data publikacji

Urządzenie wielofunkcyjne Epson WF-R5690DTWF to flagowy przedstawiciel serii WorkForce Pro RIPS. Jak spisuje się w pracy biurowej? Sprawdziliśmy to w naszej redakcji!

Epson WF-R5690DTWF to flagowy przedstawiciel serii WorkForce Pro RIPS
Zasobniki z kolorowymi atramentami | Fot. M.Szulc biuro-kreacja.info

O urządzeniach Epson z najnowszej linii RIPS pisaliśmy już wcześniej, opisując dość szczegółowo innowacyjne i biznesowe aspekty tych rozwiązań biurowych w artykule: Ideał sięgnął… druku

Jak podkreśla producent, drukarki z serii WorkForce Pro RIPS to „przyszłość drukowania dla biznesu”. Rewolucyjność (i rewelacyjność) serii RIPS polega na zaopatrzeniu urządzeń w pojemne, łatwe do wymiany pakiety z atramentami (ang. RIPS – Replaceable Ink Pack System). A to, jak wiadomo wszystkim znającym zagadnienie druku w biznesie, możliwość znacznej redukcji kosztów, oszczędność czasu i zwiększenie wydajności druku – a tym samym pracy w przedsiębiorstwie. Te tryby zazębiają się wzajemnie, umożliwiając płynną pracę bez przestojów i przykrych niespodzianek (np. w postaci „nagłego” wyczerpania się kartridża).

Urządzenia z serii WorkForce Pro RIPS  są dostępne na rynku już od kilku miesięcy. Nasza redakcja miała możliwość – dzięki uprzejmości Epsona – przyjrzeć się bliżej modelowi Epson WF-R5690DTWF.

Najważniejsze cechy WF-R5690DTWF – w skrócie:
- urządzenie wielofunkcyjne kolorowe A4 – drukarka, skaner, kopiarka, faks
- model przeznaczony dla średnich grup roboczych
- maksymalne obciążenie miesięczne: 45 tys. str.
- rozdzielczość drukowania: 4.800 x 1.200 DPI
- pojemnik z czarnym atramentem (wystarcza na wydrukowanie ok. 75 tys. str.)
- pojemnik z kolorowym atramentem (C, Y, M) – do 50 tys. str.
- pojemność podajników w standardzie: 580 arkuszy
- intuicyjna obsługa, duży wyświetlacz
- automatyczne drukowanie dwustronne

Model przeznaczony jest dla średnich i małych firm – z uwagi na swoją wydajność i umieszczenie wielu funkcji przydatnych w firmie w jednym „pudełku”. Jak na dość rozległe możliwości i funkcje urządzenia, urządzenie ma dość kompaktowy rozmiar (szer. 664‎ x gł. 435 x wys. 472 mm), co pozwala na umieszczenie go na niewielkiej szafce.
Większym problem może być waga drukarki – 27 kg (z malutkim haczykiem) sprawia, że w pojedynkę może nam być trudno wyjąć urządzenie z opakowania bądź przenieść je np. w inne miejsce biura. Ale przed takim postępowaniem przestrzega nawet specjalna naklejka, umieszczona na froncie drukarki.

Drukarka jest w kolorze „neutralnym”(bardzo jasny szary) –  dzięki temu dobrze skomponuje się z każdym wystrojem biura (zarówno nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym), nie rzucając się niepotrzebnie w oczy.
Matowe, praktyczne tworzywo, z którego wykonano obudowę – pomoże utrzymać urządzenie w czystości (łatwo zetrzeć z niego ślady długopisu czy tuszu, a kurz jest prawie niewidoczny). Nie mówiąc o odciskach palców użytkowników, które tutaj nie będą stanowić większego problemu (co było zmorą w przypadku modnych parę lat temu obudów drukarek w kolorze tzw. „fortepianowej czerni”).

Zaokrąglone, łagodne krawędzie, klasyczny i elegancki design – sprawiają, że urządzenie będzie dobrze wyglądało zarówno w open space, w recepcji, jaki i w gabinecie managera.

Praktyczny jest też kolorowy, duży (o przekątnej 10,9 cm) dotykowy wyświetlacz LCD, będący zarazem centrum sterowania urządzeniem i miejscem, gdzie dokonujemy wszelkich operacji i definiowania kolejnych poczynań. Poza wyświetlaczem używane są w zasadzie tylko trzy przyciski na obudowie urządzenia (jeden do włączenia/ wyłączenia z sieci, oraz dwa do startu drukowania (w zależności od wyboru wersji kolorystycznej wydruku: C lub Black&White).

