, która jest najniższa od 11 lat, jak też wolumenów najmu. Pomimo rejestrowanego w danych spowolnienia i ostrożnej postawy jego uczestników, widzimy wzrost aktywności najemców w procesach biurowych i zainteresowanie zarówno ze strony firm nieobecnych w Polsce, jak i tych planujących rozszerzać tu swoją działalność. Dotyczy to szczególnie sektora nowoczesnych usług dla biznesu, nowoczesnych technologii, czy farmaceutyki. Ze względu na dłuższy czas inercji rynku zainteresowanie to przełoży się na konkretne wolumeny najmu w nieco dłuższej perspektywie – komentuje Piotr Kamiński, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.
 
Jak wynika z danych JLL, w I półroczu najemcy podpisali w Warszawie tradycyjne umowy najmu na niecałe 250 tys. mkw. Oznacza to, że całkowity wolumen z I półrocza jest o 26 proc., niższy niż w tym samym okresie 2020 (kiedy to rynek miał do czynienia ze znakomitym I kwartałem). 60 proc. zapotrzebowania na biura w pierwszych sześciu miesiącach przypadło na Centrum i COB (Centralny Obszar Biznesu).

Obecnie najemcy ostrożnie podchodzą do decyzji związanych z zapotrzebowaniem na biura. Niektórzy decydują się na przedłużenie umowy na krótki okres, czekając na powrót do normalności przed podjęciem długoterminowych zobowiązań. - Co ciekawe, największe umowy najmu w tym roku zawierały podmioty publiczne i spółki Skarbu Państwa, które w znacznie mniejszym stopniu wprowadzają model pracy hybrydowej niż korporacje - dodaje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań i Doradztwa, JLL.

Do największych transakcji najmu w tym roku należały:
- renegocjacja umowy najmu na 20,6 tys. mkw. w budynku Senator (poufny najemca),
- przednajem Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy na 11,3 tys. mkw. w Widok Towers,
- umowa przednajmu Zarządu Transportu Miejskiego w Fabryce PZO na 9,8 tys. mkw.,
- odnowienie umowy Johnson & Johnson na 7,5 tys. mkw. w Wiśniowym Business Park,
- renegocjacja umowy na 7,5 tys. mkw. przez Credit Suisse w Atrium 2.

W I półroczu zauważalne było spowolnienie dynamiki wzrostu liczby ofert podnajmów w Warszawie. Obecnie na stołecznym rynku biurowym dostępne jest 120 tys. mkw. tego typu przestrzeni.
W drugim kwartale br., w ślad za luzowaniem obostrzeń, zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost zainteresowania najemców powierzchniami elastycznymi. Przeciętne obłożenie biur flex w centralnych dzielnicach Warszawy zbliżyło się do poziomów sprzed pandemii, przekraczając niekiedy nawet 90 proc.

- Wiele firm traktuje dziś takie biura jako alternatywę dla najmu tradycyjnego, korzystając z elastyczności zarówno w kontekście czasu trwania umowy, jak i liczby zajmowanych stanowisk pracy. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka związanego z ograniczoną przewidywalnością otoczenia gospodarczego. Korporacje z kolei coraz chętniej wykorzystują „flexy” na potrzeby pracy projektowej lub w okresie dynamicznego wzrostu zatrudnienia – jako powierzchnie tymczasowe - tłumaczy Adam Lis, Doradca ds. Elastycznych Rozwiązań Biurowych, JLL.

Na koniec czerwca 2021 r. poziom pustostanów wzrósł do 12,5 proc. (13,8 proc. w strefach centralnych i 11,4 proc. poza centrum), co stanowi wzrost o 4,6 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.
- Wzrost wskaźnika pustostanów spowodowany jest zarówno ostrożnym podejściem najemców do podpisywania umów w istniejących budynkach, jak i dostarczeniem na rynek w drugim kwartale znaczącej nowej podaży, której stopień wynajęcia oscylował na poziomie 44 proc. Jednak w 2023 roku sytuacja może się odwrócić w efekcie niskiej nowej podaży, szczególnie poza centrum, gdzie firmy szukające biura w nowym budynku będą miały bardzo ograniczoną możliwość wyboru - komentuje Mateusz Polkowski.

Najwyższe czynsze transakcyjne dla najlepszych nieruchomości biurowych są stabilne i wynoszą od 18 do 24 euro/ mkw./ m-c w szerokim centrum i do 16 euro/ mkw./ m-c poza nim.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0.0