data publikacji

Co nowego na rynku drukarek? O najnowszych trendach i rozwiązaniach druku dla biznesu opowiadają eksperci z Sharp Electronics Europe.

Specjalnie dla naszej redakcji wypowiedzieli się:
Szymon Trela – Product Manager CEE, Sharp Electronics Europe
Tomasz Wieczorek – Solutions Product Manager CEE, Sharp Electronics Europe

Jakie nowe rozwiązania, jeśli chodzi o rozwiązania druku, Sharp promuje obecnie?

Szymon Trela: W ostatnich latach stale wzrasta zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu zarządzania procesami druku. Klienci coraz częściej również poszukują oprogramowania, zaspokajającego najnowsze trendy IT, takie jak drukowanie mobilne czy integracja z rozwiązaniami typu cloud.
Niezależnie od potrzeb, firmy oczekują kompleksowych działań – od audytu środowiska i dostarczenia urządzeń oraz oprogramowania dopasowanych do potrzeb konkretnej organizacji, przez ich monitoring i kontrolę kosztów, po opiekę serwisową.
Kolejnym zauważalnym trendem jest pełna kontrola procesów drukowania i skanowania oraz ich jak najpełniejsza integracja z procesami wewnątrz firmy. Zadaniem urządzeń wielofunkcyjnych staje się kompleksowe wsparcie działalności firmy, zwłaszcza w zakresie komunikacji i współdziałania pracowników.

Jakie urządzenia najpełniej reprezentują te nowe trendy?

Szymon Trela: W maju Sharp wprowadził do swojej oferty dwa laserowe monochromatyczne urządzenia wielofunkcyjne A3: MX-M266N oraz MX-M316N – pracujące z prędkością odpowiednio 26 i 31 str./min, a także oprogramowanie Job Accounting II, pozwalające na pełną kontrolę procesów druku w firmie.
Urządzenia należą do jednego z najpopularniejszych segmentów dedykowanych dla biznesu. Ich największymi zaletami są bez wątpienia wszechstronność i funkcjonalność, które pozwolą usprawnić pracę każdego środowiska biurowego. Duży nacisk został położony również na bezpieczeństwo danych w środowisku sieciowym oraz niskie koszty eksploatacji.

Jakie urządzenia drukujące poleciliby panowie tym firmom, które drukują znaczące ilości dokumentów i którym zależy przede wszystkim na niskich kosztach druku, wydajnych materiałach eksploatacyjnych?

Szymon Trela: Firmom drukującym znaczne ilości dokumentów, ale także wykonującym wiele kopii oraz skanów, rekomendujemy wyposażone w wydajne, jednoprzebiegowe podajniki dokumentów zaawansowane technologicznie urządzenia A3 o dużej prędkości pracy. Rozwiązania drukujące tej klasy zapewniają atrakcyjne koszty eksploatacji oraz możliwość pełnej integracji z rozwiązaniami, pozwalającymi na zarządzanie procesami drukowania, skanowania czy archiwizacji dokumentów. 
Należy również pamiętać o zapewnieniu sobie możliwości rozbudowy systemu drukującego w przyszłości. Nawet jeśli na początku wymagania niektórych klientów są proste i dotyczą podstawowych funkcji samego urządzenia, z czasem pytają oni o możliwości optymalizacji kosztowej i automatyzacji procesów związanych z dokumentami.
Flota drukująca to inwestycja na ok. 3-5 lat, znaczenie mają więc całościowe koszty posiadania (TCO), warunki obsługi serwisowej urządzeń i wsparcia rozwiązania oraz dostępność i szybkość reakcji inżynierów Sharp.
Klienci zwracają również uwagę na systemy bezpieczeństwa, regulujące kwestie uprawnień poszczególnych pracowników, oraz rozwiązania przyczyniające się do monitorowania kosztów i generowania oszczędności.
Ofertę przygotowujemy dla każdego klienta indywidualnie, uwzględniając oczekiwania bieżące, które wynikają z aktualnej sytuacji w firmie, ale również dużo czasu poświęcamy na analizę tego, czego klient może oczekiwać w ciągu kolejnych lat. 

A jakie z kolei urządzenia wielofunkcyjne rekomendujecie klientom biznesowym, którzy drukują umiarkowane ilości tradycyjnych dokumentów, natomiast przede wszystkim zainteresowani są tworzeniem, archiwizowaniem i udostępnianiem elektronicznych wersji dokumentów?

Tomasz Wieczorek: W przypadku archiwizacji i udostępniania dokumentów samo urządzenie jest tylko elementem całościowego rozwiązania. Wybór takiego urządzenia zależy m.in. od ilości i typu skanowanych dokumentów oraz dodatkowych wymagań klienta, jak np. zastosowanie funkcji OCR, strefowego OCR, skanowania do konkretnego formatu pliku lub indeksowania dokumentów. Najważniejszym komponentem pozostaje sam system. Naszym klientom proponujemy archiwizację i zarządzanie dokumentami na bazie ich własnej infrastruktury serwerowej lub przy wykorzystaniu chmury. Jest wiele elementów wpływających na wybór, jednak najważniejsze to poziom automatyzacji procesów wewnątrz firmy i poziom oszczędności, jakich oczekuje klient.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0