data publikacji

Oryginalne lampy, plafony, abażury, oprawy oraz nowoczesne, energooszczędne źródła światła – oto nowa kolekcja produktów oświetleniowych Leroy Merlin.

Część nowej kolekcji lamp Leroy Merlin | Fot. M.Szulc biuro-kreacja.info

Dzięki oświetleniu możemy swobodnie zmieniać nasze otoczenie, wpływać na nastrój i charakter zarównano pomieszczeń. Połączenie nowoczesnej technologii z aktualnymi funkcjonalnymi rozwiązaniami projektowymi przy zastosowaniu najnowszych energooszczędnych źródeł światła pozwala nam na kreowanie wnętrz światłem niemal bez ograniczeń.

Leroy Merlin proponuje nie tylko tradycyjne lampy, ale kompleksową ofertę źródeł światła, utrzymaną w różnej stylistyce i pasujące do wnętrz w stylu klasycznym, industrialnym, skandynawskim czy tradycyjnym. Oczywistą częścią kolekcji są także źródła światła, przede wszystkim żarówki ledowe (lampy LED).

Na szczególną uwagę zasługują elementy oświetlenia, nawiązujące do wszystkich najnowszych trendów wnętrzarskich: geometrycznych wzorów (lampy z serii Savona), naturalnych materiałów (lampy z serii Arabica i Utaka), struktur (lampy z serii Ronda i Troll), metalu, miedzi i drewna (lampy z serii Rayo, Fagona, Calvados), lampy-rzeźby i lampy-dekoracje, kreujące nastrój oraz funkcjonalne źródła światła, umożliwiające pracę, naukę, relaks i inne zajęcia w domu.

Wzornictwo bez ograniczeń

– Trendy w projektowaniu oświetlenia są od pewnego czasu bardzo zróżnicowane i dzięki temu każdy może znaleźć coś, co mu pasuje lub się podoba – wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka, dyrektor artystyczna z School of Form. – Najważniejszy z nich wynika z rozwoju technologicznego: rozwój technologii LED i OLED sprawia, że możliwe stało się projektowanie wnętrz pozbawionych tradycyjnych lamp, projektowanie światła bez źródła światła. Widoczne są też rozwiązania, w których z prostych form oświetleniowych budowane są struktury, tworzące iluzje przestrzenne i wizualne. W tym trendzie ważna jest nie tyle sama lampa jako forma, ale możliwość kontrolowania strumienia światła. Na przeciwnym biegunie znajdują się lampy ozdoby: swoista biżuteria do wnętrz, które stają się najważniejszym, dekoracyjnym obiektem w kreowanej przestrzeni. Projektanci komponują oświetlenie z różnych, ale połączonych rodzinnym podobieństwem elementów, tworząc całe konstelacje rzeźb świetlnych. No i na koniec nobilitacja żarówki, która traci podrzędną rolę źródła światła, stając się pełnoprawną lampą.

Technologia i inteligencja

Zdaniem dr. hab. Piotra Lesiaka z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej najbliższa przyszłość oświetlenia domowego należy do inteligentnych systemów oświetlenia wykorzystujących lampy typu LED.

– W oświetleniu takim można dowolnie dostosować jego barwę do swoich potrzeb w zależności od tego, jak będziemy chcieli oświetlić wnętrze – podkreśla ekspert. – Sterowanie barwą światła już jest możliwe za pomocą choćby aplikacji na smartfonie. Oświetlenie takie może być spersonalizowane w zależności od preferencji przebywających w pomieszczeniu osób. Dodatkowo, inteligentne oświetlenie wyposażone w czujniki ruchu oraz czujnik oświetlenia naturalnego pozwala wydajnie oszczędzać energię, gdyż uruchamia się jedynie wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebne. Oprócz tego oświetlenie typu LED pozwala kierować strumień światła na ograniczoną przestrzeń tak, by umożliwić wykonywanie konkretnych czynności bez konieczności montowania dodatkowych źródeł światła w różnych miejscach. 

Żarówka w wielu barwach

– Wybierając źródło światła dobrze jest wziąć pod uwagę kilka elementów. Najbardziej oczywisty jest gwint, inaczej mówiąc trzonek, który musi pasować do lampy. Następnie natężenie oświetlenia (oznaczane w lumenach). Im bardziej precyzyjne prace i mniej światła dziennego, tym „więcej lumenów” nam potrzeba. Warto zwrócić uwagę na równowagę między ilością światła a poborem energii elektrycznej. Większa moc to w konsekwencji wyższy rachunek za energię elektryczną. Stąd rosnąca popularność oszczędnych ledów – podpowiada Joanna Chmurska, szefowa działu oświetlenie Leroy Merlin.

Kolejny element, który ma olbrzymie znaczenie dla naszego komfortu, to barwa światła. Ciepła barwa (2200- 3000K) sprzyja wypoczynkowi. Barwa neutralna (ok. 4000K) jest korzystna do prac wymagających skupienia, a jednocześnie pomaga przetrwać pochmurne i krótkie dni. Wreszcie zimna barwa (5500-6500K) zdecydowanie ułatwia koncentrację przy wymagających, precyzyjnych działaniach.

Patrzeć pod właściwym kątem

Warto też pamiętać o kącie świecenia – skupionym (ok. 36 stopni) oświetlamy miejsce pracy, wydobywamy z cienia obiekty lub niewielką przestrzeń warta podkreślenia, zaś szerokim kątem możemy, za pomocą np. sufitowych opraw punktowych, oświetlić całe pomieszczenie.

– Ponadto inteligentne rozwiązania, wykorzystujące technologie bluetooth lub sieć WiFi, pozwalają na sterowanie lampą, dodają nowe funkcje: możliwość słuchania muzyki lub nawet, dzięki opcji zmiany kolorów i natężenia, urządzenie domowego Spa w niewielkiej łazience – dodaje Joanna Chmurska.


Więcej informacji: www.leroymerlin.pl

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0