data publikacji

Rekordowa wielkość nowej podaży powierzchni biurowych w Warszawie – wynika z raportu Cushman & Wakefield.

Fot. M.Szulc | biuro-kreacja.info

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała raport „Property Times”, podsumowujący pierwsze półrocze 2016 r. na rynku powierzchni biurowych w Warszawie.

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym półroczu 2016 roku zbliżyły się do 5 mln m kw., z czego ok. 3,5 mln m kw. (70 proc.) znajduje się poza centrum miasta.

Największą strefą biurową pozostaje Południe Górne, gdzie zlokalizowane są budynki o łącznej powierzchni ok. 1,33 mln m kw.

Jednak najbardziej dynamiczny wzrost podaży w pierwszej połowie tego roku odnotowano w Centrum, gdzie pozwolenie na użytkowanie otrzymały projekty o powierzchni 180 tys. m kw., jak również w strefach Południowy Zachód – 60 tys. m kw. i Północ – 50 tys. m kw. Trend ten powinien utrzymać się za sprawą dużej liczby realizowanych i planowanych inwestycji, znajdujących się w centrum oraz blisko granicy stref centralnych.

Największymi projektami ukończonymi w minionym półroczu były:

- Warsaw Spire A, 59 tys. mkw. (Ghelamco),
- Gdański Business Center 2 – bud. C i D, 49 tys. mkw. (HB Reavis) ,
- Q22, 46 400 mkw. (Echo Investment).


– W pierwszych dwóch kwartałach 2016 roku pozwolenie na użytkowanie otrzymało 16 projektów biurowych o łącznej powierzchni 350 tys. mkw., co stanowiło wzrost o blisko 30 proc. w porównaniu do całego ubiegłego roku. W następnych dwóch kwartałach zaplanowano ukończenie ok. 100 tys. mkw., co sprawi, że roczny poziom nowej podaży osiągnie rekordową wartość 450 tys. mkw. – komentuje Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

W pierwszej połowie 2016 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie utrzymał się na wysokim poziomie. Łączny wolumen transakcji najmu osiągnął 360 000 mkw., co jest wartością zbliżoną do odnotowanej w pierwszej połowie rekordowego 2015 roku.

75 proc. całej wynajętej powierzchni znajdowało się w budynkach zlokalizowanych w centrum oraz strefach Południe Górne i Południowy Zachód. Renegocjacje stanowiły 30 proc., natomiast umowy przednajmu ok. 17 proc. popytu brutto.

Największymi transakcjami na rynku były:

- Allegro, 7 600 mkw. w Q22 (nowa umowa),
- NC+, 7 500 mkw. w budynku Canal+ (renegocjacja),
- Budimex, 7 350 mkw. w projekcie przy ul. Skierniewickiej 16-20 (przednajem).Wskaźnik absorpcji netto wyniósł 133 tys. mkw., podczas gdy w całym 2015 roku był na poziomie 284 tys. mkw.

Średnia stopa pustostanów w Warszawie na koniec pierwszej połowy 2016 osiągnęła wartość 15,4 proc., co stanowi wzrost o 1,3 pkt. proc. w porównaniu z wartością z ubiegłego kwartału oraz o 3,1 pkt. proc. w porównaniu z końcem 2015.

W Centrum, ze względu na pojawienie się największej ilości nowej powierzchni, wskaźnik wyniósł 17,6 proc. W pozostałych strefach średni współczynnik niewynajętej powierzchni znalazł się na poziomie 14,4 proc.

– Z uwagi na przewidywane trendy dotyczące podaży i popytu, stawki czynszów bazowych dla najlepszych powierzchni powinny pozostać na stabilnym poziomie do końca 2016 roku, tj. 24 euro za m kw. za miesiąc w lokalizacjach centralnych i 13–16,5 poza centrum. Najemcy nadal znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji negocjacyjnej ze względu na szeroką dostępność powierzchni biurowych zarówno w budynkach istniejących, jak i znajdujących się w fazie realizacji lub w planach. Z tego względu mogą liczyć na atrakcyjne pakiety zachęt oferowane przez właścicieli budynków, zawierające okresowe zwolnienia z czynszu, czy dopłaty do aranżacji powierzchni – mówi Richard Aboo, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.


 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0