data publikacji

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989 – to wystawa, która od 6 kwietnia gości w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy na wystawę w Krakowie miłośników sztuki użytkowej i pięknych mebli

Wśród pokazywanych na ekspozycji ikon polskiego wzornictwa, znajdą się produkty Grupy Nowy Styl: sofa Cello i krzesło Vision.

Po 1989 roku Polacy doświadczyli wielu zmian w większości dziedzin życia. Wystawa wzornictwa z tego okresu ma być nie tylko przeglądem ówczesnych trendów projektowych, ale też pokazać, jak ta dziedzina odzwierciedlała przemiany gospodarcze i oddziaływała kulturotwórczo. Każdy eksponat będzie prezentowany w kontekście, co pozwoli zrozumieć jego historię i czasy, w których powstał. Każdy będzie reprezentantem charakterystycznych kierunków we wzornictwie, które wynikały ze zmian podejścia do projektowania.

Ponadczasowe Cello

– Cello Jerzego Langiera z 1995 roku dobrze oddaje postmodernistyczne tendencje charakterystyczne dla tamtego okresu – opowiada o sofie Grupy Nowy Styl prof. dr hab. Czesława Frejlich, kurator wystawy, kierownik Katedry Projektowania Ergonomicznego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W momencie wdrożenia linia Cello należała do marki Eljot, pierwszej marki sof i foteli Grupy Nowy Styl, założonej we współpracy z Jerzym Langierem. Starannie wykonane meble, z materia­łów dobrej jakości, z nowoczesnymi nogami, okazały się rynkowym i wizerunko­wym sukcesem- trafiły do gabinetów ministerialnych, ambasad, studiów telewizyjnych.

Grupa Nowy Styl nigdy nie bała się odważnych projektów, a takim było wówczas Cello. Firma świadomie zainwestowała w polski design. I rzeczywiście projekt przetrwał próbę czasu i okazał się bardzo uniwersalny. Do tej pory jest lubiany przez klientów i wykorzystywany do różnych realizacji. Cello można zobaczyć zarówno we foyer Teatru Rozrywki w Chorzowie, jak i nowoczesnych wnętrzach Miasteczka Multimedialnego Brainville  – mówi Zofia Leszczyńska, Kierownik Działu Zarządzania Portfolio Produktowym w Grupie Nowy Styl.

Obecnie sofy i fotele Cello znajdują się w ofercie marki BN Office Solution.

Vision – towarzyszy emocjom

Drugim produktem Grupy Nowy Styl prezentowanym w Muzeum Narodowym jest krzesło audytoryjne Vision.

– Bezpośrednim impulsem do opracowania projektu Vision przez Stanisława Charaziaka był pożar w hali Stoczni Gdańskiej podczas koncertu zespołu Golden Life w 1994 roku – wspomina prof. Frejlich.
Po tym wydarzeniu, znacznie podniosły się wymagania odnośnie bezpieczeństwa wyposażenia sal audytoryjnych. W kilku ośrodkach pracowano nad zupełnie nowymi projektami siedzeń. Krzesło Vision, które Stanisław Charaziak zaprojektował, a Grupa Nowy Styl wdrożyła do produkcji w Jaśle, z nawiązką spełniało wymogi stawiane sprzętom audytoryjnym: umożliwiało bezpieczną ewakuację zebranych wzdłuż rzędów, było łatwe w utrzymaniu czystości i miało dobre właściwości akustyczne. W 2006 roku siedzisko zostało nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Tym krzesłem rozpoczęła się historia marki Forum Seating, która towarzyszyła rozwojowi polskiej infrastruktury sportowej i sal widowiskowych po roku ‘98. Siedziska tej marki pojawiły się m.in. w legendarnej hali Spodek, na wszystkich polskich stadionach budowanych na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, na lokalnych orlikach, w modernizowanych aulach szkół wyższych i w prestiżowych salach koncertowych: NOSPR w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. Przy każdym wdrożeniu rozwijane były nowe właściwości użytkowe i estetyczne siedzisk – ich akustyka, komfort, design, trwałość. Jaką rolę odgrywa dziś krzesło Vision?

– Vision to dla nas ikona funkcjonalności, rozumianej jako prostota i ergonomia. Nadal często wybierają go uczelnie, w różnych częściach świata. W samym Krakowie na Vision wykładów słuchają studenci pięciu uniwersytetów – mówi Jakub Rachfalik, dyrektor zarządzający marką Forum Seating.

Udana współpraca przy Vision zaowocowała dalszymi projektami ze Stanisławem Charaziakiem, który dla Grupy Nowy Styl zaprojektował też krzesła audytoryjne Oscar i Tiago oraz kolekcję mebli drewnianych.

Serdecznie zapraszamy na wystawę w Krakowie miłośników sztuki użytkowej i pięknych mebli.

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

6.04 - 19.08 2018
Muzeum Narodowe w Krakowie, ul. 3 Maja 1

Kurator wystawy: prof. dr hab. Czesława Frejlich

 


Projektanci

Stanisław Charaziak jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie wzornictwem przemysłowym. Swoje realizacje definiuje jako: „ergonomię i wygodę użytkowania opakowane w wyjątkowy styl”. Dotychczas zaprojektował ponad 300 wdrożonych do produkcji krzeseł, kilkanaście systemów mebli skrzyniowych, fotele kinowe oraz zestawy audytoryjne. Projektuje wyłącznie produkowane masowo wyroby. Dla Grupy Nowy Styl stworzył systemy audytoryjne Oscar, Tiago i Vision oraz kolekcję mebli drewnianych.

Jerzy Langier to twórca legendarnej już dziś marki Eljot oraz studia projektowego Langier Design. Spod jego ręki wyszły takie ikony polskiego designu jak zestaw Classic z 1994 roku czy fotel Cello z 1996. Jego projekty zdobyły wiele prestiżowych nagród, m.in. Forma, Prodeco czy Dobry Wzór.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0