data publikacji

Raport Coleman Parkes: Małe przedsiębiorstwa efektywnie wykorzystują nowe technologie.

 

 


Nowoczesne technologie pozwalają małym firmom na wyrównanie szans w rywalizacji z dużymi konkurentami. Według badań Coleman Parkes, zrealizowanych na zlecenie Ricoh, 79 proc. spośród zarządzających małymi firmami uważa, że dzięki możliwości przeprowadzenia szybkiej optymalizacji procesów, ich przedsiębiorstwo może szybciej przystosować się do wymogów otoczenia technologicznego. Ponadto 64 proc. uznaje, że w porównaniu z dużymi organizacjami jest w stanie wdrożyć i korzystać z nowych technologii szybciej.

39 proc. przedstawicieli małych firm wskazuje, że ich przedsiębiorstwa osiągną dojrzałość cyfrową i wyjdą z etapu transformacji w ciągu najbliższych dwóch lat. Osiągniecie tego stanu, rozumianego jako zwiększanie wydajności firmy, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi, zainteresowaniu nowymi możliwościami technologicznymi, zaangażowaniu w rozwój inicjatyw opartych o najnowsze rozwiązania oraz elektronicznemu zarządzaniu procesami stanowi dla małych firm efektywny sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej.

Zarządzający dużymi firmami są większymi optymistami w ocenie korzyści wiążących się z osiągnięciem cyfrowej dojrzałości.

Wśród najczęściej wskazywanych obszarów znalazły się:
- łatwiejszy dostęp do informacji (93 proc.)
- ulepszone procesy biznesowe (90 proc.)
- przewaga konkurencyjna (86 proc.)

Zarządzający małymi firmami najczęściej wskazywali:
- łatwiejszy dostęp do informacji (79 proc.)
- ulepszone procesy biznesowe (79 proc.)
- krótszy czas realizacji zadań (74 proc.)

– W przeszłości z uwagą obserwowaliśmy sposób w jaki małe przedsiębiorstwa przekuwały możliwości oferowane przez cyfrowe technologie na zwiększenie bazy klientów i wolumenu sprzedaży – komentuje David Mills, Dyrektor Generalny Ricoh Europe. – Duże organizacje obecnie wdrażają podobne rozwiązania. W dodatku zasoby, którymi dysponują i efekt skali pozwalają im osiągnąć większą efektywność w realizacji zamówień, obsłudze klienta. W efekcie końcowym przekłada się to również na wyższe zyski.


Warto przy tym podkreślić, że zarówno małe firmy jak i duże organizacje są zgodne co do jednego: w procesie osiągania dojrzałości cyfrowej potrzebują wsparcia partnerów zewnętrznych. Obecnie korzysta z niego 53 proc. małych i 59 proc. dużych organizacji.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0