data publikacji

Dobry architekt zaprojektuje chodnik tam, gdzie najpierw została wydeptana ścieżka. Podobną drogą poszli projektanci biur, aranżując wnętrza w oparciu o codzienne aktywności i potrzeby pracowników.

 

Samodzielnie lub w grupach, na poduchach lub na krzesłach, w kuchni z nogami niedbale przerzuconymi przez fotel – w takich warunkach mogą pracować użytkownicy biur, kreowanych według najnowszych trendów.
Koncepcja Activity Based Workplace (bo o niej mowa) zakłada otwartą przestrzeń dla pracowników uwolnionych od biurek, podzieloną na kilka stref aktywności. Idea ta została w maksymalnym wymiarze wprowadzona w życie w biurze szwedzkiej firmy dewelopersko-budowlanej Skanska w warszawskim budynku Atrium 1.

Biurowa wolność

Kilkudziesięciu pracowników Skanska w Warszawie zaczyna dzień od wspólnego śniadania w obszernej i nowocześnie urządzonej kuchni. Następnie każdy przystępuje do swoich obowiązków - w dowolnie wybranym miejscu biura. Miejsce to każdego dnia może być inne.
Ta biurowa wolność musiała jednak mieć precyzyjnie przygotowany grunt. - Taka aranżacja biura była dla nas małą rewolucją – przyznaje Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland. - Przed zaplanowaniem przestrzeni zostały przeprowadzone badania przez specjalistów, którzy przez kilka tygodni obserwowali nasze codzienne aktywności, ścieżki, którymi chodzimy, gdzie najbardziej lubimy pracować i jak dużo czasu spędzamy na pracy indywidualnej czy na spotkaniach. Nowe biuro miało zapewnić maksymalny komfort, dostosowując się do specyfiki naszej pracy. W zamian my musieliśmy odzwyczaić się na przykład od zasiadania przy własnym biurku, co, jak się okazało, i tak robiliśmy dość rzadko…
Kluczowy wniosek z badania: nigdy nie zdarza się, aby wszyscy pracownicy przebywali w biurze jednocześnie. Tak więc ograniczenie liczby biurek i nadanie im statusu „wolnego dla każdego” było naturalnym rozwiązaniem. Dziś w warszawskim biurze Skanska na tych zasadach pracuje osiemdziesiąt osób, natomiast w sztokholmskiej centrali w ten sposób dzieli przestrzeń ponad tysiąc pracowników.

Spotkanie na wyspie

Obecnie biuro w Warszawie oferuje miejsca do różnych typów aktywności. Pracownicy potrzebujący skupienia mogą zdecydować się na kilka opcji. Jedną z nich jest przestrzeń do pracy w ciszy, gdzie znajduje się 50 biurek oraz dodatkowo stanowiska do pracy stojącej, przy biurkach z regulacją wysokości. Do głośnych rozmów z partnerami biznesowymi służy tzw. budka telefoniczna o pow. 3,5 mkw., gdzie można usiąść wygodnie z laptopem i zamknąć się na dłuższą konwersację. W ośmiu salach konferencyjnych różnej wielkości można zorganizować telekonferencję lub oficjalne spotkanie.
- Część cicha oraz formalna płynnie przechodzi w kilkanaście wysp, służących do nieformalnych spotkań oraz należących do przestrzeni kreatywnej. To tu odbywają się spotkania projektowe, burze mózgów. Kiedy potrzebujemy przerwy, korzystamy ze strefy odpoczynku: gramy w piłkarzyki, na konsoli, korzystamy z sali fitness. W piątki chodzimy na biurowy pilates. Dzięki temu jesteśmy lepiej zintegrowani - opowiada Katarzyna Zawodna. 

Redukuj stres!

Znaczenie integracji wśród pracowników podkreśla World Green Building Council w ostatnim raporcie Health, Wellbeing & Productivity in Offices. Badania przeprowadzone w jednym z call center Bank of America wskazały, że zapewnienie wspólnej przestrzeni i możliwości tworzenia koleżeńskich więzi pomiędzy pracownikami doprowadziło do redukcji stresu oraz zadziwiającego spadku rotacji kadr – z 40 do 12 proc, co przyniosło firmie 15 milionów dolarów oszczędności rocznie w skali całego kraju.
- Rozwój nowych technologii dał pracownikom możliwości różnych form telepracy. I wbrew pozorom nie sprawił, że wszyscy chcą zostawać w domu. Jak się okazuje, ludzie wolą się spotykać i pracować wspólnie w dobrze do tego dostosowanej przestrzeni biurowej - podkreśla Katarzyna Zawodna.

Filozofia i aranżacja

- Badania efektywności zmian wykonuje się 4-6 miesięcy po przeprowadzce, więc jest jeszcze na nie za wcześnie. Ale satysfakcja zespołu jest widoczna gołym okiem. Nasze biuro robi też wrażenie na klientach, o co trochę nam też chodziło, abyśmy przez aranżację powierzchni mogli wyrazić całą swoją firmową filozofię, w centrum której są ludzie i ich potrzeby. Moglibyśmy ograniczyć powierzchnię, ale woleliśmy dać ją zespołowi. To też doradzamy klientom, gdyż zyskają lojalność i wdzięczność pracowników, co na pewno przełoży się efekty – dodaje Katarzyna Zawodna.
Takie zmiany i rozwiązania powinny oczywiście być dostosowane do pracy w danej organizacji, w danej branży. Trzeba przy tym reagować na zmieniające się style pracy i odpowiadać na potrzeby nowych pokoleń, tworząc przestrzenie integrujące cały zespół. - Pamiętajmy, że niebawem na rynku pojawi się pokolenie Z, co oznacza dla niektórych firm nawet pięć generacji w jednym biurze – podsumowuje Katarzyna Zawodna.


Biuro Skanska można zwiedzić na wirtualnym spacerze pod adresem:  http://goo.gl/maps/3orX4

O nowocześnie zaaranżowanych biurach pisaliśmy też w artykułach: Hybris i drugie życie Ikara, Biuro CBRE w Amsterdamie

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0