data publikacji

Drukarka atramentowa – prosta w obsłudze, proekologiczna, zużywająca ok. 80 proc. mniej energii, niż standardowa laserówka… Czy to możliwe? Tak, jeśli korzystamy z systemu Epson - RIPS.

urządzenie wielofunkcyjne 4 w 1 – Epson Workforce PRO WF-R5690DTWF
Cechą wyróżniającą całą biznesową serię urządzeń wielofunkcyjnych Epson WorkForce jest możliwość druku chmurowego

Nowe technologie zaskakują nieustannie, także w dziedzinie druku. Jesteśmy świadkami innowacji, które umożliwiają nie tylko coraz szybsze i lepsze drukowanie, ale też bardziej ekonomiczne i niezawodne rozwiązania.

Niższe faktury za materiały eksploatacyjne, energię elektryczną – to marzenie każdego właściciela firmy, niezależnie od tego, czy ma na wyposażeniu kilka, czy też kilkanaście urządzeń drukujących. A jeśli urządzenia te potrafią dodatkowo zapewnić sprawną obsługę biurowych dokumentów – to ideał mamy już na wyciągnięcie ręki.

Świetny przykład to urządzenie wielofunkcyjne 4 w 1 – Epson Workforce PRO WF-R5690DTWF. Wbudowane w urządzenie mechanizmy automatycznego, dwustronnego drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania pozwalają intuicyjnie wykonać wszystkie istotne czynności, związane z przetwarzaniem dokumentów w biurze.

Intuicyjny kolorowy ekran dotykowy ułatwia obsługę urządzenia pracownikom (szczególnie tym mniej biegłym w kwestiach technologicznych), którzy dzięki temu nie muszą poświęcać więcej czasu pracy na „walkę” z narzędziem, niż realizację zasadniczego zadania. WF-R5690DTWF to nowoczesna drukarka, ale też skaner z automatycznym podajnikiem, ksero oraz narzędzie do rozsyłania dokumentów na skrzynki mailowe – nawet bez uruchamiania komputera.

Biznes w chmurze

Cechą wyróżniającą całą biznesową serię urządzeń wielofunkcyjnych Epson WorkForce jest możliwość druku chmurowego. Otwiera to przed użytkownikami całą gamę nowych możliwości i opcji zorganizowania, optymalizowania pracy z dokumentami i ich obiegiem w firmie.

To szczególnie ułatwia działania biznesowe w przypadku, gdy pracownicy pracują w kilku lokalizacjach – i to nie tylko stacjonarnie w biurze, ale też mobilnie, np. w terenie lub w biurze kontrahenta. I tu przydatna jest funkcja Wi-Fi Direct, która daje możliwość drukowania mobilnego – bezpośrednio z komórki lub tabletu, a dokumenty trafiają bezpośrednio do urządzenia wielofunkcyjnego w biurze.

Dołączone oprogramowanie w WorkForce sprawia, że urządzenie staje się swoistym centrum zarządzania dokumentami w firmie.

– Kluczowym narzędziem jest system bezpiecznego drukowania, integrujący się z zastaną w firmie infrastrukturą IT: email print for enterprise. Pozwala on na zdalny wydruk na dowolnym, nawet odległym fizycznie o wiele kilometrów, urządzeniu z floty drukarek WorkForce poprzez przypisanie go do określonego adresu email. W ten sposób można przesyłać gotowe dokumenty np. do komórki zajmującej się ich archiwizacją czy raporty bezpośrednio na spotkanie, gdzie będą omawiane – wyjaśnia Robert Reszkowski, Business Sales Manager w firmie Epson.

W bezpiecznym obiegu

Oczywiście przy pracy w chmurze i zdalnej komunikacji szczególnie ważne jest spełnianie wymogów bezpieczeństwa, tak aby zawarte w dokumentach informacje nie dostały się w niepowołane ręce, lecz by trafiały do precyzyjnie zdefiniowanych użytkowników bądź miejsc (np. w archiwum). Epson rozwiązał tę kwestię dzięki integracji software’u z WindowsSerwer i przypisaniu adresów drukarek do własnej domeny. Nad obiegiem dokumentów i integracji obydwu środowisk (chmurowego i fizycznego) czuwa aplikacja Document Capture Pro.

– To zaawansowane rozwiązania komercyjne, kierowane zdecydowanie do odbiorcy biznesowego, gdyż odpowiadają na jego szczególne potrzeby i praktycznie nie są stosowane przez użytkowników domowych  – dodaje Robert Reszkowski z Epson. – Takie biznesowe funkcje to np. autoryzacja czy obsługa Postscript. Jednak niektóre opcje, jak np. Cloud Print, czyli druk bezpośrednio z urządzeń przenośnych, znajduje zastosowanie także w urządzeniach dla klientów indywidualnych.

Pojemne pojemniki

WorkForce – co niebagatelne – zapewnia minimalne koszty druku, a ilość czasu potrzebnego do obsługi urządzenia spada do minimum. W jaki sposób Epson osiągnął taki efekt?
Zasługą jest wykorzystanie nowatorskiej technologii Replaceable Ink Pack System (w skrócie: RIPS). Jest to system zasilania w atrament, polegający na wykorzystaniu specjalnych pojemników z atramentami, zamontowanymi bezpośrednio w drukarce.