Elementem w przedniej części urządzenia, zasługującym na uwagę, jest port USB, do którego można podłączyć przenośną zewnętrzną pamięć lub dysk, zawierający dokumenty przeznaczone do drukowania, skanowania lub kopiowania. Wybieramy potrzebne dokumenty wprost z dysku (bez potrzeby uruchomiania komputera), definiując potrzebne do wydrukowania lub zeskanowania dokumenty na dotykowym wyświetlaczu.

Po zainstalowaniu – przychodzi czas dokładniejsze poznanie urządzenia i przyjrzenie się jego pracy. W jednej obudowie zamknięty jest cały biurowy kombajn – mamy tu w zasadzie wszystkie funkcjonalności, niezbędne w biurze, a także kilka nowym możliwości, które pomogą nam dotychczasowy system pracy z dokumentami uporządkować i zorganizować na nowo. Czyli wszystko to, czego potrzebujemy, a nawet jeszcze więcej.

WF-R5690DTWF  umożliwia drukowanie, skanowanie, kopiowanie oraz wysyłanie faksów.  Urządzenie jest przystosowane do pracy w firmowej sieci (Ethernet lub Wi-Fi).

Aby zaoszczędzić papier (i miejsce w segregatorach) możemy ustawić funkcję domyślnego druku dwustronnego. A dzięki funkcji Wi-Fi Direct możemy też drukować mobilnie – bezpośrednio z ekranu komórki lub tabletu.

Ale najciekawszą rzecz mamy po bokach urządzenia – trochę wygląda to tak, jakby na boki drukarki ktoś nałożył… wielkie słuchawki. Takie było przynajmniej moje pierwsze skojarzenie.
To właśnie tutaj, po obydwu stronach urządzenia, Epson umieścił RIPS-owe, innowacyjne pojemniki z atramentem. Pod lewą klapką mamy ukryte zasoby czarnego atramentu, po prawej zaś – trzy mniejsze pojemniki z kolorowymi atramentami (C,M,Y). I tak jak zapewnia Epson: pojemniki z atramentem są niezwykle łatwo dostępne, proste do wymiany (w końcu nie trzeba rozmontowywać drukarki, rozkładać jej na czynniki pierwsze i prowadzić długich poszukiwań w „bebechach” urządzenia, by dotrzeć do kartridży i by móc je bezproblemowo wymienić). Są one w zasięgu ręki, zainstalowane niezwykle prosty i intuicyjny sposób, a wymiana zużytych pojemników z atramentem może odbyć się błyskawicznie, wystarczy dosłownie kilkanaście sekund przestoju urządzenia i możemy dalej sprawnie drukować.

A na czym drukować? Do urządzenia możemy załadować jednorazowo 580 arkuszy, podajnik mieści 150 arkuszy. Tylny podajnik przeznaczony jest do obsługi mniej standardowych wydruków.
Jeśli chodzi o gramaturę papieru, to mamy do dyspozycji dość szeroki zakres: 64 256 g/m2.

Obsługiwane formaty to, poza podstawowym A4, także następujące: A5, A6, B5, C4 (koperta), C6 (koperta), Nr 10 (koperta), Letter, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 20 x 25 cm.

WF-R5690DTWF drukuje szybko – na pierwszy wydruk po uruchomieniu urządzenia czekamy zaledwie 7 sekund (i to zarówno w przypadku dokumentu czarno-białego, jak i kolorowego).
Natomiast w ciągu minuty wydrukujemy ok. 34 stron dokumentów czarno-białych (w kolorze – będzie to nieco mniej, bo ok. 30 stron).

Urządzenie pracuje płynnie i sprawnie, nie emitując przy tym zbyt wiele hałasu – w przeciętnym biurowym szumie jest ledwo słyszalne (wg deklaracji producenta emisja dźwięku przy drukowaniu wynosi 52 dB).

Ustawienia opcji i konfiguracja pracy (druku, skanowania, kopiowania, faksowania), jak wspomniano wcześniej, odbywa się na dotykowym ekranie LCD. Możemy skonfigurować na nim m.in. ustawienia wstępne, format papieru, ilość kopii, jakość wydruku – czyli opcje dostępne także w innych drukarkach Epson z tej serii.

Skanowanie, poza podstawowymi opcjami (rozmiar dokumentu, źródło, rozdzielczość etc.), daje też możliwość wcześniejszego skorygowania, poprawienia obrazu.

Dzięki współpracy z aplikacją Document Capture Pro możemy m.in. skanować do folderu na komputerze, do poczty email, na FTP, a także do innych aplikacji (np. OneNote, Google Drive). 
Urządzenie współpracuje też z oprogramowaniem do zarządzaniem drukiem w firmie - Epson Device Admin.

Czas na nasze podsumowanie i ocenę końcową urządzenia

CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0