data publikacji

Dlaczego warto? Bo to nie tylko niższe rachunki za energię, ale też lepszy komfort użytkowania i oszczędność czasu.

Intel: minikomputer typu NUC

Jak szacuje Intel, obecnie na świecie używanych jest prawie 600 milionów komputerów starszych niż cztery lata. Za wymianą tych urządzeń na nowe przemawiają argumenty niższych rachunków za energię, wyższego komfortu użytkowania oraz oszczędności czasu.

- Koszty używania komputera biurkowego starszej generacji wraz z monitorem w skali trzech lat mogą być nawet o 657 zł wyższe, niż w przypadku nowoczesnego laptopa
- Aż 6 dni tracą użytkownicy 4-letnich komputerów na samo uruchamianie urządzeń w skali 3 lat
- Nowoczesny laptop pozwala pracować na baterii aż 7 godzin dłużej, niż typowy laptop sprzed 4 lat

Z urządzeń starszej generacji (kupionych cztery lata temu lub wcześniej) korzysta również wiele polskich firm, ponosząc tym samym znaczne koszty bezpośrednie i pośrednie – od wysokich rachunków za energię po marnowanie czasu pracowników, spowodowane długim uruchamianiem urządzeń oraz przetwarzaniem zadań.

Starszy = droższy

Jeszcze cztery lata temu przeciętny komputer biurkowy podczas typowych prac, takich jak przeglądanie internetu czy korzystanie z aplikacji biurowych, pobierał 65W prądu.
Dzisiaj minikomputer typu NUC zapewnia wyższą wydajność, pobierając sześć razy mniej energii (10W). Jednocześnie pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku, bo dzięki miniaturowym wymiarom (11 x 11 cm) może być montowany na tylnej pokrywie monitora.

– W praktyce oznacza to, że przez trzy lata użytkowania czteroletniego komputera biurkowego koszt samych opłat za prąd wyniesie ponad 216 zł więcej, niż w przypadku nowoczesnego urządzenia – podkreśla Artur Długosz, odpowiedzialny za współpracę z kanałem resellerskim w Intelu.

Desktop kontra laptop

Jeszcze większe różnice można zauważyć, porównując koszty użytkowania starego desktopa, który z racji wieku służy głównie do przeglądania sieci i prac biurowych, z nowym laptopem.
– Czteroletni desktop, wykorzystywany jedynie do mało obciążających zadań, w ciągu roku zużyje energię kosztującą 232 zł. Użytkowanie nowoczesnego laptopa w tym samym czasie będzie kosztowało jedynie 13 złotych – zauważa Artur Długosz z Intela.

Różnica robi jeszcze większe wrażenie, gdy zostanie przedstawiona w skali trzech lat. Użytkowanie starszego zestawu desktop + monitor będzie kosztowało wówczas aż o 657 zł więcej, niż korzystanie z nowego laptopa. 

Nie tylko pieniądze: oszczędność cennego czasu

Wyższe rachunki to jeden z wielu skutków ubocznych niższej efektywności energetycznej starszych urządzeń. Kolejny istotny mankament stanowi wolniejsze wykonywanie zadań, szczególnie uciążliwe w przypadku komputerów firmowych.
– Samo uruchomienie systemu na czteroletnim komputerze trwa średnio 2 minuty i 45 sekund. Nowoczesny komputer z dyskiem SSD startuje natomiast w 16 sekund i od razu jest gotowy do pracy – podkreśla Stanisław Góralczyk, menedżer ds. marketingu konsumenckiego w Intelu.

Patrząc na tę kwestię z perspektywy roku można łatwo zauważyć, że użytkownik korzystający z komputerów starszych generacji traci mnóstwo czasu, czekając na uruchomienie urządzenia. Z perspektywy firmy, pracownik marnuje czas, który mógłby poświęcić na wykonywanie swoich obowiązków.
­– Zakładając, że komputer włączany jest każdego dnia 3 razy, w ciągu roku użytkownik spędza 45 godzin, czekając na uruchomienie systemu. To prawie 2 dni spędzone na bezproduktywnym wpatrywaniu się w monitor! W ciągu 3 lat zmarnowany czas urasta do 6 dni, które mogłyby być efektywnie przepracowane, gdyby tylko firma miała nowsze komputery. Tę stratę dla firmy należy dodatkowo pomnożyć przez liczbę pracowników, którzy na co dzień korzystają z kilkuletnich urządzeń – dodaje Góralczyk.

Lekkość, funkcjonalność i wydajna bateria

W ostatnich czterech latach laptopy przeszły dynamiczną ewolucję, a postęp przejawia się w cechach, które z perspektywy użytkowników są najistotniejsze:
- Czas pracy na baterii:nowoczesny Ultrabook jest w stanie pracować na baterii nawet przez 10 godzin. To ponad 7 godzin przewagi nad starszym laptopem, którego akumulator wytrzyma ok. 2,5 godziny.
- Waga komputera: przeciętna waga nowego Ultrabooka to ok. 1,5 kg, czyli o połowę mniej, niż w przypadku laptopa starszej generacji.
- Wygoda użytkowania: dotykowe ekrany, nowe formy komputerów 2w1 z obracanymi lub odczepianymi ekranami. To połączenie wydajności laptopa i mobilności tabletu.


– Rozważając wymianę komputerów firmowych na nowsze należy wziąć pod uwagę, że zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy ma bezpośrednie przełożenie na osiągane przez nich rezultaty. Inwestycja w sprzęt szybko zwróci się pod postacią wydajniejszej pracy osób, które na co dzień będą z niego korzystać – podsumowuje Artur Długosz.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
3.8