data publikacji

 „Selfie”, czyli autoportret wykonany przy użyciu smartfona, to popularny, szybki i prosty sposób przekazania znajomym, w jakim jesteśmy nastroju, co robimy, gdzie aktualnie jesteśmy.

Fot. HTC
Fot. HTC

Łatwość wykonania autoportretu kamerą telefonu, a następnie szybkiego umieszczenie go na portalach społecznościowych sprawia, że selfie stało się jednym z najbardziej intuicyjnych sposobów na podzielenie się ze znajomymi własnym nastrojem.

Chcąc, aby zdjęcie oprócz ładunku emocjonalnego, niosło ze sobą również wartości artystyczne, warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad, które zmienią „zwykłe selfie” w małe arcydzieło, na którym każdy zawiesi oko.

Zaskakuj bliskich

Przy pomocy nowoczesnych technologii możemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić selfie. Zamiast pokazywać wyłącznie twarz wyrażającą emocje, pokażmy też, co je wzbudza. Najlepsze w tym celu będzie skorzystanie z funkcji smartfona, która w tym samym kadrze ujmuje obraz z obu jego kamer. Pozwala to zarejestrować nie tylko autoportret, ale też to, co mamy przed sobą. Otrzymujemy więc dwa zdjęcia lub dwa filmy w jednym. Selfie na szczycie góry nie będzie już tylko zdjęciem naszej głowy na tle nieba, ale pocztówką z górskich szczytów, pokazującą jak spędzamy czas wolny. Taką funkcję oferują, np. smartfony HTC z technologią Eye Experience.

Zasady kompozycji

Chcąc uwiecznić siebie na tle krajobrazu należy pamiętać o zasadach kompozycji. Jedną z najważniejszych, jest reguła trójpodziału. Wyobraźmy sobie zdjęcie podzielone w pionie i poziomie liniami wyznaczającymi dziewięć jednakowych prostokątów. Przecięcia tych linii to mocne punkty, czyli miejsca, które najbardziej przyciągają uwagę odbiorcy. To właśnie w nich najlepiej umieścić najważniejszy element zdjęcia – siebie.

Kadruj z głową

Jeśli chcemy zaprezentować na selfie wyłącznie siebie, zróbmy to efektownie. Uchwyćmy w kadrze całą głowę, by pochwalić się nową fryzurą. Nigdy nie ścinajmy czubka głowy i brody. Chcąc ująć szerszą perspektywę wystarczy ustawić smartfon poziomo.
Zdjęcie z drugą połową na żaglach? Kadruj tak, aby żadna z osób nie dominowała. To wasza wspólna zabawa i relaks!

Selfie to sztuka

Czasem szybka edycja zdjęcia – nałożenie prostych filtrów lub motywów geometrycznych może uratować nawet słabe selfie. Jeśli zdjęcie ma w sobie to coś, może warto o nie powalczyć. Umiejętna obróbka nawet nieudane selfie może zmienić w małe dzieło sztuki.

Oprawa tła

Jeśli mowa o tle, to unikajmy tzw. mistrzów drugiego planu. Wyrastające z głowy uliczne latarnie, inne zbędne przedmioty czy przypadkowi ludzie potrafią popsuć świetne selfie.
Zanim zrobimy zdjęcie, rzućmy okiem na detale i wybierzmy najlepsze miejsce, na tle którego chcielibyśmy się pokazać. Zadbajmy o takie, które oddaje lub przynajmniej nawiązuje do naszego nastroju.
Pamiętajmy jednak, że majówkowe lub wakacyjne wyjazdy są przede wszystkim chwilami odpoczynku. Nie szukajmy więc na siłę, okazji do zrobienie udanego selfie będziemy mieli na pewno wiele.

Słońce najlepszym oświetleniem

Każdemu zdjęciu sprzyja dobre oświetlenie. Letnie, wakacyjne selfie będzie jeszcze bardziej efektowne, kiedy wykona się je, gdy słońce nie jest w zenicie – przed południem lub po 16. Autoportretom sprzyjają również godziny wczesno wieczorne, kiedy światło jest miękkie i rozproszone. Pamiętajmy, że zdjęcie robione pod słońce nie jest dobrym selfie.

Unikajmy flesza

Mocny flesz, zwłaszcza z odległości ramienia, spłaszcza całe zdjęcie i eksponuje wszelkie niedoskonałości cery. Jeśli więc nie jest to zamierzony efekt, robiąc selfie nie używaj lampy błyskowej.
W przypadku kiedy światło jest za słabe, zwracamy twarz w jego kierunku tak, aby była równomiernie oświetlona i dopiero wtedy naciskamy spust migawki. Nie spodziewajmy się jednak zbyt wiele po zdjęciu wykonanym w takich warunkach.

Uśmiech przede wszystkim

Jak dobrze wypaść na wakacyjnym selfie? Bez niepotrzebnego pozowania i głupich min, bądźmy tacy, jacy jesteśmy naprawdę. Wspinając się na skałkach czy przemierzając szlaki w górach przede wszystkim pokażmy to, że dobrze się bawimy. A jak to zrobić? Szczery uśmiech jest zawsze najlepszy! Gdy to jakimś cudem nie wystarcza, możemy skorzystać z funkcji Live MakeUp od HTC. Pozwala ona natychmiast nałożyć makijaż na samo zdjęcie, ukrywając w ten sposób drobne niedoskonałości, bez konieczności używania kosmetyków. Pamiętajmy, że nowoczesna technologia jest naszym selfie-przyjacielem.

Mniej znaczy więcej

Nie każde selfie będzie idealne – pogódźmy się z tym. Nie wszystkie więc powinny trafić na ścianę w portalu społecznościowym. Lepiej publikować mniej, ale dobrych jakościowo zdjęć, niż zasypywać znajomych słabymi fotografiami. Odbiorcy zdjęć z pewnością bardziej docenią tych kilka prawdziwie magicznych kadrów.
Powyższe wskazówki przydadzą się w robieniu doskonałych selfie podczas majówkowych lub wakacyjnych wyjazdów. Warto pamiętać, że te kilka dni odpoczynku w gronie najbliższych to czas na relaks i przyjemność. Nasze zdjęcia powinny ten klimat oddawać.


Chcąc dalej zgłębiać temat robienia idealnych selfie, wystarczy spojrzeć na zdjęcia współpracującej z HTC Alexis Knox – słynnej stylistki selfie, po której porady sięgają nawet celebryci światowego formatu. Jej fotografie znaleźć można w mediach społecznościowych.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0