data publikacji

Starsze komputery to nie tylko niższa wydajność i krótszy czas pracy na baterii, lecz przede wszystkim wyższe zużycie energii elektrycznej.

Użytkownicy przykładają dużą wagę do parametrów technicznych komputera

Około 75 proc. komputerów w Polsce ma więcej niż 5 lat – wynika z szacunków firmy Intel. Zdecydowana większość Polaków korzysta z przestarzałych komputerów. Pięć lat w zupełności wystarczyło, by technologia znacznie poszła naprzód i zostawiła starsze generacje komputerów daleko w tyle.

Dzisiejsze komputery PC, wyposażone w najnowsze układy Intela, zapewniają dwukrotnie większe możliwości obliczeniowe i nawet trzykrotnie dłuższy czas pracy na baterii, a przy tym niski poziom zużycia energii elektrycznej. Kupiony dziś komputer będzie zatem nie tylko działał i uruchamiał się szybciej, ale w perspektywie czasu przełoży się na realne oszczędności.

Oszczędność w gniazdku, oszczędność w kieszeni

Według analiz Microsoftu przeciętny Polak spędza przed komputerem 4 godziny dziennie, rocznie jest to średnio 1460 godzin. 5-letni laptop zużywa minimum 65W prądu na godzinę (w przypadku desktopa wynik ten może być nawet kilkukrotnie wyższy!). To aż 4-krotnie więcej niż komputer mobilny, który kupilibyśmy dziś.

Łatwo można zatem oszacować, że inwestycja w nowszy komputer pozwoliłaby nam zaoszczędzić 73 tys. watogodzin rocznie. Taka ilość energii wystarczyłaby na przejechanie samochodem elektrycznym trasy z Warszawy do Gdyni. Bardziej obrazowe porównanie może stanowić fakt, że energia ta odpowiada wartości ponad 14,5 tys. baterii, zwanych popularnie „paluszkami”.

– Wymianę komputera na nowy należy rozpatrywać w kategorii inwestycji, a nie wydatku. Parametry nowych notebooków i desktopów są nieporównywalnie lepsze niż te urządzeń sprzed kilku lat. Chodzi zarówno o kwestie wydajności i możliwości, jak i energooszczędność oraz kwestie estetyczne – mówi Krzysztof Jonak, Dyrektor Intela na Europę Środkowo-Wschodnią.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że polscy użytkownicy przykładają dużą wagę do parametrów technicznych komputera, choć póki co na pierwszy plan wysuwają się cechy niezwiązane wprost z poborem energii.

85 proc. ankietowanych właśnie wydajność komputera uznało za kluczowy parametr. Ponad 80 proc. badanych wśród najważniejszych cech wymieniło także długi czas pracy na baterii, a trzy czwarte respondentów do tej listy dodało krótki czas uruchamiania się komputera. To, aby sprzęt był lekki, a do tego estetyczny, było ważne dla odpowiednio: 62 i 51 proc. badanych.

– Polacy oczekują od swoich komputerów przede wszystkim wysokiej wydajności, krótkiego czasu uruchamiania oraz, w przypadku laptopów, długiej pracy na baterii. Użytkownicy notebooków stawiają także na poręczne gabaryty oraz niską wagę. Chcielibyśmy dodać do tej listy także wyższą efektywność energetyczną. Układy najnowszej generacji są w stanie oferować doskonałe osiągi przy bardzo niskim poborze prądu. Właśnie dlatego zakup nowego komputera to obecnie najłatwiejszy sposób na zaoszczędzenie czasu i energii – dodaje Krzysztof Jonak z Intela.

Jeszcze bardziej osobisty

Przez kilka ostatnich lat w znacznym stopniu ewoluował także wygląd notebooków. Obecnie mają one niemal dwukrotnie smuklejszą obudowę od typowych laptopów sprzed pięciu lat. Ponadto nowsze modele komputerów mobilnych są średnio o 1,5 kg lżejsze, mogą nam więc towarzyszyć w zasadzie wszędzie.

Postęp dokonał się także w obszarze form, jakie może przyjmować komputer osobisty. Na rynku jest wiele urządzeń z dotykowymi ekranami, które po odłączeniu lub obróceniu mogą pracować w trybie tabletu. Komputery tego typu nazywa się urządzeniami 2w1 – właśnie dlatego, że łączą możliwości laptopa z wygodą tabletu. Inną kategorią, która świetnie sprawdzi się w domu, są komputery All-in-One, czyli urządzenia, których wszystkie komponenty znajdują się w zajmującej niewiele miejsca obudowie.

Z myślą o pełnej mobilności stworzono z kolei urządzenia typu Stick, jak np. Intel Compute Stick. Miniaturowy komputer, który spokojnie można zmieścić w kieszeni, a po podłączeniu do telewizora pracuje jak pełnoprawny pecet. Komputery są więc coraz bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, dzięki czemu coraz bardziej zasługują na miano urządzeń osobistych.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0