data publikacji

Zużycie energii elektrycznej, papieru, materiałów eksploatacyjnych – to znaczące koszty w budżecie miesięcznym firm. Warto więc wybrać takie urządzenie (bądź flotę urządzeń), które pozwoli nam te koszty zoptymalizować.

Epson WorkForce - model WF-5620DWF

W takiej sytuacji najlepiej skonsultować swoje potrzeby i wymagania ze specjalistą, który oceni, jakiego rodzaju urządzenia warto u siebie w firmie mieć, i które najpełniej spełni nasze potrzeby i nie będzie generowało zbędnych kosztów.

Jak wygląda taki audyt? I jakie informacje o firmie są dla dostawcy rozwiązań druku niezbędne? O tym rozmawiamy z Ewą Pytlak, koordynatorem marketingu firmy Epson w Polsce i krajach bałtyckich.

Co poleciłaby Pani firmom, które czeka w najbliższym czasie wymiana sprzętu drukującego na nowy? Czym się kierować przy wyborze i jakich błędów unikać?

Przede wszystkim ważne jest dokładne oszacowanie ilości miesięcznych wydruków i ich charakter. To pozwoli zawęzić wstępne portfolio urządzeń – czego innego szukać będzie biuro projektowe drukujące wizualizacje, a co innego sprawdzi się w firmie, zajmującym się outsourcingiem druku masowej korespondencji.

Kolejny krok to oszacowanie kosztów, związanych z eksploatacją wstępnie wybranego sprzętu podczas całego okresu korzystania z urządzenia (czyli koszt materiałów eksploatacyjnych, możliwe straty wynikłe z przestojów, umowy serwisowe etc.). Po takiej analizie bardzo często okaże się, że największa oszczędność wcale nie jest związana z najniższą ceną zakupu urządzenia, gdyż częsta wymiana materiałów eksploatacyjnych zniweluje ten zysk. Z reguły dobrym wyjściem jest budowa środowiska na sprzęcie od jednego dostawcy – poza gwarancją kompatybilności i jednej umowy serwisowej można ubiegać się o indywidualną wycenę czy dodatkowe usługi.

Na jaki sprzęt mogą liczyć firmy, decydujące się na wybór oferty firmy Epson?

Dla małego biura idealne będą urządzenia wielofunkcyjne L365 i L565, wyposażone w system ITS. Drukowana przez nie kolorowa strona z A4 kosztuje mniej niż 2 grosze, a czarno-biała nawet mniej niż 1 grosz. Biura projektowe, studia reklamy i inne firmy, gdzie istotnym elementem działalności jest np. składanie ofert z wizualizacjami, docenią doskonałą jakość druku fotograficznego, jaką zapewniają  modele L810 i L850.

Oferując dzięki ITS tę samą oszczędność, co wcześniej wymienione modele, drukarki te posiadają aż sześć tuszy, dzięki którym druk zdjęć nie odbiega od jakości fotografii oferowanej przez mini laby, przy cenie poniżej 16 groszy za wydruk wielkości 10x15 cm. Dodatkową zaletą Epson L850 jest możliwość druku w kolorze bezpośrednio na płytach CD i DVD, co pozwala na tworzenie w pełni profesjonalnych, unikalnych prezentacji i ofert na nośnikach sygnowanych logo firmy.

Jakie rozwiązania zaproponowałaby Pani większym firmom?

W firmach większych, gdzie obieg dokumentów jest intensywniejszy, ale i bardziej rozproszony, sprawdzi się biznesowa rodzina WorkForce (np. model WF-5620DWF), których zastosowanie pozwoli uzyskać mniejsze koszty działania.

Ten sprzęt potrafi nie tylko dwustronnie drukować (w czerni i w kolorze), ale także pełni funkcję ksero, faksu i skanera przy domyślnej automatyzacji wielu działań. Wszystkie operacje odbywają się błyskawicznie, także prędkość wydruku czy skanowania nie stanowi „wąskiego gardła” efektywności pracy. Szybkość druku jednostronnego wynosi 20 str./min. i 11 str./min przy druku dwustronnym.

Co w przypadku tych największych, np. centów usług biznesowych, drukujących faktury i inne dokumenty praktycznie non stop?

Firmy większe lub takie, których działalność wiąże się z dużą skalą druku, korzystać mogą z modeli WorkForce Pro z systemem RIPS (Replacable Ink Pack System), gdzie kartridże zastępowane są zasobnikami z atramentami o ogromnej pojemności, które pozwalają na druk do 75 000 (!) stron w trybie ciągłego drukowania.

Przekłada się to na oszczędności dzięki eliminacji częstej wymiany materiałów eksploatacyjnych oraz związanego z tym nakładu czasu i pracy, a dodatkowo zapobiega się powstawaniu dużej liczby odpadów technologicznych. W rodzinie tej znacznie ograniczono także ilość elementów wymiennych, które mogą ulec uszkodzeniu – ograniczenie awarii i związanych z nimi czasu przestojów to wymierna korzyść biznesowa, nie do przecenienia dla firm, świadomie zarządzających swym TCO.


Czytaj też:

Firmy oczekują kompleksowych działań

Solidne OKI w małym biurze

Samsung - trendy w druku 2015

Druk, ekologia i oszczędności

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0