data publikacji

Jak wygląda rynek mebli biurowych 2018/2019 z punktu widzenia dealerów? Jakie meble są najbardziej poszukiwane, i jakie są najświeższe trendy na rynku?  O tym mówi raport firmy konsultingowej CSIL z Mediolanu.

CIFF 2018 Guangzhou | Fot. M.Szulc, biuro-kreacja.info
CIFF 2018 Guangzhou | Fot. M.Szulc, biuro-kreacja.info


CSIL (Centre for Industrial Studies) to niezależna firma badawczo-konsultingowa z siedzibą w Mediolanie. Zajmuje się badaniami i analizami z zakresu rynku, gospodarki i ekonomii, a także prognozowaniem trendów i kierunków rozwoju.

Wspomniane badanie, przeprowadzone przez ekspertów CSIL, miało na celu przede wszystkim zrozumienie i opisanie oczekiwań europejskich dystrybutorów, dotyczących głównych trendów w sektorze w ciągu najbliższych dwóch lat. Materiał zaprezentowany został podczas GOFO (Global Office Furniture Outlook) podczas targów CIFF w marcu b.r. W trakcie seminarium szereg inspirujących informacji oraz wniosków z prowadzonych badań rynkowych przekazał Mauro Spinelli, analityk i specjalista z CSIL.

Doradztwo, projekt i social media

W konferencji, poświęconej trendom na rynku mebli i wyposażenia dla biur, która miała miejsce w trakcie targów mebli CIFF (China International Furniture Fair) w Guangzhou, miała przyjemność uczestniczyć redakcja portalu biuro-kreacja.info – jako jedyne medium z Polski!

Zdaniem analityka CSIL, jesteśmy świadkami ogólnego ożywienia na europejskim rynku mebli biurowych. Ostatnie dwa lata cechował wzrost i oczekuje się, że trend ten będzie kontynuowany, a rynek poprawi swoje wyniki w latach 2018 i 2019. Ponieważ dystrybucja mebli i wyposażenia dla biur stopniowo przekształca się z prostej dostawy artykułów meblowych w bardziej globalną ofertę usług, doradztwa i projektów, zdecydowana większość respondentów – dealerów i dystrybutorów – zadeklarowała zamiar rozszerzenia oferty i portfolio produktów.

Dystrybutorzy zwracają również uwagę na nowe instrumenty, dostępne dla klientów. Fakt, że klienci (w szczególności osoby prywatne i specjaliści) spoglądają na media społecznościowe w poszukiwaniu pomysłów, inspiracji, informacji i recenzji produktów, nie może być pominięty przy opracowywaniu kampanii marketingowej i reklamowej. W rzeczywistości znaczna część ankietowanych rozważa zainwestowanie w e-commerce do 2019 roku.

Coworking z perspektywami, Polska na topie

Miło podkreślić, że Polska zamyka szóstkę krajów, które eksportują najwięcej mebli biurowych (w ujęciu wartościowym), znajdując się za takimi światowymi potęgami, jak Chiny, Kanada, Niemcy, Włochy i USA. Co ciekawe, okazuje się też, że większość klientów (u ujęciu wartościowym sprzedaży) stanowią małe i średnie biura (40 proc.), dopiero po nich znajdują się klienci korporacyjni (28 proc.). Meble dla biur coworkingowych stanowią 5 proc. wartości sprzedaży, podobnie jak dla home office.

W ankiecie zapytano też dealerów, która z kategorii produktów będzie się ich zdaniem rozwijać najbardziej dynamicznie w ciągu najbliższych dwóch lat. I tak 27 proc. ankietowanych stawia na rozwój przestrzeni coworkingowych, niewiele mniej (23 proc.) na małe i średnie biura, a 20 proc. – na biura dużych korporacji. Zdecydowana większość (aż 81 proc. dealerów) planuje też poszerzenie i rozwój oferty w najbliższej przyszłości. Natomiast 19 proc. nie widzi takiej potrzeby.

 


Najbardziej poszukiwane

Jakie kategorie produktów planują w najbliższym czasie rozszerzać i wzbogacać dealerzy? W kolejności są to:

- rozwiązania akustyczne (33 proc.)
- technologie (25 proc.)
- meble (19 proc.)
- oświetlenie (8 proc.)
- dekoracje, pokrycie ścian (7 proc.)
- zieleń (4 proc.)
- inne (5 proc.)

Meble o jakim przeznaczeniu będą najbardziej poszukiwane przez klientów w najbliższej przyszłości? Dealerzy przewidują, że będą to (w kolejności od najbardziej pożądanych) meble i wyposażenie dla:

- miejsc spotkań nieformalnych
- kafeterii i stref relaksu
- budki do rozmów prywatnych
- sale do szkoleń, spotkań
- stanowiska pracy
- gabinety.


 

A jednak nie cena!

Ciekawa jest też kwestia, dotycząca kryteriów, jakimi kierują się klienci (a dokładnie: grupa specjalistów, pracujących w małych biurach lub studiach) przy wyborze mebli do pracy. W kolejności od najbardziej istotnego czynnika są to:

- design
- jakość, wykończenie, estetyka
- referencje producenta, inne realizacje
- możliwość kustomizacji produktu (dostosowania do potrzeb i wymagań klienta)
- zaawansowanie technologiczne
- marketing, wsparcie
- właściwości akustyczne
- marka
- obecność w social media
- ekologia.

Wciąż pozostaje jednak wiele do zrobienia pod kątem możliwości dotarcia do klienta. Aż 81 proc. dealerów w chwili obecnej nie korzysta z kanału sprzedaży e-commerce. Ale blisko połowa z nich (46 proc.) planuje zainwestowanie w e-commerce w przyszłym roku.

Budżety i wydatki

A jak dealerzy oceniają budżety klientów? Czy zamierzają oni wydawać więcej na meble i wyposażenie biur w ciągu najbliższych dwóch lat?

Zdecydowanie mniejszy potencjał widzą w klientach korporacyjnych (aż 57 proc. przewiduje, że budżety pozostaną na tym samym poziomie). Natomiast z większym optymizmem patrzą na klientów indywidualnych (małe biura, profesjonaliści) – i tutaj zwiększenia budżetów na zakup mebli i wyposażenia oczekuje 46 proc. badanych, stabilności spodziewa się 27 proc.

 


 

Pełen raport dostępny jest tutaj



Więcej informacji:
www.csilmilano.com
www.worldfurnitureonline.com

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0