data publikacji

1 grosz za wydrukowanie strony dokumentu, 16 groszy za kolorowe zdjęcie? To możliwe w przypadku nowych drukarek Epsona, wyposażonych Ink Tank System (ITS).

System ITS znajdziemy w modelach drukarek Epson serii L oraz M. Są to drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne, rekomendowane dla użytkowników domowych, frelancerów oraz niewielkich firm


Okazuje się, że producenci drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Gdy już wydawało się nam – użytkownikom – że szybciej i lepiej drukować się nie da, a optymalniejszego TCO osiągnąć nie sposób, zostaliśmy zaskoczeni przez kilka innowacji Epsona.

Pierwsza z nich to tzw. ITS, czyli Ink Tank System. O co tu chodzi? Najkrócej mówiąc, jest to system zasilania w atrament – ale bez potrzeby wymieniania modułów drukujących (kartridży). Atrament nalewany jest wprost do dużych (o poj. 70 ml) pojemników w drukarkach – szybko, bezpiecznie, bezproblemowo, i co istotne – bez narażania się na utratę gwarancji producenta.

Kwestia używania do potrzeb biurowych urządzeń atramentowych jest – nawiasem mówiąc – dość ciekawa. Pomimo wielu lat innowacji, ulepszania technologii druku atramentowego, wciąż pokutuje przekonanie, że jedynie słusznym i sensownym rozwiązaniem dla biur jest laser (bo drukuje szybciej, lepiej i taniej).

Wystarczy poczytać pierwsze z brzegu komentarze w internecie, zamieszczane pod artykułami dotyczącymi urządzeń atramentowych dla biur, a dowiemy się stamtąd, że „atrament w biurze to nieporozumienie, bo taki druk jest kosztowniejszy niż laserowy, co chwilę trzeba uzupełniać atrament, a poza tym to dokumenty na pewno się rozmażą i będą nieczytelne, a palce w plamach z tuszu….” itp. itd.

Tak może zdarzało się 10 czy 15 lat temu, gdy technologia atramentowa raczkowała. No i szczególnie w przypadkach, gdy zamiast oryginalnych kartridży producenta używano tańszych odpowiedników, zawierających atrament dyskusyjnej jakości (no ale przecież tańszy…), dość szybko zapychający dysze drukarki i powodujący awarie urządzenia, a także konieczność kosztownych napraw i wymian części (które to koszty przewyższały koszt zakupu oryginalnych kartridży, co okazywało się po fakcie).

Minęły lata, technologie druku atramentowego i jakość samego atramentu zmieniły się diametralnie, ale „miejskie legendy”, przestrzegające przed „tymi strasznymi drukarkami atramentowymi” krążą wciąż po biurach i instytucjach… Nawiasem mówiąc ciekawe, ilu z tych straszących miało możliwość korzystać osobiście np. z drukarek atramentowych Epson z serii WorkForce, uzbrojonych tusze DuraBrite? Generowane przez nie wydruki nawet po zamoczeniu wodą czy herbatą (różne rzeczy mogą przecież wydarzyć się przy pracy) pozostają w niezmienionej, nierozmazanej formie.

Obecnie atrament w biurze to bardzo dobre, niezawodne rozwiązanie. A jeśli spojrzymy na najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie (jak wspomniany na początku system ITS) – możemy do puli zalet atramentu dodać jeszcze kilka. Przejdźmy zatem do konkretów.

Jakie korzyści może przynieść  użytkownikowi drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne, wyposażone w system ITS? Na pewno efektywność druku, oszczędność kosztów (oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też czas), nie do przecenienia jest też aspekt ekologiczny (m.in. redukujemy ilość pustych kartridży i opakowań po nich).

Ale po kolei. Przede wszystkim przy systemie ITS uzyskujemy niższe koszty eksploatacji, ponieważ płacimy tylko za to, co jest nam w istocie potrzebne. Mowa o atramencie, dostarczanym od razu w dużych pojemnikach (a więc eliminujemy koszty wymiany kartridża, jego opakowania, elementów elektronicznych, koszt wymiany).

Upada też kolejny mit, mówiący o tym, że wydruki laserowe są tańsze od tych atramentowych. Przy stosowaniu urządzeń z systemem ITS możemy osiągnąć aż 90-procentową redukcję kosztów (w stosunku do wydruków z kolorowych laserówek), a zużycie energii elektrycznej spada nawet o 95 proc. Niższe faktury za energię elektryczną dla firmy - to argument, który trudno chyba zbagatelizować?