Duże wrażenie robi informacja, że jedna porcja czarnego tuszu (o pojemności 1,5 litra!) umieszczona w urządzeniu, pozwala na wydrukowanie aż 75 tys. stron. Dodajmy to tego trzy litrowe worki z atramentami kolorowymi (Yellow, Magenta i Cyan) – co daje nam dodatkowe 50 tys. stron wydruków. Są to ilości, wystarczające nawet na kilka miesięcy spokojnej pracy bez konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych (poza papierem!). Sam proces uzupełniania atramentu zajmie kilkanaście sekund (mniej, niż włożenie dokumentu do segregatora) – to czynność prosta, nieskomplikowana i szybka, nie wymagająca obecności specjalisty, a także nie powodująca widocznego przestoju w pracy przedsiębiorstwa.

Głowica – nie od parady!

Podkreślmy też, że powyżej wymienione innowacje i usprawnienia nie dzieją się kosztem jakości wydruków ani szybkości samego drukowania, kopiowania czy skanowania. Przy wydrukach monochromatycznych urządzenie osiąga prędkość 34 str. na minutę, w opcji kolorowej – będzie to ok. 30 stron.

W połączeniu z brakiem konieczności czekania na rozgrzanie się urządzenia gwarantuje to wydruki praktycznie „od ręki”, co oczywiście ma wpływ na poprawę sprawności i szybkości działania firmy. Obszerny pojemnik na papier, mieszczący 580 arkuszy sprawia, że więcej czasu można poświęcić pracy, a nie obsłudze urządzenia czy uzupełnianiu kończących się materiałów eksploatacyjnych. Technologia Precision Core, którą zastosowano w głowicach Epson, gwarantuje doskonałą jakość  wydruków i dużą szybkość drukowania.

Eko-drukowanie

Z danych Epson wynika, że drukarka atramentowa z systemem RIPS potrzebuje do pracy o ok. 80 proc. energii mniej, niż tradycyjna laserówka, gdy pomyślimy o firmie z flotą kilkunastu urządzeń, daje to niebagatelne oszczędności już w skali jednego miesiąca.
Dodatkowy plus pracy w technologii atramentowej to brak emisji szkodliwego dla zdrowia ozonu, związanego z procesem jonizacji bębna drukującego w technologii druku laserowego.

Podsumowując zalety drukarki z RIPS, należy podkreślić następujące właściwości:
- urządzenie nie rozgrzewa się przy pracy,
- niska emisja CO2 i szkodliwych związków chemicznych do atmosfery – w przypadku urządzenia z RIPS emisja CO2 spada o 95 proc.!
- redukcja elementów ruchomych, podatnych na uszkodzenia fizyczne – w praktyce oznacza to rzadsze awarie i konieczność serwisu paraliżującego pracę biura.
- w porównaniu do tradycyjnej drukarki laserowej, której tygodniowe zużycie energii kształtuje się na poziomie 5,2 kWh, RIPS potrzebuje przez tydzień pracy zaledwie 0,6 kWh energii elektrycznej – jej zużycie jest zatem niższe o 88 proc.
- eliminacja szumu wentylatorów chłodzących sprawia, że praca staje się przyjemniejsza i spokojniejsza, odbywa się w lepszych akustycznie warunkach.

Wrażenie robi następujące proste zestawienie: w drukarce z RIPS cztery pojemniki z atramentem wystarczają do wydrukowania 75 tys. kopii, emitując 3,8 kg CO2. Natomiast tradycyjna drukarka do produkcji takiej ilości dokumentów zużywa 52 kartridże toneru i sześć bębnów światłoczułych, emitując przy tym do atmosfery aż 80,4 kg CO2!

Najkrócej można zatem podsumować, że drukarka Epson WorkForce PRO WF-R5690DTWF (i inne z serii RIPS) to nie tylko niższe koszty posiadania i eksploatacji (TCO - Total Cost of Ownership) oraz prosta, intuicyjna obsługa. Urządzenia te stworzono także z myślą o ekologii, bowiem system RIPS w założeniu miał minimalizować ilość zamawianych (składowanych, zużywanych i utylizowanych…) pojemników z tuszem.

Słowo o atramencie

Dzięki zastosowaniu atramentu DURABrite Ultra wydruki schną błyskawicznie, są też odporne na wodę, promieniowanie UV i upływ czasu. Producent zapewnia, że wydruki będą całkowicie czytelne nie tylko po upływie lat, ale w wyniku różnych losowych przypadków (zalanie dokumentu kawą, wodą czy herbatą) pozostają nienaruszone, a atrament nierozmazany. W końcu przy pracy różne wypadki zdarzyć się mogą…

Wszystkie te elementy złożyły się na fakt, że Epson WorkForce Pro WF-R5690DTWF nagrodzono przez redakcję i czytelników IT w Administracji jako „Najlepszy Produkt Roku 2015” w kategorii „Urządzenia biurowe”. Złożyły się na to nie tylko osiągi i funkcjonalności samego urządzenia, ale też możliwości, jakie daje ono we współpracy z dedykowanym oprogramowaniem Epsona.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
4.8