data publikacji

Mocne otwarcie roku na polskim rynku biurowym: w pierwszym kwartale 2015 podpisano umowy najmu na 300 tys. mkw. W budowie pozostaje ok. 1,4 mln mkw. biur.

Mateusz Polkowski | Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

– Mamy za sobą bardzo dobry początek roku w segmencie nieruchomości biurowych w Polsce – komentuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL. – Warszawa wraz miastami regionalnymi zarejestrowała wysoki popyt, potwierdzając, że rynek najmu pozostaje w dobrej kondycji.

W stolicy i największych aglomeracjach poza nią podpisano umowy najmu na łącznie 300 tys. mkw. Na rynek trafiło ok. 149,5 tys.mkw. nowych biur, z czego ok. 59 tys. mkw. przypadło na Warszawę, a 40,6 tys. mkw. na Poznań.
Deweloperzy są bardzo aktywni – obecnie powstaje 1,4 mln nowoczesnej powierzchni biurowej z różnym terminem oddania do użytku, a więcej niż połowa wolumenu w budowie przypada na stolicę.

Popyt na wysokim poziomie

I kwartał przyniósł kontynuację dobrej koniunktury na stołecznym rynku biurowym z drugiej połowy 2014 roku.
Popyt brutto w Warszawie przekroczył 168 tys. mkw. i był o ok. 30 proc. wyższy, niż w analogicznym okresie ub. r. Najwięcej - ponad 61,6 tys. mkw. (ok. 37 proc. popytu) wynajęto w rejonie Mokotowa.

Do największych transakcji zawartych w I kw. 2015 r. należą:
- nowa umowa PZU w Konstruktorska Business Center (17,5 tys. mkw.),
- odnowienie umowy najmu przez HP (10,4 tys. mkw., University Business Center II),
- odnowienie i ekspansja P4 (10,2 tys. mkw., Marynarska Business Park).
Zdaniem ekspertów JLL popyt na biura utrzyma się na wysokim poziomie także w kolejnych kwartałach 2015 r.

Tempo w regionach

Po rekordowym 2014 r. rynki regionalne nie zwalniają tempa, co pokazuje wysoki popyt – 132 tys. mkw. w I kw.
Najwięcej (32,4 tys. mkw.) wynajęto w Krakowie, w Katowicach (27,8 tys. mkw.) i Wrocławiu (23,4 tys. mkw.).

Do największych transakcji należały:
- odnowienie umowy przez poufnego najemcę w Krakowie (10,5 tys. mkw.)
- nowa umowa PKP CARGO (7,6 tys. mkw., A4 Business Park II) - Katowice
- przednajem Capgemini (5,6 tys. mkw. w Silesia Business Park B) – w Katowicach.

Projekty, budowy, renowacje

W ciągu pierwszego kwartału warszawski rynek biurowy powiększył się o 59 tys. mkw. w ramach ośmiu projektów. Największe z nich to:
- Pacific (Nestle House – 17,6 tys. mkw.),
- Karolkowa Business Park
Dzielna 60

W Warszawie w budowie jest ponad 700 tys. mkw. nowych biur, a kolejne 56 tys. mkw. przechodzi gruntowną renowację. Z szacunków JLL wynika, że ok. 29 proc. z 300 tys. mkw. powierzchni biurowych planowanych do realizacji w okresie II-IV kw. 2015 r. jest już zabezpieczonych umowami najmu.
Prawie 360 tys. mkw. łącznie może trafić do użytku w tym roku (uwzględniając powierzchnię wybudowaną w I kw.), niemniej jednak nieznaczna część z inwestycji, wstępnie planowanych na rok 2015, może się przesunąć na początek 2016.

Liderzy regionów

- W pierwszym kwartale tego roku w miastach regionalnych oddano do użytku 90,5 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, czyli więcej niż w Warszawie – mówi Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL. – Deweloperzy nie zwalniają tempa: prawie 640 tys. mkw. biur w tych miastach pozostaje w budowie, a liderami są Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Co istotne, Wrocław i Trójmiasto notują najwyższe współczynniki wynajęcia realizowanych biurowców, odpowiednio 35 oraz 28 procent. Łącznie w tym roku rynek biurowy w największych aglomeracjach poza Warszawą może urosnąć o ok. 467 tys. mkw.
Największe projekty zakończone w I kw. poza stolicą to:
- I faza Business Garden Poznań (40,6 mkw.)
- Bonarka for Business E w Krakowie
- II faza A4 Business Park w Katowicach.
Najwięcej powierzchni biurowych oddano w Poznaniu.

Współczynnik powierzchni niewynajętej

Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie odnotował chwilowy, nieznaczny spadek kw.-d-kw. do poziomu około 13 proc. Według JLL wskaźnik powróci na ścieżkę wzrostu wraz z wejściem na rynek nowych projektów przewidzianych do realizacji w II-IV kw. 2015 oraz w roku 2016.
Wskaźnik pustostanów na rynkach regionalnych (z wyjątkiem Poznania) pozostał stabilny lub odnotował niewielki spadek. Najniższy współczynnik cechuje Kraków (6,2 proc.), a najwyższy - Poznań (23,3 proc.).

Czynsze

W Warszawie najwyższe czynsze transakcyjne wahają się od 22 do 24 euro za mkw. miesięcznie w Centrum oraz 11-18,5 euro za mkw. miesięcznie poza nim.
Najwyższe czynsze transakcyjne w miastach regionalnych wynoszą odpowiednio od 11-12 euro za mkw. miesięcznie w Lublinie do 14-15 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu.


– Pierwszy kwartał 2015 roku umocnił pozycję miast regionalnych na polskim rynku biurowym – podsumowuje Mateusz Polkowski. – Niewielki wolumen powierzchni oddanej do użytku pozwolił na stabilizację współczynnika pustostanów na tych rynkach, z wyjątkiem Poznania. Jednak wysoka aktywność deweloperska doprowadzi do znacznego wzrostu podaży w kolejnych kwartałach, co spowoduje wzrost wskaźnika niewynajętej powierzchni na niektórych rynkach.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0