Oszczędzamy też czas – bo skoro atrament wystarcza na dłużej, mamy do wykonania mniej czynności związanych z uzupełnianiem atramentu, zamawianiem, dostarczaniem etc. Jeśli atrament starcza na dłużej, mamy też mniej przestojów w pracy urządzenia, czyli zwiększamy produktywność.

Jak wygląda kwestia kosztów druku?
Wydrukowanie jednej strony A4 mono na drukarce z systemem ITS  kosztuje mniej niż 1 grosz, wydruk w kolorze to koszt 2 gr za stronę A4. Natomiast koszt wydruku ryzy papieru to niecałe 5 zł.
Zestaw tuszów, dostarczanych fabrycznie wraz z drukarkami tej serii (w tym modele L365, L455, i L655), pozwala na wydrukowanie 12 tys. stron czarno-białych i 6,5 tys. w kolorze.


System ITS znajdziemy w modelach drukarek Epson serii L oraz M. Są to drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne, rekomendowane dla użytkowników domowych, frelancerów oraz niewielkich firm. Urządzenia  L110 oraz L210 docenią szczególnie ci użytkownicy, którym zależy na utrzymaniu niskich kosztów druku (ale nie za cenę jego jakości!).

Urządzenia wielofunkcyjne z systemem ITS (np. L365, L565) oprócz drukowania umożliwiają też skanowanie, kopiowanie i faksowanie. Dodatkowo L565 posiada wbudowany podajnik (ADF), który ułatwia skanowanie dużych partii dokumentów – co przynosi oszczędność czasu pracownikom. Drukarka L365 posiada dodatkowo moduł WiFi, co sprawia, że bardzo łatwo drukujemy wprost z tabletu czy komórki po naciśnięciu jednego przycisku.

Dla użytkowników, którzy drukują wyłącznie czarno-białe dokumenty, przeznaczone są urządzenia serii M. Zasilane są one jedynie czarnym atramentem, tym samy ich wydajność podczas druku monochromatycznego jest optymalna.

Na drugim biegunie mamy miłośników kolorów i fotografii, dla których Epson stworzył także modele z systemem ITS: L805, L850 oraz L1800. Wyposażono je w dodatkowe tusze (Light Cyan, Light Magenta), co poprawia jakość drukowanych zdjęć. Koszt atramentu, potrzebnego do wydruku zdjęcia na jednym z tym urządzeń wynosi poniżej 16 gr (przy standardowym formacie 10x15).

Można więc bez obaw o nadmierne koszty drukować zdjęcia, faktury, dokumenty w wersji mono lub w kolorze, prezentacje. „Na szybko” i ze smartfona możemy wydrukować też mapki dojazdu do klienta lub na weekendowy wyjazd, przepisy kulinarne – słowem wszystko to, co w danej chwili warto mieć pod ręką.

Jak podsumowują eksperci z firmy Epson, wdrożenie w urządzeniach drukujących systemu ITS było ze wszech miar trafionym pomysłem. Najlepiej świadczy o tym fakt, że inni producenci poszli w ich ślady. A tymczasem oferta urządzeń Epson z ITS liczy już 15 modeli - jest więc z czego wybierać.

Najnowsza, najbardziej zaawansowana propozycja z ITS to urządzenie wielofunkcyjne Epson L655, na temat którego sporo ciekawych informacji znajdziecie tutaj (KLIKNIJ)

 


Urządzenia z ITS to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla użytkowników domowych i z sektora SOHO - mają wszystko, co potrzebne do pracy (kompaktowy rozmiar, wydajność i wspomniana wyżej oszczędność kosztów eksploatacji).

Natomiast dla dużych firm oraz korporacji, gdzie w obiegu jest więcej dokumentów, wymagających bezpieczeństwa oraz systematycznego archiwizowania, Epson przygotował urządzenia z linii WorkForce i WorkForce Pro, "uzbrojone" w profesjonalny system zarządzania dokumentami DMS (Document Management Systems).

O nich napiszemy już wkrótce!

 Zobacz też:

Przyszłość druku w biznesie

Druk, ekologia, oszczędności

W obliczu wyboru


 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0