data publikacji

Inteligentne miasta i budynki w Polsce stają się rzeczywistością. Dowodzą tego dwie nowe inwestycje w Katowicach.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Dwie nowe inwestycje zrealizował ostatnio w Katowicach Schneider Electric wraz z partnerami. Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to obiekty, które poprzez zastosowane w nich rozwiązania pokazują wdrażanie elementów inteligentnych miast w Polsce.

Smart Cities było koncepcją, o której mówiono już kilka lat temu, jednak dopiero teraz zyskuje ona ogromne znaczenie. Według danych z raportu „Miasto Przyszłości” opracowanego przez  ośrodek dialogu i analiz ThinkThank oraz RWE, 14 proc. polskich miast deklaruje, że do tej pory wprowadziło na dużą skalę rozwiązania typu smart. Najmniej, bo zaledwie 17 proc. stanowiły inwestycje w inteligentne systemy budynkowe, a zaledwie 6 proc. – w inteligentne systemy zarządzania energią.

Według danych Schneider Electric obecnie budynki generują blisko 40 proc. globalnej konsumpcji energii, a w niedalekiej przyszłości będzie to aż 60 proc. Z tego względu konieczne są inwestycje w inteligentne systemy zarządzania energią i automatyki w budynkach, które pozwolą na efektywne wykorzystanie energii i realne oszczędności. Ważne jest przy tym zachowanie komfortu i wygody korzystania z nich przez użytkowników.

Schneider Electric konsekwentnie realizuje projekty, które pokazują, jak urzeczywistnia się wizja inteligentnych miast. Po zrealizowaniu swojej nowej siedziby w Warszawie, gdzie modelowo zastosowane zostały rozwiązania wykorzystywane przy tworzeniu inteligentnych miast, przyszedł czas na prezentację nowych obiektów zrealizowanych w Katowicach. 

Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej to obiekt posiadający 116 pomieszczeń, salę koncertową zdolną pomieścić 1800 widzów, drugą salę na 300 osób i studio nagraniowe. Jest to unikalny na skalę Europy obiekt o najwyższych standardach akustycznych.
Spełnienie tych kryteriów wymagało wdrożenia zupełnie innych procedur sterowania. Automatyka zapewniła bardzo dokładną regulację przepływów powietrza. Całym obiektem zarządza system BMS (Building Managemenet System), który pozwala na  utrzymanie szczególnych warunków środowiskowych, co było też największym wyzwaniem przy realizacji tego przedsięwzięcia. System monitoruje zużycie mediów, przez co możliwe jest obniżanie kosztów energii, kontrolę powietrza w tym stężenia CO2.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom w tym obiekcie możliwe jest obniżenie kosztów nawet do 30 proc. Sam budynek został zaprojektowany przez jednego z najbardziej znanych polskich architektów Tomasza Koniora, który określił obiekt mianem domu dla muzyki.
Analogiczne rozwiązania zastosowane zostały w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie dodatkowo system BMS zarządza również kontrolą dostępu do budynku.

Inteligentne miasta to również systemy IT i fizyczna infrastruktura, która zapewnia stabilność działającym systemom. Odpowiedni system monitoringu środowiska serwerowego, chłodzenia przy wykorzystaniu wody lodowej i klimatyzacji pomieszczeń serwerowych jak również zastosowanie zasilania gwarantowanego to główne elementy, które tworzą nową jakość funkcjonowania centrów danych.

Mimo tego, że inwestycje pojawiają się w polskich miastach, to wciąż pozostaje dużo do zrobienia. Miasta inwestują jedynie w pojedyncze systemy. Aby mówić o zwiększeniu efektywności miast i sprostaniu stojącym przed nimi wyzwaniom potrzeba szerokich inwestycji we wszystkich pięciu obszarach: sieci energetyczne i wodociągowe, budynki, transport oraz usługi publiczne skierowane do mieszkańców. Realizacja tych inwestycji będzie możliwa tylko dzięki współpracy samorządów i firm tworzących takie rozwiązania.

- Smart Cities jest procesem, który wymaga współpracy wielu podmiotów, ale głównym są firmy i instytucje samorządowe. Współpraca ta musi być rozumiana jako partnerstwo i wzajemne zaufanie podmiotów biorących udział w takim projekcie – podkreśla Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric.


Z tego też względu Cisco i Schneider Electric wraz z partnerami firmami IBM, Philips, Samsung, Seventica, Swarco, Vulcan czy Young Digital Planet powołali do życia inicjatywę „Polskie Miasto Przyszłości”. Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w kluczowych dla budowy inteligentnego miasta obszarach: bezpieczeństwo, transport, komunikacja, edukacja, kontakt z mieszkańcem.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0