data publikacji

Połączone technologie. Na co narzekają Polacy?

Badanie, przeprowadzone przez Sharp wśród pracowników biurowych wykazało brak pracy zespołowej i samolubne nawyki różnej wagi

„Współpraca” to słowo klucz, powtarzane we współczesnym biznesie od lat. Jak wynika jednak z nowych badań przeprowadzonych na zlecenie Sharp, w polskich biurach jest to raczej myślenie życzeniowe, a nie rzeczywistość.

Ponad jedna trzecia pracowników (38 proc.) mówi, że ich koledzy zapominają udostępnić im ważne informacje lub dokumenty, a to oznacza stracony czas i możliwości oraz potencjalną utratę przychodów. Ponadto 71 proc. Polaków deklaruje, że technologia w ich biurach raczej komplikuje wymianę informacji, przy czym średnia europejska dla takiej opinii wynosi zaledwie 40 proc.!

Badanie, przeprowadzone wśród 500 pracowników biurowych w Polsce, wykazało brak pracy zespołowej i samolubne nawyki różnej wagi – od istotnego zapominania o przekazywaniu ważnych informacji po błahe, ale denerwujące zapominanie o uzupełnianiu papieru w drukarkach przez prawie połowę pracowników oraz zmianę temperatury klimatyzacji bez pytania kolegów przez blisko 40 proc. pracowników.

Badanie wykazało, że najczęstsze szkodliwe przyzwyczajenia polskich pracowników to:
- Pozostawianie wydrukowanych dokumentów w urządzeniu (50,20 proc.)
- Nieuzupełnianie papieru w drukarce, gdy go brakuje (48,40 proc.)
- Pozostawienie włączonych monitorów i projektorów (43,80 proc.)
- Ignorowanie problemów ze wspólnymi urządzeniami w biurze (40,80 proc.)
- Pisanie na komputerze podczas rozmowy telefonicznej / telekonferencji / kontynuowanie pracy podczas spotkania  (38,60 proc.)
- Zapominanie haseł (38,20 proc.)
- Zapominanie o przekazaniu ważnych informacji lub dokumentów (37,60 proc.)
- Zmiana ustawień temperatury w systemie klimatyzacji (37,60 proc.)
- Przenoszenie dokumentów lub tworzenie nowej struktury katalogów (37,40 proc.)
- Mówienie równocześnie z innymi osobami podczas spotkań (33,80 proc.)
- Niewylogowywanie się z komputerów w salach spotkań (31,80 proc.)
- Modyfikowanie lub niekorzystanie z szablonów (25,80 proc.)
- Zmiana haseł/praw dostępu bez powiadamiania innych osób (25,40 proc.)

Mimo dostrzegania tych złych nawyków u kolegów, jeden na siedmiu polskich pracowników (13,2 proc.) woli ignorować problemy. Tylko 21 proc. zostawia kartki z komentarzami w obszarze wspólnym. Wygląda na to, że polscy pracownicy akceptują przeciętność – 25 proc. z nas lubi sobie głośno westchnąć, ale potem nie robi już nic.
 
– Większość z nas postrzega te złe nawyki jako część biurowej codzienności, z którą trzeba żyć, a zmienić się nie da. Jednak za wynikami tych badań kryją się poważne problemy. Jeśli firma nie działa w sposób promujący pracę grupową i wymianę informacji, tracimy możliwości do rozwoju. Ile zapomnianych informacji mogłoby doprowadzić do rozwoju firmy, oszczędności czy inspiracji nowych pomysłów? – mówi Adam Bieniewski, Marketing Manager CEE, Sharp Electronics Europe.


Współpraca odgrywa kluczową rolę przy tworzeniu bardziej szczęśliwego, kreatywnego i produktywnego zespołu, a firmy mogą wspierać ją poprzez wprowadzanie odpowiednich technologii. Wiemy, że właściwa technologia może zmieniać sposób pracy, gwarantując, że każdy ma dostęp do potrzebnych informacji.

Więcej na temat technologicznych rozwiązań Sharp: www.sharp.pl/unlock
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0