data publikacji

Schneider Electric, globalny specjalista w zakresie zarządzania energią,  zaprezentował swoje nowe biuro w Parku Rozwoju na warszawskim Mokotowie.

Nowoczesna siedziba została zrealizowana przy współpracy z deweloperem obiektu, firmą ECHO Investment S.A., a zaprojektowana przez studio projektowe JEMS Architekci. - Jesteśmy liderem w zarządzaniu energią i promotorem inteligentnych miast, dlatego absolutnym priorytetem było dla nas znalezienie budynku, który będzie zgodny z wizerunkiem i filozofią naszej firmy – wyjaśnia Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska. Nowa siedziba firmy jest nowoczesnym biurowcem klasy A, opartym na innowacyjnych rozwiązaniach Schneider Electric, w którym kluczową rolę odgrywa praktyczna realizacja idei inteligentnych miast  i efektywnego zarządzania energią.
Park Rozwoju został wyposażony w rozwiązania, które połączone zostały w jeden zintegrowany system zarządzania budynkiem. Tylko dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnej efektywności obiektu. Na inteligencję budynku składa się system pomiaru zużycia i zarządzania energią realizowany poprzez 20 inteligentnych liczników, które dokonują pomiarów zużycia zarówno dla przyłączy elektroenergetycznych budynku, jak i dla najistotniejszych odbiorów technicznych. Zebrane dane są podstawą do optymalizacji poboru energii, a także do diagnostyki urządzeń.
Dbałość o komfort pracy zrealizowany został także poprzez system wentylacji i wymiany powietrza w budynku. Dzięki specjalnym czujnikom mierzony jest poziom dwutlenku węgla i jego odpowiednia wymiana w przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu. Ponadto,  każde pomieszczenie, gdzie mogą przebywać ludzie posiada niezależne strefowe sterowanie temperaturą.
Nowa siedziba Schneider Electric zapewnia pracownikom firmy doskonałe warunki pracy. Dzięki konstrukcji fasady i rodzaju zastosowanego szkła, gwarantuje optymalny dostęp do naturalnego świata. System klimatyzacji i wentylacji o dużej efektywności energetycznej zapewnia możliwość regulacji temperatury oraz przyjazne oświetlenie. Istotne znaczenie odgrywa również kwestia bezpieczeństwa. W całym budynku zainstalowany został zintegrowany system bezpieczeństwa Schneider Electric obejmujący system telewizji dozorowej oraz kontroli dostępu.
Zarządzanie budynkiem odbywa się poprzez system automatyki budynkowej, który umożliwia użytkownikom oraz właścicielom i administratorom zarządzanie instalacjami technicznymi w bardziej optymalny i sprawny sposób, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Oprogramowanie zapewnia inteligentne monitorowanie, sterowanie oraz zarządzanie instalacjami i urządzeniami takimi  jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, zasilanie elektryczne czy oświetlenie z jednego miejsca. Eliminuje to konieczność stosowania wielu systemów i związanego z nimi oprogramowania, jak również przeprowadzania szkoleń i zwiększania kosztów utrzymania. Wszystkie parametry budynku mierzone są poprzez  liczniki z możliwością zdalnego odczytu poprzez magistrale komunikacyjne systemu BMS ( Building Management System ).
- Skupiamy się na efektywnym zarządzaniu energią, które pozwala dokonać oszczędności w wielu obszarach funkcjonowania budynku. Tym samym jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie energii w całym budynku nawet do 30 proc. Tym samym realnie wpływamy na redukcję emisji CO2, co w perspektywie najbliższych kilku lat jest i będzie priorytetem w zakresie ochrony klimatu – podkreśla Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.
Park Rozwoju jest przykładem, jak należy podchodzić do nowoczesnego i zrównoważonego budownictwa, wykorzystując przy tym najnowsze technologie.

 


Schneider Electric, Konstruktorska 12 - najważniejsze fakty o budynku:

• Lokalizacja: Warszawa Mokotów
• Architekt: biuro JEMS Architekci
• Powierzchnia: 31 683 m2
• Certyfikacja zrównoważona: BREEAM (bardzo dobry)
• Liczba miejsc pracy: 300
• Deweloper: Echo Investment

Realne oszczędności:
43 proc. - obniżka zużycia energii na oświetleniu zewnętrznym
47 proc. -  na systemie nawiewów wewnętrznych
41 proc. - oszczędność na ogrzewaniu
57 proc. - zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanego do ogrzania wody


 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0