data publikacji

Postępu 14 – wśród najbardziej zielonych adresów Warszawy.

Warszawski biurowiec przy Postępu 14 w dużej części zasilany jest energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych

Windy odzyskujące energię podczas hamowania. Żarówki LED ograniczające o połowę zużycie energii wewnątrz budynku. Wykorzystanie deszczówki w systemie klimatyzacji. To tylko niektóre z rozwiązań, które wpływają na oszczędność surowców oraz komfort i zdrowie pracowników biurowca Postępu 14 na warszawskim Mokotowie.
Budynek zrealizowany przez międzynarodową firmę deweloperską HB Reavis może pochwalić się certyfikatem ekologicznym BREEAM Final na poziomie Excellent.

Twórcy Postępu 14 pomyśleli o ekologii od samego początku, biorąc pod uwagę zarówno proces budowy, jak i funkcjonowanie ukończonego obiektu. Dzięki wykorzystaniu certyfikowanych, przyjaznych dla środowiska materiałów, poziom zanieczyszczeń i nienaturalnych zapachów w budynku został ograniczony do minimum, zapewniając najwyższy komfort pracy. Dotyczy to m.in. użytych wykładzin, płyt sufitowych czy farb.

– Zielone biurowce to nie przejściowa moda czy marketingowy chwyt. To rozwiązania mające realny wpływ na komfort i zdrowie ludzi spędzających w nich kilka godzin dziennie, a także na zrównoważony rozwój miast. Postępu 14 to nasza druga inwestycja w Warszawie, która otrzymała świadectwo BREEAM Final Excellent, po Gdański Business Center na Muranowie. Jesteśmy dumni, bo na polskim rynku nadal stosunkowo niewiele jest inwestycji mogących pochwalić się certyfikatem na tak wysokim poziomie – komentuje Stanislav Frnka, Prezes Zarządu HB Reavis Poland.

Postępu 14 w dużej części zasilany jest energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Prąd, z którego na co dzień korzystają pracownicy biurowca, produkowany jest na farmach wiatrowych w północno-zachodniej Polsce. Na szczególną uwagę zasługują też nowoczesne windy wyposażone w system odzysku energii elektrycznej. Podczas hamowania silnik dźwigu działa jak prądnica i kumuluje prąd, który następnie zostaje wykorzystany do zasilania oświetlenia czy monitoringu.

Odwiedzający Postępu 14 mogą również dostrzec, że zarówno w przestronnym lobby, na korytarzach czy terenie okalającym budynek, zastosowano energooszczędne oświetlenie LED. Dla firm, które posiadają tu swoje biuro, oznacza to zmniejszenie kosztów związanych z oświetleniem nawet o połowę w porównaniu do budynku wyposażonego w klasyczne świetlówki.
W ramach inwestycji zadbano także o zmniejszenie zużycia wody - do podlewania zieleni czy chłodzenia systemu klimatyzacji wykorzystywana jest tu deszczówka magazynowana w specjalnym zbiorniku retencyjnym.

Certyfikacja BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) jest jedną z najpopularniejszych metod weryfikacji jakości budynków w Europie. Oceniany obiekt poddawany jest szczegółowej analizie w dziesięciu kategoriach, obejmujących zarządzanie, zdrowie i samopoczucie użytkowników, zużycie wody, energii świetlnej i dwutlenku węgla, transport, użyte materiały, gospodarka odpadami, ekologia i zagospodarowanie terenów zielonych, zanieczyszczenia oraz innowacyjność.


Z ponad 34,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej dostępnej w Postępu 14 korzystają m.in. takie firmy jak AstraZeneca, Samsung czy Ikano Bank.
Za przeprowadzenie procesu certyfikacji dla budynku odpowiadali specjaliści z firmy Grontmij.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0