data publikacji

W tym roku Wrocław przekroczy granicę 800  tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Wejścia nowych marek i rozwój firm już działających we Wrocławiu przekładają się na dynamiczny wzrost sektora biurowego – mówi Katarzyna Krokosińska, kierująca wrocławskim oddziałem JLL.

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku biurowym we Wrocławiu na koniec I półrocza 2016.

– Wrocław to jedna z kluczowych lokalizacji w Polsce pod projekty z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Z danych ABSL wynika, że w mieście działa 111 centrów usług dla biznesu, zatrudniających 34 200 osób. W rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations 2016 miasto zajmuje 58 miejsce na świecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji w sektorze BPO/SSC. Swoje centra usług mają tu międzynarodowe marki, takie jak BNY Mellon, Credit Suisse, EY, IBM, HP, Nokia i wiele innych. Miasto nieustająco przyciąga nowe inwestycje, czego przykładem są 3M, DataArt, Ocado Technology, Red Embedded, Ryanair czy UBS. Wejścia nowych marek i rozwój firm już działających we Wrocławiu przekładają się na dynamiczny wzrost sektora biurowego – komentuje Katarzyna Krokosińska, kierująca wrocławskim oddziałem firmy JLL.

Rekordowy popyt

W minionym roku popyt na biura osiągnął rekordowe 127,6 tys. mkw. w rezultacie kilku znaczących transakcji.  Jedną z najważniejszych umów podpisała globalna firma finansowa UBS, która w ubiegłym roku zadebiutowała w mieście.
Pierwsze półrocze 2016 było równie dobre, wynajęto 52,5 tys. mkw. (około 20 proc. łącznego popytu na głównych rynkach poza Warszawą).
Tradycyjnie już – największy udział w popycie na biura miały firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (ponad 50 proc. zapotrzebowania w I półroczu). Warto również zauważyć, że w I półroczu 2016 o 43 proc. wzrósł wolumen przednajmów w porównaniu do całego 2015.
Ze względu na rozwój miasta i niesłabnące zainteresowanie najemców prognozy dla wrocławskiego rynku biurowego pozostają pozytywne.


Największe umowy najmu zawarte we Wrocławiu w I półroczu 2016

Firma                                  Budynek                                                     Powierzchnia (mkw.)
Kaufland                              Kaufland HQ (budynek na potrzeby własne)    16 000
Credit Suisse                        Grunwaldzki Center                                     10 800
XL Catlin                              Pegaz                                                         5 700
Silicon & Software Systems    Nicolas Business Center                                  2 500
Comarch                             Długosza Business Park                                   2 200

(źródło: JLL, PORF, I półrocze 2016)


Intensywna podaż

I półrocze 2016 było intensywne pod względem nowej podaży. Do użytku oddano ponad 48,3 tys. mkw. w pięciu budynkach.
Największymi dostarczonymi obiektami były: Pegaz (18,5 tys. mkw.), Kaufland HQ (budynek na potrzeby własne; 16 tys. mkw.) oraz Nicolas Business Center (9,3 tys. mkw.).

– Wrocław jest dziś trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie i Krakowie. Łączne zasoby powierzchni biurowej w mieście sięgają 757,1 tys. mkw., a deweloperzy nie zwalniają tempa. W stolicy Dolnego Śląska na koniec I półrocza 2016 w budowie pozostawało kolejne 181,4 tys. mkw. – dodaje Katarzyna Krokosińska.

Głównymi projektami w budowie są:

- Business Garden Wrocław I (Vastint),
- Sagittarius Business House I&II (Echo Investment),
- Nobilis Business House (Echo Investment),
- Green 2Day (Skanska Property Poland).

Nawet 87 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej może wejść na wrocławski rynek w drugiej połowie 2016 r.

Pustostany i czynsze

Wrocław oferuje na wynajem zarówno mniejsze (300-700 mkw.), jak i duże moduły o powierzchni ponad 1 tys.0 mkw. W I poł. 2016 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 10,1 proc.

Najwyższe, miesięczne czynsze transakcyjne za metr kwadratowy we Wrocławiu kształtują się na poziomie od 14 do 14,5 euro, natomiast średnie wahają się między 12 a 13 euro.


Wrocław oferuje korzystne warunki dla najemców, którzy mogą oczekiwać atrakcyjnych pakietów zachęt ze strony właścicieli nieruchomości, szczególnie w przypadku podpisania umowy przednajmu.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0.0