data publikacji

Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield „Property Times Office Poland” rok 2015 był rekordowy pod względem podaży na rynku biurowym w Polsce.

Kamila Wykrota, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych Cushman & Wakefield

W raporcie zbadano sytuację w dziewięciu największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin).

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wyniosły na koniec analizowanego okresu 8,2 miliona mkw., a 56 proc. ubiegłorocznej podaży dostarczono poza Warszawą. Popyt wyrażony wartością transakcji najmu wzrósł o 40 proc. względem poprzedniego roku, zaś najwyższą aktywność najemców i deweloperów odnotowano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

W 2015 roku ukończono 643 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 366 tys. na analizowanych rynkach regionalnych i 278 tys. mkw. w Warszawie.

Największe projekty oddane do użytku w ubiegłym roku:
- Poznań Business Garden w Poznaniu,
- Dominikański we Wrocławiu,
- Postępu 14 w Warszawie,
- Alchemia II w Gdańsku.

Roczny wolumen transakcji najmu wzrósł w skali kraju o 40 proc. w stosunku do 2014 roku. Wyższą dynamiką charakteryzowały się miasta regionalne, gdzie wzrost ten osiągnął 44 proc. (580 tys. mkw). Najsilniejszy popyt poza Warszawą odnotowany został w Krakowie (184 tys. mkw.) i we Wrocławiu (113 tys. mkw.).

Ze względu na duży popyt aktywność deweloperska pozostaje silna zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. W budowie znajduje się obecnie ponad 1,4 mln mkw., z czego ok. 765 tys. mkw. na rynkach poza Warszawą.

– Za nami kolejny rok dynamicznego rozwoju rynków biurowych w Polsce. Największymi wzrostami cechowały się rynki regionalne. Ich głównymi atutami są wykwalifikowani pracownicy oraz duża liczba zdolnych studentów gotowych świadczyć usługi najwyższej jakości w sektorze BPO/SSC/IT. Zaufanie do polskiego rynku ze strony globalnych korporacji z roku na rok rośnie i prognozy na kolejne lata są bardzo pozytywne. Cieszę się, że dzięki współpracy z naszymi klientami mogliśmy doradzać przy ok. 20 proc. całego wolumenu transakcji na rynkach regionalnych w 2015 roku – komentuje Krzysztof Misiak, Partner, Dyrektor Sekcji Miast Regionalnych, Cushman & Wakefield.

Pomimo wysokiej rocznej podaży, popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe był na tyle silny, że wahania wskaźnika pustostanów nie przekraczały +/- 3 p.p. Jedynie w Poznaniu, ze względu na rekordową podaż, wskaźnik ten wzrósł w ubiegłym roku z 12,4 do 15,7 proc. Średnia stopa pustostanów dla dziewięciu analizowanych miast wyniosła na koniec 2015 roku 10,9 proc. i była niższa od tej średniej jedynie w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Lublinie.

Stawki czynszów wywoławczych dla nowoczesnych powierzchni biurowych w nowych budynkach zlokalizowanych w miastach poza Warszawą pozostały stabilne i nadal mieszczą się w przedziale 10–15,5 euro za mkw. za miesiąc.

W latach 2016–2017 zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej będą dalej rosły (przewidywalny poziom wzrostu to ok. 700 tys. mkw.).
W miastach regionalnych największa aktywność oczekiwana jest na najbardziej dojrzałych rynkach:
- Kraków (180 tys. mkw.),
- Wrocław (165 tys. mkw.),
- Trójmiasto (140 tys. mkw.).

Pod względem dynamiki wzrostu zasobów przodować będzie Lublin ze wzrostem podaży o 23 proc., a także Wrocław (wzrost o 19 proc.) i Kraków (o 17 proc.). Ze względu na dużą liczbę projektów w realizacji oczekuje się  dalszej presji na stawki czynszu.

– Aktywność deweloperska nadal jest bardzo silna zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Podobnie popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe pozostaje na wysokim poziomie, gdyż mamy do czynienia z „rynkiem najemcy”. Jeśli czynniki zewnętrzne związane ze stabilnością gospodarczą nie wpłyną na wyhamowanie tego rynku, czeka nas kolejny rekordowy rok w sektorze nowoczesnych powierzchni biurowych – mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych Cushman & Wakefield.


W dniu 1 września 2015 r. zakończyła się pomyślnie fuzja pomiędzy Cushman & Wakefield i DTZ. Nowo powstała firma działa obecnie pod uznaną marką Cushman & Wakefield oraz ma nową identyfikację wizualną i logo, które stanowią mocną podstawę do jej dalszego rozwoju, a także odzwierciedlają szerszą historię i dorobek tej cieszącej się zaufaniem klientów globalnej marki.
Na czele nowej firmy Cushman & Wakefield stanęli Członek Zarządu i Dyrektor Generalny Brett White oraz Prezes Tod Lickerman. Właścicielem większościowym jest grupa inwestorów, w której główną rolę odgrywają firmy TPG, PAG i OTPP.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0