data publikacji

Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield „Property Times: Rosnąca aktywność najemców”, mijający rok będzie rekordowy pod względem popytu na powierzchnie biurowe w Warszawie.

Katarzyna Lipka, Associate Director z działu Doradztwa i Badań Rynkowych | Cushman & Wakefield

Według raportu w trzecim kwartale 2015 r. wolumen transakcji najmu powierzchni biurowych w Warszawie osiągnął 222 tys. mkw. To wartość równa wielkości popytu z poprzedniego kwartału i większa o 36 proc. od wolumenu transakcji najmu z analogicznego okresu 2014 r.
Ze względu na tak wysokie zainteresowanie najemców rok 2015 jest już rekordowym pod względem popytu brutto, który osiągnął wartość 613 tys. mkw., co równa się wielkości odnotowanej w całym 2014 r.

Największymi umowami najmu podpisanymi w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2015 r. były:
- pre-let 21 tys. mkw. zawarty przez firmę Samsung w kompleksie Warsaw Spire,
- najem 17,5 tys. mkw. przez PZU w Konstruktorska Business Center,
- EY – renegocjacja 13,5 tys. mkw. w Rondo 1.

Zgodnie z prognozami łączny wolumen transakcji najmu dla całego 2015 r. może osiągnąć nawet 800 tys. mkw. Będzie to najwyższa wartość, notowana do tej pory na rynku warszawskim.

Silny popyt przełożył się na spadek stopy pustostanów w Warszawie, która w trzecim kwartale br. wyniosła 12,9 proc. (w porównaniu do wartości 14,1 proc. notowanej w poprzednim kwartale). To najniższa wartość od początku 2014 r. i pierwszy kwartalny spadek odnotowany od 2011 r.

Równocześnie z popytem rośnie podaż powierzchni biurowych w Warszawie. W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. pozwolenie na użytkowanie otrzymały projekty biurowe o łącznej powierzchni wynoszącej blisko 240 tys. mkw., z czego aż 90 tys. mkw. dostarczono w samym trzecim kwartale 2015 r. Są to biura zlokalizowane w czterech budynkach, w tym w Royal Wilanów (29,8 tys. mkw.) i Domaniewska Office Hub (27 tys. mkw.).
Tym samym pod koniec trzeciego kwartału 2015 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wyniosły 4,63 miliona m kw. Do końca roku planowane jest ukończenie jeszcze 80 tys. mkw.
W rezultacie poziom podaży w całym 2015 r. może osiągnąć 320 tys. mkw., co będzie najwyższą wartością notowaną na rynku od 2001 r.

Według raportu Cushman & Wakefield, ze względu na dużą aktywność deweloperów, w przyszłym roku możemy oczekiwać dalszego wzrostu podaży powierzchni biurowej. Jej przewidywany poziom w 2016 r. to 430 tys. mkw. Ukończenie części projektów planowanych na przyszły rok może jednak ulec opóźnieniu. Planowana wysoka podaż powinna wpłynąć na wzrost stopy pustostanów w 2016 r.

Stawki czynszów w minionym kwartale utrzymały się na relatywnie stabilnym poziomie. Średnie stawki dla najlepszych powierzchni biurowych, położonych w centralnych strefach, wyniosły od 22 do 24 euro za mkw. na miesiąc. W budynkach położonych blisko granicy strefy Obrzeża Centrum wyniosły od 16 do 18 euro. Miesięczny koszt wynajmu m kw. biura w lokalizacjach poza centrum Warszawy wyniósł między 13 a 15,5 euro.

– Niższe niż dotychczas stawki czynszowe, zwłaszcza w starszych budynkach klasy B, spowodowały wzrost zainteresowania tymi obiektami wśród najemców, którzy dotychczas zajmowali powierzchnię klasy C. Ponadto korzystniejsze warunki najmu w połączeniu z optymistycznymi prognozami gospodarczymi skłaniają najemców do przemyślenia strategii dotyczących nieruchomości i rozważenia relokacji do nowszych i lepiej skomunikowanych budynków biurowych – komentuje Richard Aboo, Partner, Dyrektor działu powierzchni biurowych w firmie Cushman & Wakefield.

Mimo rekordowej wielkości popytu odnotowanego w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2015 r. i spadku współczynnika pustostanów, rynek biurowy w Warszawie nadal pozostaje „rynkiem najemcy”, co oznacza, że to firmy najmujące powierzchnie znajdują się na uprzywilejowanej pozycji negocjacyjnej.

–  Taki trend utrzyma się również w 2016 roku, co może doprowadzić do presji na stawki czynszu, zwłaszcza w starszych budynkach charakteryzujących się mniej korzystną lokalizacją lub projektach znajdujących się na etapie planów czy budowy. Z tego względu będzie to nadal czas sprzyjający relokacjom i renegocjacjom dotychczasowych umów najmu – przewiduje Katarzyna Lipka, Associate Director z działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0