data publikacji

Technologie, które wspomagają procesy biznesowe. Dlaczego są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania firmy?

Odpowiednie zarządzanie procesami oraz uporządkowany system dokumentacji to podstawa prawidłowego funkcjonowania biznesu

Firmy, aby sprostać potrzebom klientów oraz dużej konkurencji rynkowej, prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, które usprawniają komunikację z klientami i umożliwiają efektywne zarządzanie procesami biznesowymi. Do takiej kategorii rozwiązań należą m.in. technologie Salesforce oraz Documentum.

Innowacyjne technologie i zintegrowane systemy informatyczne stanowią podstawę działania zarówno wielkich przedsiębiorstw, jak i mniejszych firm. Wspierają one niemal każdy obszar funkcjonowania organizacji, począwszy od procesów kadrowo-administracyjnych, na zarządzaniu produkcją skończywszy. Inną zaletą ujednoliconego systemu informatycznego jest stworzenie jednego, spójnego środowiska pracy dla wszystkich pracowników, co ma bardzo duże znaczenie szczególnie w przypadku podmiotów o rozproszonej strukturze.

Firmy coraz częściej decydują się na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań również ze względu na większe bezpieczeństwo procesów biznesowych oraz dostęp do istotnych informacji za pomocą mobilnych aplikacji w dowolnym miejscu i czasie.

Relacje z klientem jako podstawa działalności

Kluczem do sprawnie prosperującej firmy jest nie tylko odpowiednie zarządzanie wewnętrznymi jednostkami organizacyjnymi, ale również dbałość o poprawną komunikację z otoczeniem zewnętrznym.

Dla prawidłowego rozwoju biznesu, w zakresie utrzymywania relacji z klientem, duże znaczenie mają systemy CRM (Customer Relationship Management). Przykładem narzędzia, które usprawnia komunikację i pozwala na podtrzymywanie relacji z klientami jest Salesforce. Standardowe moduły Salesforce – Sales Cloud i Service Cloud – wspierają odpowiednio proces sprzedaży i proces obsługi np. reklamacji.

– Wszystkie informacje dotyczące klienta, historia korespondencji, zgłoszeń, oferowanych produktów i usług znajdują się w systemie, z którym przedstawiciel handlowy może łączyć się za pomocą komputera lub tabletu czy telefonu komórkowego z dedykowaną aplikacją mobilną. Co więcej, Salesforce to także platforma, na której można w prosty sposób budować własne rozwiązania, przystosowujące system do indywidualnych potrzeb firmy. Nietypowy proces sprzedaży? Potrzebna integracja z innym systemem? Takie problemy często można rozwiązać za pomocą kilku kliknięć – wyjaśnia Tomasz Tywoniuk, Dyrektor Sprzedaży z firmy Transition Technologies Managed Services.

Zarządzanie procesami biznesowymi w pigułce

Odpowiednie zarządzanie procesami oraz uporządkowany system dokumentacji to podstawa prawidłowego funkcjonowania biznesu. Rozwiązaniem, które pozwala na przechowywanie wszelkiego rodzaju danych w formie jednego repozytorium jest EMC Documentum. Dzięki temu narzędziu można przechowywać każdy rodzaj dokumentacji, niezależnie od tego, czy są to zeskanowane obrazy, dane podlegające regulacjom prawnym, czy dokumentacja generowana komputerowo.

– Ujednolicenie dokumentów w ramach jednego repozytorium pozwala różnym grupom pracowników na łatwy dostęp do informacji oraz na zarządzanie nimi i ich współdzielenie. Narzędzie to stanowi także elastyczną platformę wsparcia aplikacji do zarządzania treścią i procesami w organizacji. Dzięki temu firmy mogą kontrolować wszystkie informacje będące w wewnętrznym obiegu firmy – dodaje Tomasz Tywoniuk. 

Znajomość obsługi tego narzędzia w połączeniu z umiejętnością programowania oraz tworzenia baz danych to kompetencje coraz bardziej pożądane i cenione przez pracodawców. Szkoleń w tym obszarze, podobnie jak w przypadku Salesforce, podjęła się firma Transition Technologies, tworząc Akademię Documentum.


Salesforce oraz Documentum to narzędzia, które chętnie wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa dbające o efektywne zarządzanie procesami i komunikacją z klientami. Wciąż postępujący rozwój technologii pokazuje, że warunkiem dalszego funkcjonowania wielu sektorów jest właśnie wykorzystywanie zaawansowanych narzędzi ułatwiających pracę na wielu poziomach.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0