data publikacji

Plakaty wybitnych meksykańskich artystów będzie można obejrzeć w Łazienkach Królewskich od 11 czerwca do 12 sierpnia.

Ponad 120 plakatów wybitnych meksykańskich artystów: Benita Cabañasa i Germána Montalvo będziemy mogli podziwiać od 11 czerwca w Galerii Plenerowej w Łazienkach Królewskich.
To już czwarta już odsłona wystawy z cyklu Plakat Kulturalny. Wystawa potrwa do 12 sierpnia.

– Tworzone przez Germána Montalva i Benita Cabañasa plakaty intrygują współczesnego odbiorcę pod każdą szerokością geograficzną – podkreśla Katarzyna Matul, krytyk i historyk sztuki. – Obydwaj artyści posługują się powszechnie zrozumiałym językiem graficznym, ale mimo to ważne jest dla nich przekazanie odbiorcy własnej wrażliwości i wyobraźni, a także komentarza do rzeczywistości.

Germán Montalvo w swoich pracach sięga do mitologii azteckich przodków. Wśród stałych motywów jego repertuaru są amorficzne ludzko-zwierzęce struktury, antropomorficzne zwierzęta, owoce lub przedmioty. W ten sposób meksykański artysta sięga nie tylko do natury mitu, ale także przedstawia widzom współczesną wersję mitologii swych przodków.

Benito Cabañas podkreśla, że celem plakatu jest zadawanie pytań, a nie dawanie gotowych odpowiedzi. Artysta „kontempluje” najprostsze obiekty dnia codziennego, wspólne ludziom na całym świecie: miotły, doniczki, kredki, kapsle… Następnie tworzy intrygujące motywy-łamigłówki, których znaczeń i rozwiązań poszukują potem odbiorcy.

Twórczość Montalva i Cabañasa pokazuje, że pojęcie „szkół narodowych” przestało mieć rację bytu, a design globalny nie musi być synonimem unifikacji. Ich prace są dowodem na to, że wraz z przepływami pomiędzy kulturami poszerza się powszechna wiedza niezbędna do zrozumienia innych kultur i wzbogaca się repertuar uniwersalnych symboli.

Kuratorem wystawy jest Michał Batory. Autorką tekstów do katalogów jest Katarzyna Matul. Wystawie towarzyszą katalogi zaprojektowane przez prof. Macieja Buszewicza.


Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl
na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
4.8