data publikacji

Skanska zdobywa pierwszy platynowy certyfikat LEED dla wnętrza w Polsce. Gratulujemy!

Biuro Skanska w Atrium 1 | Warszawa

Certyfikaty środowiskowe dla budynków biurowych stały się wymogiem stawianym przez rynek. Kryteria certyfikacji na wielu poziomach opisują dosłownie wszystko – od klimatyzacji po użyte w budowie materiały.

Czy można iść dalej? Tak. Certyfikując wnętrze swojego biura. Tak jak Skanska Property Poland, której siedziba w warszawskim budynku Atrium 1 została uhonorowana certyfikatem dla wnętrz na najwyższym poziomie – platynowym. To pierwszy tak wysoko oceniony certyfikat LEED CI w Polsce.

Czym jest LEED CI?

Certyfikat LEED Commercial Interior (w skrócie: LEED CI) przeznaczony jest do certyfikacji nowych lub istniejących powierzchni biurowych. Na całym świecie takich certyfikatów jest już ponad 7 tys. W nowoczesnych budynkach, z założenia będących oazami innowacyjnych rozwiązań, to prawdziwa awangarda.
LEED CI to sygnał, że dla pracodawcy liczy się prestiż bycia „eko” i wyraźny komunikat, że pracownicy mogą liczyć na bardzo wysokie standardy.

Biały kruk czy przyszłość?

W regionie CEE najemcy i właściciele biur sięgali po LEED CI stosunkowo rzadko. Jak wskazują statystyki US Green Building Council, amerykańskiej instytucji certyfikującej, w poszczególnych krajach można je policzyć na palcach dwóch rąk. Na Węgrzech jest ich dziesięć, jeden w czeskiej Pradze, na Słowacji czy w Rumunii – żadnego. W Polsce jest ich dziesięć – w tym wszystkie nowe powierzchnie biurowe, gdzie stacjonują oddziały firmy Skanska, która jest jednym z prekursorów certyfikacji LEED na gruncie europejskim.

– Popularyzacja LEED CI jest tylko kwestią czasu. Wnętrze naszej pierwszej warszawskiej siedziby w Deloitte House certyfikowaliśmy na poziomie Silver już w 2010 roku. Certyfikat na najwyższym poziomie dla wnętrza naszego biura w Atrium 1 to wyraz międzynarodowego uznania dla rozwiązań, które proponujemy również naszym partnerom. Na własnym przykładzie udowodniliśmy, że certyfikacja się opłaca na wielu płaszczyznach: jesteśmy oszczędni i przyjaźni środowisku, a przede wszystkim dobrze się u nas pracuje – komentuje Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland. – Najważniejszym odbiorcą zaplanowanych rozwiązań jest przecież człowiek, który podczas dnia w biurze powinien mieć zapewniony najwyższy komfort i najlepsze możliwe warunki pracy.

Rozbić bank… wodą

Różnica pomiędzy certyfikatem LEED CI a standardowym LEED Core&Shell, czyli dla całego budynku, polega m.in. na zwróceniu uwagi na wykończenie biura, czyli tzw. fit-out. Mogą się w nim znaleźć takie pozycje, jak meble z materiałów pochodzących z recyklingu, wykończenia wykonane z biodegradowalnych komponentów czy farby z niską zawartością lotnych związków organicznych. Takie właśnie rozwiązania zastosowała Skanska.

– Drewno, z którego wykonano nasze meble, pochodzi z ekologicznych upraw FSC. Dużą część mebli przenieśliśmy z poprzedniego biura, a wszystkie materiały użyte w trakcie budowy sprowadziliśmy regionalnie – wylicza Justyna Olczak, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju Skanska Property Poland.

Najbardziej imponujące efekty firma osiągnęła jednak pod względem prognozowanych oszczędności. – Rozbiliśmy bank w przypadku oszczędności wody. Dzięki wykorzystaniu deszczówki i wody szarej do spłukiwania toalet oraz wodooszczędnej armaturze udało nam się zredukować zużycie wody o ponad 70 proc. w stosunku do norm lokalnych. W przypadku energii uzyskaliśmy oszczędność o ponad 40 proc., m.in. dzięki systemowi DayLight Control, energooszczędnemu oświetleniu, czujnikom ruchu czy korzystaniu ze sprzętu biurowego z certyfikatem EnergyStar – wylicza Justyna Olczak.

Premia za pomysły

Jak w każdym certyfikacie LEED, poza wymaganymi kryteriami USGBC zostawia również furtkę dla innowacyjności i własnych pomysłów najemców, za które można zdobyć dodatkowe punkty. Skanska zyskała szczególne uznanie instytucji za zieloną edukację pracowników.

– Każdy pracownik segreguje odpady: papier, aluminium, szkło, plastik, baterie i różne opakowania. Łącznie mamy siedem rodzajów różnych kontenerów. W biurze zastosowaliśmy bardzo dobry system informacji, odpowiednie oznakowanie przypomina o konieczności gaszenia światła, wyjaśnia jak korzystać ze sprzętu czy jak optymalnie korzystać z biurowego wyposażenia. Drukowanie mamy domyślnie ustawione na dwustronne i czarnobiałe. Obok szkoleń na temat zieloności i ekologii zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym, wprowadziliśmy też biurowe rowery, z których mogą skorzystać pracownicy –podkreśla Justyna Olczak.

Zielone podejście do biznesu

Czy urządzenie biura zgodnie z wytycznymi LEED CI musi być droższe? – Niekoniecznie. Tak mogło być w 2005 roku, kiedy materiały przyjazne środowisku nie były jeszcze standardem. Dziś mamy dość szeroki wachlarz wyboru wśród świadomych producentów. Ponadto, proponujemy możliwość certyfikacji już na etapie projektowania biura, co pozwala zredukować koszty osiągnięcia odpowiedniego standardu – wyjaśnia Justyna Olczak.

Warto więc pomyśleć o dodatkowym certyfikacie dla biura, które właśnie zamierzamy urządzić, nie tylko ze względu na przyszłe, oczywiste oszczędności. Dla pokolenia Y, które za kilka lat będzie stanowić 75 proc. ogółu pracowników, coraz ważniejszy staje się wizerunek pracodawcy i atmosfera w pracy. Również w tej materii zielone podejście do biznesu na pewno zaprocentuje.

– Dzięki LEED CI stawiamy kropkę nad i. Ubiegając się o taki certyfikat wzmacniamy wizerunek firmy dbającej o środowisko i warunki do pracy. Certyfikacja biura jest coraz ważniejsza dla klientów, partnerów i pracowników. Mamy pewność, że nie tylko wprowadziliśmy się do zielonego budynku. Sami zadbaliśmy też o to, by zielone standardy przenikały każdy detal: od biurka i krzesła po wykorzystywane przez nas sprzęty – mówi Katarzyna Zawodna.

 


Więcej informacji oraz galeria zdjęć biura Skanska - znajduje się w artykule Rewolucja kontrolowana

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0