data publikacji

Wciąż mocny popyt, spadek wakatu i 1,8 mln mkw. biur w budowie – to obraz rynku biurowego na koniec I kwartału bieżącego roku wg danych JLL.

Poza Warszawą w realizacji pozostaje obecnie 1,1 miliona mkw. powierzchni biurowej, z czego większość przypada na Kraków, Wrocław i Trójmiasto

W I kwartale bieżącego roku podpisano umowy najmu na prawie 330 tys. mkw., z czego ok. 127 tys. mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą. Dużą aktywnością poza stolicą charakteryzował się sektor bankowości i finansów, który był odpowiedzialny za trzy największe umowy na tych rynkach.

– Sektor biurowy korzysta z dążenia firm do poprawy środowiska pracy w celu wsparcia procesów rekrutacyjnych i pozyskania najlepszych kandydatów. Nowoczesne biuro staje się ważną przewagą w tym procesie, co istotnie wpływa na popyt na powierzchnię biurową – komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL. – Część korporacji poszukuje niestandardowych powierzchni. Tym potrzebom znakomicie odpowiadają zaadaptowane budynki przemysłowe, co potwierdza decyzja firmy Clariant, która wynajęła przestrzeń w pofabrycznym kompleksie Monopolis w Łodzi. Z drugiej strony jest też grono firm, które celują w nowe, charakterystyczne inwestycje, czego dowodzi otwarcie nowego centrum Fujitsu Global Delivery Center Poland w budynku KTW w Katowicach. Ten przykład pokazuje również ekspansję firm już obecnych w Polsce, a decydujących się na kolejne inwestycje na nowych rynkach. Fujitsu prowadzi swoje operacje w Łodzi, a teraz rozszerza swoją działalność na Katowice.

Największe kontrakty najmu w I kwartale podpisały firmy:

- poufny najemca z sektora publicznego (14,8 tys. mkw. w Pięknej 2.0, Warszawa),
- Cambridge Innovation Center (13,5 tys. mkw. w Varso II, Warszawa),
- Ad Pilot (10,3 tys. mkw. w Wolf Marszałkowska, Warszawa),
- Santander Consumer Banku (10 tys. mkw. w Business Garden, Wrocław),
- State Street (9 tys. mkw. w inwestycji .big, Kraków).

– W I kwartale na polski rynek dostarczono łącznie 153 tys. mkw., głównie w ramach dużych projektów, a kolejne 1,8 mln mkw. jest w budowie. Poza Warszawą w realizacji pozostaje obecnie 1,1 miliona mkw. powierzchni, z czego większość przypada na Kraków, Wrocław i Trójmiasto, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej. Łącznie, zasoby biurowe w Polsce sięgają 9,8 mln mkw. – podsumowuje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL. – Nowa podaż, wliczając obiekty ukończone w pierwszym kwartale, w tym roku może sięgnąć nawet 800 tys. mkw., dzięki czemu rynek biurowy już niebawem przekroczy granicę 10 mln mkw.
 
Największe projekty biurowe oddane do użytku w I kwartale. przypadły na główne rynki poza Warszawą. Były to Olivia Star w Trójmieście - wieża biurowa oraz najwyższy budynek w północnej Polsce, O3 Business Campus III w Krakowie, .KTW w Katowicach, biurowiec BZ WBK we Wrocławiu oraz Graffit w Warszawie.

Współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce po raz kolejny się obniżył i obecnie wynosi 10,1 proc. Wynika to z nieustannie poprawiających się warunków rynkowych oraz silnego popytu na biura, zwłaszcza ze strony sektora nowoczesnych usług biznesowych. Najniższy wskaźnik pustostanów charakteryzuje Trójmiasto - 7,7 proc., najwyższy Lublin - 17,1 proc.

W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17,0-23,0 euro / mkw. / miesiąc, a poza nim - 11,0- 15,0 euro / mkw. / miesiąc.
Poza stolicą, najwyższe czynsze transakcyjne notują Kraków (13,5 - 14,6 euro / mkw. / miesiąc) oraz Wrocław (13,7 - 14,5 euro / mkw. / miesiąc), natomiast najniższe odznaczają Lublin (10,5 - 11,5 / mkw. / miesiąc) i Szczecin (11,5 – 14 euro / mkw. / miesiąc).


Więcej raportów i analiz rynku biurowego można znaleźć na portalu www.bazabiur.pl

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0.0