data publikacji

Jak wyposażenie miejsca pracy i jego otoczenie wpływa na wydajność i kondycję pracowników?

Fot. Fellowes

Tegoroczna edycja kampanii Ergotest (przeprowadzonej tradycyjnie przez firmę Fellowes) skupiła się na warunkach, w jakich pracujemy, a także na czynnikach wpływających na motywację pracowników.
Niewątpliwie dbałość pracodawcy o jakość sprzętów stanowiących wyposażenie biura i zagwarantowanie pracownikowi bezpiecznego oraz ergonomicznego stanowiska to jedne z głównych aspektów, które poprawiają jego stosunek i chęć do wykonywanej pracy.

Poszukuj rozwiązań

– Panująca ostatnio moda na rozwój osobisty i analizę osobowości pracownika wyparła nieco myślenie o tym, że umysł jest silnie związany z otoczeniem fizycznym – komentuje Miłosz Brzeziński, specjalista w zakresie motywacji i trener rozwoju biznesowego. – Dziś otoczenie biznesowe nie wymaga od nas tylko poprawnego wykonywania zadań. Chcemy zadbać o pracowników dlatego, że wtedy lepiej sprawdzają się w nowoczesnej rywalizacji biznesowej. Wymaga ona od nas nie tyle „sprawnego dokręcania śrubek na taśmie”, ale szybkiej reakcji na zmiany rynkowe, kreatywności, tworzenia wartości w grupie, poszukiwania rozwiązania w sytuacjach, kiedy jest więcej niż jedno rozwiązanie, albo takich, w których nie wiemy czy jakieś rozwiązanie w ogóle jest.

Dostęp do mocnych stron

Badania pokazują, że w takich sytuacjach to fizyczne otoczenie właśnie daje pracownikowi najlepszy dostęp do jego mocnych stron i komfort kreatywności, a jednocześnie nie zwalnia go w wyścigu do produktywności rynkowej. Choćby dlatego, że błędna architektura stanowiska pracy nie odciąga uwagi od zadania i nie zużywa sił, które można przeznaczyć na realizację celów – dodaje Miłosz Brzeziński.

Problematyczna ergonomia

Wyniki ostatniego badania Ergotest jednoznacznie wskazują na istniejący w polskich firmach problem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zasady ergonomii często nie są znane lub bywają bagatelizowane przez pracodawców. Jednak warto temu aspektowi poświęcać więcej uwagi, przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale też psychologicznych.


Dane i najważniejsze wnioski z tegorocznej edycji badań Ergotest 2015 przedstawimy już wkrótce!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0